Martyna Borowska i Mariusz Kozieł Na zdjęciu Martyna Borowska i Mariusz Kozieł
Muzyka

 ... dla naszych organów: Martyna Borowska i Mariusz Kozieł

  •  kościół ewangelicki Zbawiciela
    plac Marcina Lutra 12
  • Wstęp wolny

Koncert kameralny

Oboistka Martyna Borowska i organista Mariusz Kozieł wystąpią 13 listopada o godz. 17.00 w kościele Zbawiciela na placu Marcina Lutra 3. W programie: J.S. Bach, M. Reger, M. Kozieł.

organizatorzy: miasto Bielsko-Biała, Parafia ewangelicko-augsburska w Bielsku

Martyna Borowska – oboistka, w czerwcu 2020 roku ukończyła studia magisterskie w klasie oboju prof. zw. drhab. Tomasza Miczki na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. W2017 roku ukończyła studia licencjackie w łódzkiej Akademii Muzycznej im. Grażyny i KiejstutaBacewiczów w klasie prof. zw. dr hab. Janusza Kopczyńskiego oraz dr hab. Agaty Piotrowskiej-Bartoszek. Obecnie jest studentką drugiego roku na kierunku muzykoterapia na AkademiiMuzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Jako solistka w 2020 roku uzyskała tytuł finalistki Ogólnopolskiego Międzyuczelnianego Konkursu Obojowego im. Stanisława Malikowskiego w Warszawie. Rok wcześniej zdobyła III nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Obojowym im. Bohdana Łukaszewicza w Białymstoku oraz nagrodę specjalną. Na swym koncie ma polską premierę utworu Trois images – cz. I – Ete Gottharda Odermatta.

Swoje umiejętności gry na oboju doskonaliła u wielu zarówno polskich jak i zagranicznych wielkich oboistów. Uczestniczyła w wielu kursach zarówno obojowych jak orkiestrowych m.in. coroczne konferencje obojowe organizowane przez klasę oboju Akademii Muzycznej w Katowicach oraz wiele zagranicznych wyjazdów.

Współpracuje z wieloma orkiestrami oraz zespołami kameralnymi: Opera Śląska (podczas premiery spektaklu La Rondine Giacomo Pucciniego), Filharmonia Opolska, Polska Orkiestra Muzyki Filmowej, Filharmonia Częstochowska, ICON Orkiestra i wiele innych.

Mariusz Kozieł – urodził się w Katowicach. W 2017 roku rozpoczął studia w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie organów śp. prof. Witolda Zabornego. Obecnie kontynuuje studia magisterskie u adt. dr. hab. Krzysztofa Lukasa na tej samej uczelni.

Do jego szczególnych osiągnięć należą: II miejsce na Konkursie Interpretacji podczas XI Międzynarodowego Konkursu Muzyki Organowej im. Jana Pieterszoona Sweelincka w Gdańsku w 2021 roku, III miejsce na VII Akademickim Konkursie Organowym Romuald Sroczyński in memoriam w Poznaniu w 2020 roku, I miejsce w Konkursie Muzyki Organowej podczas XXX Jubileuszowego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. ks. Stanisława Ormińskiego w Rumi w 2018 roku.

Brał udział w warsztatach prowadzonych przez prof. Juliana Gembalskiego, prof. Andrzeja Białko, prof. Józefa Serafina, prof. Thierry’ego Escaicha, prof. Pietera van Dijka, prof. Lorenzo Ghielmiego, prof. Nigela Allcoata i dra Adama Tańskiego. Był wykonawcą na festiwalach, m.in. na XXVI i XXVII edycji Międzynarodowego Festiwalu Organowego Młodych w Sejnach Iuniores Priores Organorum Seinensis w 2019 i 2020 roku, na XVI Międzynarodowym Festiwalu Pax et Bonum per Musicam we Wrocławiu w 2019 roku oraz na XXIII i XXVI edycji festiwalu Muzyka Organowa w Katedrze w Katowicach. Oprócz działalności wykonawczej zajmuje się także kompozycją. Jego utwory zostały nagrodzone m.in. otrzymał I miejsce w VI Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim na chóralny utwór pasyjny w języku kaszubskim w Wejherowie w 2019 r. i wyróżnienie na V Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Fide et Amore w Żorach w 2020 roku. Autorskie kompozycje znajdują się w jego repertuarze koncertowym.

 

 

organizator
kościół ewangelicki Zbawiciela
plac Marcina Lutra 12, 43-300 Bielsko-Biała
tel. 338227471


Bielsko-Biała logo
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

ul. ks. Stanisława Stojałowskiego 32
I piętro, pokoje 103 i 105
43-300 Bielsko-Biała