Ensemble Bizzarre: Z muzyką na ustach Na zdjęciu Ensemble Bizzarre
Muzyka

Ensemble Bizzarre: Z muzyką na ustach

  •  Galeria Wzgórze
    ul. Wzgórze 4
  •  Wstęp: wrzut do kapelusza

27 czerwca o godz.17.00 na Scenie na Piętrze galerii grać będą muzycy na co dzień koncertujący w  Berlinie i Filadelfii – skrzypek Karol Borsuk, altowioliskta Joanna Filus-Olenkiewicz i pianistka Katarzyna Marzec-Slawinski, zaśpiewa sopranistka Joanna Petryka-Wawrowska. W programie kompozycje takich artystów, jak: Brahms, Obradors, Chopin, Rachmaninow, Glasunow.

Liczba miejsc bardzo ograniczona, obowiązują maseczki.

Joanna Filus-Olenkiewicz - altówka
Joanna Filus-Olenkiewicz urodzona w Bielsku-Białej, od 2010 r. mieszka w Berlinie. Jest skrzypaczką i altowiolistką, absolwentką Akademii Muzycznej w Katowicach, stypendystką Prezydenta Miasta Bielska-Białej, Kalifornijskiego Uniwersytetu Południowego w Los Angeles oraz stowarzyszenia artystów ZAiKS. Współpracowała z wieloma orkiestrami w kraju i za granicą.

Joanna Filus-Olenkiewicz jest docentką altówki na kursie Young Talent w Toyohashi w Japonii. Od 2012 roku jest ściśle związana ze szkołą muzyczną w Reinickendorf w Berlinie, gdzie prowadzi klasę skrzypiec i altówki. Od kilku lat współpracuje z kompozytorem Karolem Borsukiem, twórcą muzyki współczesnej. Jest założycielką stowarzyszenia muzycznego VivaceClassico wraz z Joanną Petryką-Wawrowską.

Joanna Petryka-Wawrowska - sopran
Sopranistka na stale związana zawodowo z berlińską sceną muzyczną. Ukończyła Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie śpiewu solowego prof. Moniki Swarowskiej-Walawskiej, a następnie studia podyplomowe Liedklasse u prof. Konrada Richtera na Akademii Muzycznej w Stuttgarcie. Swoje umiejętności doskonaliła również na licznych kursach, m.in u prof. Wojciecha Maciejowskiego, Fiorency Cossotto i Julii Hamari.

W 1999 roku sopranistka rozpoczęła współpracę z zespołem muzyki kameralnej Ars Nova, z którym to koncertowała w całej Europie. W 2004 roku rozpoczęła współpracę z niemieckimi teatrami operowymi, m.in Münster, Oldenburg, Dessau, Schwerin, Neustrelitz, którą kontynuuje do dziś. Współpracowała z wieloma znanymi dyrygentami, takimi jak: Kai Bomann, Pinkas Steinberg, Kent Nagano, Valery Gergiev i inni. W 2016 roku zaśpiewała partie sopranowa w prawykonaniu i nagraniu na płytę CD Quo Vadis Karola Borsuka.

Joanna Petryka-Wawrowska jest współzałożycielką dwóch zespołów kameralnych Trio Primavera i „Ensemble Bizarre“.Z tym drugim specjalizuje się w wykonawstwie muzyki współczesnej, dokonując licznych prawykonań i koncertując w całej Europie.

Katarzyna Marzec-Slawinski - fortepian 
Katarzyna Marzec-Salwiński urodziła się w Częstochowie, a dyplom magisterski uzyskała na Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fortepianu Ewy Bukojemskiej. W USA kontynuowała studia pianistyczne u Pawła Chęcińskiego i otrzymała tytuł doktorski w Temple University pod kierunkiem Harvey Wedeena. Obecnie mieszka w Filadelfii. Pianistka występowała na wielu scenach amerykańskich, w tym kilka razy w Carnegie Hall, brała też udział w wielu festiwalach i seriach koncertowych, grając pod batutami Luisa Biavy z Orkiestry Filadelfijskiej, Davida Schradera i Jonathana Mosera, a także nagrywając na żywo dla radia i telewizji. Jako solistka i kameralistka występowała w Europie, USA, na Bliskim Wschodzie i w Japonii. Poza klasycznym repertuarem wykonywała premiery nowych kompozycji, m.in. na festiwalu Warszawska Jesień.

Jest współzałożycielem i dyrektorem artystycznym Fine Art Music Company (FAMC), inicjatywy organizującej oryginalne koncerty tematyczne w tradycji XIX-wiecznych salonów muzycznych. Poza działalnością koncertową wykłada w Haverford College i Nelly Berman School of Music. Od kilku lat pracuje również jako tłumacz literatury muzycznej i muzykologicznej dla Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w Warszawie i Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

Karol Borsuk – skrzypce, kompozytor
Muzyk, dyrygent, skrzypek od lat 80. na stałe mieszka w Berlinie. Studiował muzykę na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od 35 lat prowadzi chór żeński Spandau, chór Lichterfeld i Reinickendorf Symphonic Ensemble.

Karol Borsuk współpracuje jako skrzypek z kilkoma zespołami berlińskimi m.in. Musik Viva, Trio Primavera i Ensemble Bizarre. Od 2001 roku jest również aktywny jako kompozytor. Jego utwory zostały nagrane w polskiej telewizji (Misdroy Messe).  W ostatnich latach jego kompozycje były wykonywane na całym świecie, m.in. w Ekwadorze, Norwegii, Polsce, Rosji i Szwajcarii.

organizator
Galeria Wzgórze
ul. Wzgórze 4, 43-300 Bielsko-Biała
tel. 502077836
mail: kukiola@bielitz.pl   strona internetowa: www.bielitz.pl

czynne całą dobę
Bielsko-Biała logo
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

pl. Ratuszowy 6, pok. 232, 233
43-300 Bielsko-Biała