Błażej Sobański: Obcy
Rozmaitości

Festiwal Ekodzieło

  •  Klubokawiarnia Aquarium, Galeria Bielska BWA
    Galeria Bielska BWA, ul. 3 Maja 11, Bielsko-Biała,
  • Wstęp wolny

Inny przebieg niż w ciągu ostatnich sześciu lat będzie miał Festiwal Ekodzieło 2020 w Bielsku-Białej. Wszystko przez pandemię. Do tej pory wydarzenie było poświęcone działaniom edukacyjnym nakierowanym na bezpośredni udział młodych i starszych. Teraz takie działania trudno byłoby przeprowadzić, dlatego organizator festiwalu Klub Gaja zdecydował się na zamieszczenie w programie wydarzeń o mniej bezpośrednim charakterze.

Jednym z punktów festiwalowego programu będzie 26 czerwca o godz. 18.00 w Galerii Bielskiej BWA – Klubokawiarni Aquarium wernisaż wystawy Obcy Błażeja Sobańskiego z Klubu Gaja oraz opowieść o powstającym w mieście ogrodzie japońskim. Wystawa potrwa do 29 czerwca. Więcej o ekspozycji można przeczytać pod adresem: galeriabielska.pl/wystawa/blazej-sobanski-obcy-1

- Stare drzewa, piękne meandrujące rzeki, wspaniałe krajobrazy - to nasze dziedzictwo przyrodnicze. Jednak nie tylko. To także nasze dziedzictwo kulturowe i historyczne. Przyroda to my i nasze o niej myślenie. To nasze uczucia i emocje. To zbliżanie się do niej nie tylko poprzez spacer w milczeniu, ale poprzez spektakl, książkę czy film. Dlatego też zawsze w Klubie Gaja łączyliśmy świat przyrody ze światem człowieka, wykorzystując sztukę jako swoisty wehikuł lub most. Sztuka służyła nam nie tylko do ekspresji i opowieści, ale także była zawsze wspaniałym narzędziem edukacji. Festiwal Ekodzieło, który w tym roku organizujemy po raz szósty, łączy w sobie te elementy, które zawsze były ważne w naszych działaniach, kampaniach czy akcjach – mówi prezes Klubu Gaja Jacek Bożek.

W ramach Festiwalu w Bielsku-Białej Klub Gaja zainicjuje również na terenie Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Stanisława Szumca powstanie ogrodu japońskiego. Założenia ogrodu będą tworzone we współpracy z władzami miasta. Ogród ma służyć szerokiej i aktywnej edukacji oraz inspirować do działań łączących sztukę i ekologię. Kontynuacja Festiwalu Ekodzieło 2020 w Gminie Wilkowice planowana jest na jesień tego roku i nawiązywać będzie także do sztuki i kultury japońskiej.

Festiwal Ekodzieło 2020 honorowym patronatem objęli prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski oraz wójt gminy Wilkowice Janusz Zemanek.

organizator
Klub Gaja
ul. Parkowa 10, 43-365 Wilkowice


Wydarzenia    

Bielsko-Biała logo
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

pl. Ratuszowy 6, pok. 232, 233
43-300 Bielsko-Biała