Dotknij drzewa – las leczy
Rozmaitości

Dotknij drzewa – las leczy

  •  Arka Fundacja Ekologiczna
    ul. Kosmiczna 15 b
  •  Wstęp: akcja internetowa

Po zniesieniu 20 kwietnia zakazu wstępu do lasów i parków Fundacja Ekologiczna Arka zaprasza do udziału w akcji Dotknij drzewa, przytul drzewo.

Arka włączyła tę akcję do programu aktywnej edukacji ekologicznej Zielona Ręka, w którym już uczestniczy ponad 500 tysięcy osób, www.zielonareka.pl

- Wprowadzony podczas pandemii zakaz wstępu do lasu spotkał się z protestami setek tysięcy osób. Uświadomiliśmy sobie, jak ważny jest dla nas kontakt z przyrodą dopiero wtedy, gdy ktoś nas go pozbawił. Dlatego warto docenić to, że znów możemy odwiedzać las. – zachęca prezes Arki Wojciech Owczarz. - Zapraszamy do akcji Dotknij drzewa, przytul drzewo, która odbywa się na fanpage’u Zielonej Ręki www.facebook.com/zielonareka/. W komentarzu pod specjalnym postem dodaj swoje zdjęcia z lasu, parku. Dotknij drzewa, przytul drzewo, obejmij, oprzyj się, zrób zdjęcie i napisz też, dlaczego przyroda jest dla ciebie ważna. 20 najciekawszych relacji nagrodzimy koszulkami lub torbami z logo programu Zielona Ręka – informuje W. Owczarz.

Na pewno nieraz po wycieczce do lasu czuliśmy się lepiej, mieliśmy więcej energii, a nawet wróciliśmy z niezwykłym pomysłem. Teraz naukowcy po licznych badaniach potwierdzili, że las leczy, uczy, a nawet poprawia naszą kreatywność. Nasz pobyt w lesie obniża poziom hormonów stresu, poprawia sen, a nawet zwiększa liczbę komórek odpowiedzialnych za odporność naszych organizmów. Spacer po lesie wspiera także proces zapamiętywania ważnych dla nas faktów aż o 20 proc., zaś kreatywność podczas leśnego spaceru podnosi się o 50 proc.

W takich krajach, jak Japonia, Korea Południowa i Nowa Zelandia wycieczkę do lasu przepisuje lekarz. W tych krajach spacery po lesie uzupełniają tradycyjne metody leczenia, sprawiając, że ludzie szybciej zdrowieją. Na doświadczeniach tych krajów zaczynają się wzorować także państwa europejskie. Z kolei Amerykańskie Towarzystwo Medyczne już w 2005 roku stwierdziło, że dzieci będą mądrzejsze, zdrowsze, szczęśliwsze i bardziej zgodne, jeśli damy im możliwość regularnej, swobodnej i niezorganizowanej zabawy na świeżym powietrzu.

- Odwiedzajmy lasy! Sadźmy drzewa! Będziemy zdrowsi i bardziej szczęśliwi – prosi Arka.

Partnerami programu Zielona Ręka są: Miasto Bielsko-Biała, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Katowicach, Grupa Kęty, Aluprof, CBRE, Galeria Sfera.

organizator
Arka Fundacja Ekologiczna
ul. Kosmiczna 15 b, 43-300 Bielsko-Biała
tel. 338194653, 609333504
mail: fundacjaarka@fundacjaarka.pl   strona internetowa: fundacjaarka.pl


Bielsko-Biała logo
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

pl. Ratuszowy 6, pok. 232, 233
43-300 Bielsko-Biała