DKF Kogucik w grudniu Na zdjęciu logo DKF
Film

DKF Kogucik w grudniu

  •  Aula Towarzystwa Szkolnego im. Mikołaja Reja
    Andrzeja Frycza-Modrzewskiego 12,
  •  Wstęp: 15 i 10 zl

Pokazy DKF odbywają się zwykle w środy o godz. 19.00 w auli Towarzystwa Szkolnego im. M. Reja przy ul. A. Frycza Modrzewskiego 12.

6 grudnia o godz. 18.30 - Niedźwiedzie nie istnieją

Iran, 2023 r.
Panahi kontynuuje podjętą we wcześniejszych filmach specyfikę zacierania granicy pomiędzy realizmem a fikcją. Jest to też sposób na uniknięcie irańskiej cenzury, z wiarą, że widzowie odczytają subtelne znaczenia. Reżyser, grający samego siebie, dociera do wioski niedaleko granicy z Turcją. Tuż obok kręcony jest pod jego kierownictwem film o irańskiej parze, Zarze i Bakhtiarze, którzy mają nadzieję znaleźć azyl we Francji. Równolegle prowadzony jest drugi wątek miłosny pary z wioski, dość burzliwy. Partnerom przeszkadzają ukryte, nieuniknione przeszkody, siła przesądów i mechanika władzy. Niedługo po ukończeniu filmu - kręcono go potajemnie na początku tego roku - Panahi został skazany w Iranie na sześć lat więzienia.

scen. i reż. Jafar Panahi

Gościnią specjalną podczas pokazu filmowego będzie dr Paulina Niechciał, która podzieli się z nami wiedzą o Iranie i kulturze Bliskiego wschodu.

- Po maturze wybrałam studia etnologiczne, bo chciałam podróżować i poznawać ludzi różnych kultur w rozmaitych zakątkach świata. Nigdy nie żałowałam tej decyzji, bo dzisiaj rzeczywiście podróżuję, poznaję, badam, tłumaczę, wyjaśniam i opisuję. Z czasem antropologię uzupełniłam iranistyką, rozwijając zainteresowania Bliskim Wschodem i Azją Centralną oraz znajomość języka perskiego, a także socjologią – przede wszystkim socjologią religii - mówi dr Paulina Niechciał.

organizator
Dyskusyjny Klub Filmowy Kogucik
, 43-300 Bielsko-Biała strona internetowa: https://www.facebook.com/Dyskusyjny-Klub-Filmowy-Kogucik-321867917853353


Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

ul. ks. Stanisława Stojałowskiego 32
I piętro, pokoje 103 i 105
43-300 Bielsko-Biała