Ewa Uryga: Between Voice & Bass Na zdjęciu Ewa Uryga
Muzyka

Ewa Uryga: Between Voice & Bass

  •  Metrum Jazz Club
    ul. Partyzantów 22
  •  Wstęp: 90, 70 zł

Koncert standardów jazzowych promujący najnowszą już dziewiąta płytę Ewy Urygi jednej z najwybitniejszych wokalistek jazzowych w Polsce. Płyta jest nagrana w kameralnym składzie przy akompaniamencie kontrabasu i instrumentów perkusyjnych i taki charakter ma również koncert.

W koncercie usłyszymy piękne tematy słynnych standardów jazzowych z repertuaru takich legend światowych, jak: Ella Fitzgerald, Louis Armstrong, Frank Sinatra czy Natalie Cole oraz wielu innych wspaniałych śpiewaków jazzowych. Kameralny skład, ciepłe i dyskretne brzmienie wokalu i instrumentów zapewni dobry nastrój i niecodzienny klimat. Poza tym będzie można usłyszeć ciekawe i oryginalne improwizacje jazzowe, nie zabraknie dobrego humoru a nawet wspólnego śpiewu z publicznością.

wykonawcy :

Ewa Uryga – wokal

Paweł Pańta - kontrabas

Dorota Piotrowska - instrumenty perkusyjne

Oliwią Skrzypczyk - wokal , altówka ( Gościnnie)

Ewa Uryga - absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Uznana przez magazyny Jazz Forum oraz Twój Blues za jedną z najlepszych polskich wokalistek jazzowych. Jest laureatką najważniejszych festiwali muzycznych w kraju m.in.: Opole, Zielona Góra, II nagroda na XVII Międzynarodowych Spotkaniach Wokalistów Jazzowych w Zamościu, a także II nagroda na Festiwalu Krajów Nadbałtyckich w Karlsham w Szwecji. Występowała na festiwalach jazzowych: Gdynia Summer Jazz Days, Warsaw Jazz Days, Jazz Jamboree, Old Jazz Meeting, Jazz Fair. Nagrała siedem autorskich płyt, z czego dwie powstały w Nowy Jorku z udziałem znakomitych amerykańskich muzyków, w tym wybitnego pianisty – Marka Soskina. Wielokrotnie zapraszana do wspólnych projektów muzycznych m.in.: ze Zbigniewem Wodeckim, Anną Marią Jopek, Dorotą Miśkiewicz, Ewą Bem, Lorą Szafran, Włodzimierzem Nahornym, Henrykiem Miśkiewiczem, a także chórem gospelowym The Jackson Singers oraz solistkami Ruth Lynch Presillą Jones. Przez 8 lat współpracowała również z amerykańskim wokalistą Brianem Fentressem. Dysponuje fantastycznym głosem, ale jej szczególnym atutem jest siła jej interpretacji. W styczniu 2020 roku ukazała się kolejna ósma już płyta winylowa pt. Mahalia Jackson In Memoriam z udziałem znakomitych amerykańskich muzyków braci Luques i Zaccai Curtis oraz polskiej perkusistki Doroty Piotrowskiej, która swoje umiejętności szkoliła w amerykańskiej szkole jazzu.

