esperanzy spalding, fot. Jarosław Rerych Na zdjęciu esperanzy spalding
Muzyka

esperanza spalding – artystka rezydentka

  •  Stowarzyszenie Sztuka Teatr
    ul. Mostowa 5, pokój 320
  •  Wstęp: wg. cennika

25. Bielska Zadymka Jazzowa - Orlen Jazz Festival

Pięciokrotna zdobywczyni nagrody Grammy, esperanza spalding, to jeden z największych talentów obecnego pokolenia jazzu. Jest wirtuozką basu, ma wspaniały głos i pisze własne kompozycje. Wykorzystuje swój wyjątkowy talent do odkrywania każdego elementu krajobrazu jazzowego. Nie jest łatwo sklasyfikować muzykę spalding. Jest poszukiwaczką przygód, która w swojej muzyce łączy między innymi: soul, funk, rock, znakomicie wykorzystuje znajomość stylów brazylijskich i afro-kubańskich. W 2010 roku spalding przebiła się do szerszej publiczności swoim trzecim albumem Chamber Music Society. Była pierwszym muzykiem jazzowym, który zdobył nagrodę Grammy dla najlepszego nowego artysty (ta kategoria zazwyczaj przyznawana była muzykom pop). Spalding występowała w Białym Domu i na wielu prestiżowych imprezach, w tym na ceremonii wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla i rozdania Oscarów. Jest bardzo szanowana przez w środowisku muzycznym, o czym świadczy jej współpraca z takimi ikonami, jak: Prince, Herbie Hancock, Robert Glasper, Joe Lovano i Wayn Shorter. Album Songwrights Apothecary Lab za który otrzymała nagrodę Grammy 2021 w kategorii najlepszy jazzowy album wokalny, to kolejne fascynujące nagranie, które zadziwia i pobudza ciekawość, w jakim kierunku spalding pójdzie w kolejnym projekcie. O tym europejska publiczność będzie mogła się przekonać już 14 czerwca, podczas Orlen Jazz Festiwalu 25. Bielskiej Zadymki Jazzowej, kiedy artystka zaprezentuje swój najnowszy projekt zatytułowany: Off-Brand gOdds: esperanza spalding & AntonioBrownDance. Będzie to europejska premiera materiału, który został już nagrany i niebawem pojawi się w wersji płytowej.
Jako Artystka Rezydentka Bielskiej Zadymki Jazzowej spalding wystąpi także 17 czerwca w Małej Arenie w Gliwicach, gdzie będzie liderką premierowego widowiska Celebrating the Symphonic Legacy of Wayne Shorter z udziałem Kris Davis, Terri Lyne Carrington, Tineke Postmy, Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej pod dyr. Clarka Rundella oraz grupy tanecznej Antonio Brown Dance.

Do najważniejszych wydarzeń w historii  festiwalu należą koncerty jednego z najwybitniejszych twórców w historii jazzu - Wayna Shortera, który na Zadymce wystąpił dwa razy: w 2008 (Wayne Shorter Quartet) i 2015 roku (Wayne Shorter Symphonic). W tym ostatnim koncercie, w solowych partiach wokalnych towarzyszyła mu Esperanza Spalding. Nawiązując do tego wielkiego wydarzenia, postanowiliśmy koncert finałowy tegorocznego festiwalu poświęcić pamięci Wayna Shortera - naszego Anioła Jazzu 2008, który zmarł 2 marca tego roku. Shorter należał do grona największych twórców współczesnego jazzu. Współtworzył legendarne zespoły: Art Blakey's Jazz Messengers, Miles Davis Quintet oraz Weather Report. Ważnym elementem jego twórczości była muzyka symfoniczna, której w ostatnich latach życia poświęcił się prawie całkowicie. Jego ostatnim wielkim dziełem kompozytorskim była opera Iphigenia. Autorką libretto i sceniczną kreacji do niej jest esperanza spalding.

Tegoroczna rezydencja artystyczna esperanzy jest wyrazem programowych założeń festiwalu, który otwiera się na pokoleniową zmianę we współczesnym jazzie. W tym wypadku chodzi nie tylko o odmłodzenie grona zapraszanych wykonawców, lecz także ukazanie kierunków ich twórczych poszukiwań wynikających wprost z tradycji, z międzypokoleniowej współpracy z wybitnymi twórcami gatunku. Celebrating the Symphonic Legacy of Wayne Shorter z udziałem esperanzy spalding, Kris Davis, Terri Lyne Carrington, Tineke Postmy, Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej pod dyr. Clarka Rundella oraz grupy tanecznej Antonio Brown Dance to premierowy, koncert specjalny, który będzie zwieńczeniem jubileuszowej 25. edycji BZJ. Będzie to symboliczne nawiązanie do najważniejszych wydarzeń w historii festiwalu i otwarcie się na przyszłość. W programie koncertu znajdą się symfoniczne kompozycje Wayna Shortera: Causeway, Midnight in Carlotta’s Hair, Orbits, Forbidden Plan-It, Interval, Gaia oraz ­– zaprezentowane po raz pierwszy w Europie ­– najważniejsze partie opery Iphigenia.

Horntet to grupa muzyczna złożona z absolwentów Akademii Muzycznych w Krakowie oraz Katowicach. Charakterystyka brzmienia zespołu opiera się na jazzie lat 60-tych, który w połączeniu z nowoczesnymi technikami wykonawczymi muzyki współczesnej i nietuzinkowej werwie daje nam obraz surowego, elektryzującego i fakturalnie zaawansowanego brzmienia. Utwory autorskie prezentowane przez Horntet czerpią z dorobku najwybitniejszych kompozytorów muzyki amerykańskiej oraz inspiracji sztuką na wielu różnych płaszczyznach takich jak literatura, plastyka, teatr. W repertuarze oprócz własnych kompozycji znajdują się również aranżacje standardów jazzowych Horace'a Silvera i Theloniousa Monka. Zespół został doceniony na konkursach oraz festiwalach krajowych i międzynarodowych. W 2019 roku otrzymał I miejsce na konkursie Tarnów International Jazz Contest w kategorii zespołowej Open, oraz w 2021 roku uznany za najlepszy zespół XXIII Przeglądu Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni. Rok 2022 na ten moment przyniósł Zespołowi uznanie w postaci Grand Prix Blue Note Jazz Competition, zwycięstwa w konkursie Lotos Jazz Festival Bielskiej Zadymki oraz w konkursie na indywidualność jazzową roku podczas Jazz nad Odrą we Wrocławiu. Zespół tworzą: Bartłomiej Leśniak – fortepian, Robert Wypasek - saksofon tenorowy, sopranowy, Szymon Ziółkowski - saksofon altowy, Mikołaj Sikora – kontrabas
Piotr Przewoźniak – perkusja.

organizator
Stowarzyszenie Sztuka Teatr
ul. Mostowa 5, pokój 320, 43-300 Bielsko-Biała
tel. 577348072
mail: biurofestiwalowe@zadymka.pl   strona internetowa: www.zadymka.pl


Wydarzenia    

poniedziałek

12

czerwca

12:00


interaktywane warsztaty w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki

Skontaktuj się

środa

14

czerwca

19:15


Horntet, Off-Brand gOdds: esperanza spalding & AntonioBrownDance w Cavatina Hall

Kup bilet online!

sobota

17

czerwca

19:00


Celebrating the Symphonic Legacy of Wayne Shorter w Małej Arenie w Gliwicach

Kup bilet online!

Bielsko-Biała logo
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

ul. ks. Stanisława Stojałowskiego 32
I piętro, pokoje 103 i 105
43-300 Bielsko-Biała