…dla nas i całego świata! Rzecz o malarzu i papieżu Bożego Miłosierdzia Na zdjęciu okładki albumu
Książki

…dla nas i całego świata! Rzecz o malarzu i papieżu Bożego Miłosierdzia

  •  Oficyna Wydawnicza Kwadrat
    os. Hutnicze 11/24, Kraków
  •  Wstęp: wg cennika

Niewiele osób ma świadomość, że twórca najsłynniejszego wizerunku Jezusa Chrystusa - rozpowszechnionego na całym świecie, z wezwaniem: Jezu ufam Tobie - urodził się w Białej. Historię obrazu Jezusa Miłosiernego i jego twórcy w bardzo szczegółowo przedstawia najnowsza książka wydawnictwa Kwadrat pt. …dla nas i całego świata!

Autor obrazu Adolf Kazimierz Hyła urodził się 2 maja 1897 roku w Białej jako pierworodny syn Józefa i Salomei z domu Szarkiewicz. Stosunkowo szybko rodzina przeniosła się do Krakowa. A. Hyła studiował na wydziale prawa i filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Był prywatnym uczniem Jacka Malczewskiego, u którego pobierał lekcje rysunku i malarstwa. Przez wiele lat uczył w różnych szkołach, by później na stałe osiąść w Krakowie, gdzie był nauczycielem rysunku w VIII Liceum i Gimnazjum im. A. Witkowskiego. 

Gdy wybuchła II wojna światowa, Adolf Hyła został wysiedlony z mieszkania przy al. Juliusza Słowackiego, wraz z rodziną zamieszkał w krakowskich Łagiewnikach przy ul. Uroczej 36, w pobliżu klasztoru Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. W listopadzie 1939 roku hitlerowcy przeprowadzili akcję eliminacji inteligencji pn. Sonderaktion Krakau i Zweite Sonderaktion Krakau. Aresztowano 155 profesorów i pracowników naukowych Uniwersytetu Jagiellońskiego, ponadto 17 profesorów Akademii Górniczo-Hutniczej. 9 listopada 1939 roku SS-mani aresztowali i uwięzili ponad 30 profesorów szkół średnich z czterech krakowskich liceów, między innymi liceum im. A. Witkowskiego, w którym pracował A. Hyła. Najprawdopodobniej przeprowadzka do Łagiewnik uratowała Adolfa Hylę przed aresztowaniem, a może i śmiercią. Artysta powiązał ten fakt z tym, że stał się niewidoczny dla Niemców, gdyż zamieszkał w pobliżu klasztoru Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.

Hyła podjął wówczas decyzję o namalowaniu obrazu Jezusa Miłosiernego jako votum wdzięczności za doznane łaski i opiekę Opatrzności Bożej w pierwszych dniach wojny. Chcąc pracę wykonać jak najlepiej, zwrócił się z prośbą o wskazówki do ks. Józefa Andrasza SJ, spowiednika i kierownika duchowego św. Faustyny. Od niego otrzymał obrazek - kopię wizerunku Jezusa Miłosiernego autorstwa Eugeniusza Kazimirowskiego - oraz wskazówki duchowe, czym jest boże miłosierdzie. 

Z końcem 1942 roku powstał pierwszy wizerunek o wymiarach 140 x 200 cm. A. Hyła namalował Jezusa wg własnego wyobrażenia, na tle krajobrazu, zachowując tylko zasadnicze cechy obrazu wg wizji s. Faustyny (układ rąk i promienie). Obraz nie spotkał się z aprobatą, siostry stwierdziły, że wizerunek nie nadaje się do kultu publicznego. Dodatkowo powstała niedogodność techniczna - obraz nie mieścił się do ołtarza.  

Po kilku miesiącach tworzenia, 15 kwietnia 1944 roku Adolf Hyła dostarczył nowe dzieło, tym razem dopasowane do ołtarza. Ks. Michałowi Sopoćce, głównemu spowiednikowi s. Faustyny, nie spodobał się wizerunek Bożego Miłosierdzia pędzla Adolfa Hyły. Gdy w 1947 roku ks. Sopoćko przyjechał do Łagiewnik i zobaczył tutejszy obraz, skrytykował malarza, zarzucając mu, że jego przedstawienie jest nieliturgiczne i nieewangeliczne. Wskutek silnej presji artysta jeszcze w 1952 roku zmienił tło łagiewnickiego obrazu z beskidzkim krajobrazem. Pola, łąki i góry zastąpił kamienną posadzką i ciemną płaszczyzną tła. Tak powstał trzeci łagiewnicki obraz Jezusa Miłosiernego namalowany przez Adolfa Hyłę. Malowidło do dnia dzisiejszego znajduje się w kaplicy sióstr Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia. Jest to najbardziej znane i rozpoznawalne na całym świecie przedstawienie Miłosiernego Zbawiciela.

Wśród dzieł Adolfa Hyły jest 230 obrazów Jezusa Miłosiernego, które znajdują się w kościołach i klasztorach w całej Polsce, a także w Anglii, Austrii, Francji, we Włoszech, w Ugandzie, Zambii, Indonezji, w USA, Kanadzie i Australii. Jeden z nich zdobi kościół Trójcy Przenajświętszej w Bielsku-Białej.

Historię obrazu Jezusa Miłosiernego i jego twórcy w bardzo szczegółowy sposób przytacza najnowsza książka wydawnictwa Kwadrat pt. …dla nas i całego świata!. Bogato ilustrowany album pod redakcją Jacka Stroki przedstawia również cały proces uznania objawień św. Faustyny oraz najważniejsze wypowiedzi dostojników kościoła i rolę Jan Pawła II w propagowaniu miłosierdzia bożego. Samorząd Bielska-Białej wsparł przygotowanie tego wydawnictwa.

Album …dla nas i całego świata! Recz o malarzu i papieżu Bożego Miłosierdzia dostępny jest w bielskiej Hurtowni Misericordia oraz wysyłkowo – Oficyna Wydawnicza KWADRAT, os. Hutnicze 11/24, 31-919 Kraków, e-mail: stroka_kwadrat@onet.pl

organizator
Oficyna Wydawnicza Kwadrat
os. Hutnicze 11/24, 31-919 Kraków
mail: stroka_kwadrat@onet.pl  


Bielsko-Biała logo
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

pl. Ratuszowy 6, pok. 232, 233
43-300 Bielsko-Biała