Paweł Pańta - wybitny polski kontrabasista i gitarzysta basowy, zdobywca nagrody Grammy. Ukończył Akademię Muzyczną im. F. Chiopina w klasie prof. Andrzeja Mysińskiego oraz Studium Jazzowe u Zbigniewa Wegehaupta. W 1995 był członkiem Gustaw Mahler Jugend Orchester, prowadzonej przez Claudio Abbado. W latach 1996-98 współpracował z orkiestrą Philharmonie der Nationen, z którą zagrał ponad sto koncertów. Od wielu lat jest członkiem kwintetu I Solisti di Varsawia, a także współpracuje z kwartetem Pima Vista. Wielokrotnie koncertował z wybitnymi solistami tj.: Piotr Paleczny, Karol Radziwonowicz, Władysław Kłosiewicz, Konstanty Andrzej Kulka, Jan Stanienda, Jadwiga Kotnowska. Uczestniczył w nagraniu wielu płyt, zarówno muzyki klasycznej, jazzowej i rozrywkowej.Współpracował również z całą czołówką polskiego jazzu oraz z gwiazdami światowego formatu: Randy Brecker, Mike Stern, Gregory Porter, Troy Miller, Mark Soskin. Był członkiem Andrzej Kurylewicz Trio i Włodek Pawlik Trio, obecnie jest aktywny w zespołach Janusza Strobla, Janusza Bogackiego, Garry Guthmana, Wojciecha Gogolewskiego,Filipa Wojciechowskiego. Artysta jest również producentem muzycznym płyt: Pańta_Dys_Szmańda play Bach_Beethoven_Chopin_Małecki, Kostov, Pańta Konrad Trio Konwersacje, Wojciech Karolak Piano Trio Moontag, Agnieszka Hekiert Soulnation, Nula Stankiewicz Śpiewam.  W sierpniu 2022 r. ukazała się jego pierwsza solowa płyta – Paweł Pańta Trio Młodość. Od 2018 r. pełni funkcje asystenta kontrabasu i gitary basowej na wydziale Jazzu i Muzyki Estradowej.

Perkusistka Dorota Piotrowska spędziła na nowojorskiej scenie jazzowej 8 lat, gdzie ukończyła między innymi prestiżową The New School for Jazz and Contemporary Music. W USA, Piotrowska grała w największych halach koncertowych takich jak Carnegie Hall z kompozytorem klasycznym Bobem Chilcottem, a także w Avery Fisher Hall Lincoln Center u boku kompozytora klasycznego Willa Todda i pod dyrekcją słynnej Eleny Sharkovej. Występowała również z takimi sławami jazzu, jak: George Garzone, Jeremy Pelt, Lonnie Plaxico, Mark Soskin, Rory Stuart, Sam Newsome, Stacy Dilliard, Mike Rodriguez, Dave Binney, Jonathan Creyford, Lafayette Har-ris, Benito Gonzales, Anthony Wonsey, Camille Thurman, Jazzmeia Horn, Joe Sanders i The Curtis Brothers. Od powrotu do Polski w 2017 roku jest aktywna na europejskiej scenie jazzowej, nagrała kilka płyt jako sidemanka m.in z Ewą Urygą oraz z Caecile Norby i Sisters in Jazz. Obecnie jako perkusistka gra w głównym składzie w kwintecie amerykańskiego saksofonisty Steve’a Carringtona podczas tras po Europie.

Oliwia Skrzypczyk - absolwentka Akademii Muzycznej im. J.Paderewskiego w Poznaniu. Multiinsrumentalistka, wokalistka oraz aranżerka. Laureatka wielu prestiżowych konkursów międzynarodowych i ogólnopolskich. M.in. I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Sztokholmie oraz II nagroda na Międzynarodowym Konkursie w Trevisco. Zdobyła nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie Kultury. Koncertowała: na Międzynarodowym Festiwalu Eurowizji z udziałem Michała Szpaka, na Festiwalu Muzyki Polskiej w Opolu oraz brała udział w wielu programach telewizyjnych. Współpracowała z takimi artystami jak: Rod Steward, Andrea Bocelli, Placido Domingo, Edyta Górniak, Zbigniew Wodecki, Maryla Rodowicz. Obecnie współpracuje z Teatrem Roma w Warszawie przy spektaklu Once, jest solistką w projekcie Filharmonia Dowcipu. Od 2020 r. występuje wspólnie z Robertem Rozmusem w spektaklu Chwytaj Dzień.

 

organizator
Metrum Jazz Club
ul. Partyzantów 22, Bielsko-Biała
tel. 338221065, 603373590
mail: info@metrumjazz.pl   strona internetowa: http://www.metrumjazz.pl

sprzedaż biletów przez internet oraz w recepcji hotelu Grępielnia, tel. 338221065 i 603373590
Bielsko-Biała logo
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

ul. ks. Stanisława Stojałowskiego 32
I piętro, pokoje 103 i 105
43-300 Bielsko-Biała