Dhafer Youssef (c) Arno Lam, materiały prasowe Zadymki
Muzyka

Dhafer Youssef: Sounds of Mirrors, Ron Carter & LOTOS Jazz Festival Big Band

  •  Bielskie Centrum Kultury
    ul. Słowackiego 27,
  •  Wstęp: 180 zł

22. Bielska Zadymka Jazzowa LOTOS Jazz Festival

Dhafer Youssef - tunezyjski muzyk, mistrz sufi, qawwali, fusion, jazzu, world music, elektro jazzu, wokalista i kompozytor. Mistrz lutni oud, której dźwięk w ostatniej dekadzie urzekł poszukujących inspiracji w odległych kulturach muzyków jazzowych. Muzyka Dhafera Youssefa łączy tradycję suficką, mistycyzm Wschodu, jazzową tradycję z liryzmem melizmatyki arabskiej. Na jago koncertach czeka słuchaczy podróż w krainę niezapomnianych dźwięków i pejzaży, które budują obrazy jak z baśni Tysiąca i jednej nocy. Po jego koncertach dusze zdrowieją, a umysły oczyszczają się z cywilizacyjnych złogów.

Ma na swoim koncie 9 solowych albumów i wiele płyt nagranych z innymi muzykami. W 2008 roku nagrał w Polsce Jo & Co z Anną Marią Jopek, Nino Cinelu i Richardem Boną dla Universal Music.

Dhafer Youssef: Sounds ff Mirrors
Dhafer Youssef - oud, vocals
Raffaele Casarano - sax
Eivind Aarset - guitar
Adriano Dos Santos - percussion

Ron Carter
Rozpoczynając trzecie dziesięciolecie, organizatorzy LOTOS Jazz Festiwal Bielskiej Zadymki Jazzowej wprowadzili do formuły wydarzenia funkcję Artysty Rezydenta. Podczas 21. edycji był nim Pat Methany. W 2020 roku funkcję tę pełnił będzie wybitny amerykański muzyk, kompozytor i pedagog, laureat nagród Grammy i NEA Jazz Masters Award - Ron Carter. To bez wątpienia jeden z najwybitniejszych współczesnych kontrabasistów, który w latach 60. był członkiem legendarnego kwintetu Milesa Davisa a następnie współtworzył projekty całej plejady gwiazd światowego jazzu z Herbiem Hancockiem i Wayne'em Shorterem na czele. Ron Carter występował już na Zadymce w 2009 roku, kiedy podczas niezapomnianego koncertu w Teatrze Polskim odebrał statuetkę Anioła Jazzu (Nagroda Artystyczna Stowarzyszenia Sztuka Teatr), ale tym razem przyjedzie do Bielska-Białej i Katowic na dłużej. Podczas niemal tygodniowego pobytu spotka się z dziennikarzami na konferencji prasowej, studentami i adeptami gry na kontrabasie podczas specjalnych warsztatów mistrzowskich, z polskimi muzykami przy okazji prób do koncertu z Big Bandem i wreszcie z publicznością podczas trzech koncertów: Ron Carter & LOTOS Jazz Festival Big Band w Bielskim Centrum Kultury oraz Ron Carter Quartet i Carter / Galliano w Sali Koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

Lotos Jazz Festival Big Band
Po raz kolejny w historii naszego festiwalu, dla jego potrzeb programowych, powstanie Big Band. To efekt wieloletniej współpracy Zadymki z Wydziałem Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. To właśnie wykładowcy, absolwenci i studenci tej uczelni znajdą się w jego składzie. Zespół przygotuje program specjalny przygotowany przez Artystę Rezydenta – Rona Cartera. Po wspólnych próbach w Bielsku-Białej odbędzie się premierowy koncert pod nazwą Ron Carter & LOTOS Jazz Festival Big Band.

organizator
Stowarzyszenie Sztuka Teatr
ul. Mostowa 5, pokój 320, 43-300 Bielsko-Biała
tel. 577348072
mail: biurofestiwalowe@zadymka.pl   strona internetowa: www.zadymka.pl


Bielsko-Biała logo
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

pl. Ratuszowy 6, pok. 232, 233
43-300 Bielsko-Biała