Dear Future. vol.2, wernisaż, fot. Krzysztof Morcinek Na zdjęciu 6.	Dear Future. vol.2, wernisaż, fot. Krzysztof Morcinek
Galerie

Dear Future vol. 2

  •  Galeria Bielska BWA - Willa Sixta
    ulica Adama Mickiewicza 24
  • Wstęp wolny

Yulia Krivich i Anita Nemet, ukraińskie artystki wizualne i kuratorki, ponownie zaprosiły polskich i ukraińskich artystów oraz artystki do zastanowienia się nad zmianami, jakie zachodzą w szybko zmieniającej się rzeczywistości, ale też nad polsko-ukraińskimi relacjami. Wystawa pozwoli opowiedzieć o tym, jak można myśleć o przyszłości w kontekście wojny.
Artystki, artyści i osoby artystyczne: Livyj Bereh, Pamela Bożek, Brda / Okno Project, Alicja Czyczel, Fantastic Little Splash, Nazar Furyk, Danylo Halkin, Maria Matiashova, Małgorzata Mycek, Marta Romankiv, Anna Sydorenko, Weronika Zalewska
Kuratorki: Yulia Krivich, Anita Nemet

Program towarzyszący:
Praktyki dekolonialne / wstęp wolny
Czwartek, 11.01.2024 r., godz. 17.00, Willa Sixta
Spotkanie przy sztuce Weroniki Zalewskiej i Danylo Halkina dotyczące kolonizacji natury oraz poszukiwaniu nowego odczytania statusu i wartości dziedzictwa Europy Wschodniej. Prowadzenie: Paulina Darłak, Julia Ogińska.


SKARBIEC – warsztaty z Kają Kusztą / wstęp wolny
Sobota, 13.01.2024 r., 13.00, Willa Sixta
Podczas warsztatów uczestnicy stworzą plakaty opisujące charakterystyczne motywy ze sztuki, rzemiosła i architektury ukraińskiej. Zapraszamy wszystkich, bez względu na wiek czy stopień zaawansowania w umiejętnościach rysowania i malowania.
Prowadzenie: Kaja Kusztra (SDK Słonecznik)

Drag performans / wstęp wolny
Sobota, 20.01.2024 r., godz. 16.00, Willa Sixta
Queerowe spotkanie na wystawie z artystą Małgorzatą Mycek oraz drag performans.
Osoby performerskie: Małgorzata Mycek, Paulina Darłak.

Drogą przyszłości / wstęp wolny
Niedziela, 28.01.2024 r., godz. 13.00, Willa Sixta
Czytanie bajki Wiktorii Amelinej w języku polskim i ukraińskim, na podstawie której uczestnicy stworzą kolaże opowiadające o swoich marzeniach. Materiały wykorzystane do zajęć, m.in. kolorowe gazety, otrzymają drugie życie. Warsztaty przeznaczone są dla dzieci od 7 lat.
Prowadzenie: Paulina Darłak, Julia Ogińska.

 

LUTY

Praktyki odbudowy / wstęp wolny
Czwartek, 1.02.2024., godz. 17.00, Willa Sixta
Spotkanie poświęcone działaniom kolektywów prowadzących działania pomocowe: grupy Livyj Bereh realizującej projekt budowy dachów w Ukrainie oraz Fundacji BRDA zbierającej okna dla Ukrainy.
Prowadzenie: Paulina Darłak, Julia Ogińska.

 

Ferie w BWA  / udział bezpłatny, zapisy
5–9 lutego 2024, godz. 12.00

Uczestnicy poznają wybrane pojęcia z architektury i sztuki, a także napiszą list do przyszłości, zbudują miasto i zagrają spektakl. Zapisy: edukacja@galeriabielska.pl

 

Dear Past – warsztat międzypokoleniowy z Pamelą Bożek / wstęp wolny
wtorek, 6 lutego 2024, g. 14.00–17.00

Spotkanie będzie próbą stworzenia opowieści o wystawie Dear Future vol. 2 z perspektywy przeszłości. Narratorkami i narratorami staną się osoby, które były jej świadkiniami i świadkami. List do przyszłości pisany dziś uzupełnimy o wspomnienia i wiedzę tych, którzy i które pamiętają dłużej.

 

Finisaż / wstęp wolny
Sobota, 24 lutego 2024, godz. 14.00–18.00

Podczas finisażu wystawy Dear Future vol. 2 odbędzie się oprowadzanie kuratorskie Yulii Krivich o godz. 14.00 oraz performatywny wykład i warsztaty o godz. 15.00, które poprowadzi artystka Diana Khalilova. Podczas działania uczestnicy dowiedzą się więcej o tradycyjnej kuchni ukraińskiej. Po warsztatach wspólnie usiądziemy przy stole. Ten dzień ponadto będzie ostatnią okazją do zakupu dzieł przeznaczonych przez lokalne artystki i artystów na pomoc Ukrainie.

 

Okna dla Ukrainy w Bielsku-Białej
Do 24 lutego trwa zbiórka okien w Willi Sixta. Zebrane okna trafią do ukraińskich organizacji społecznych zajmujących się odbudową domów zniszczonych w wyniku rosyjskiej agresji. Zbiórkę organizuje Galeria Bielska BWA we współpracy z Centrum Mieroszewskiego, Galerią Promocyjną i Fundacją BRDA. Informacje: j.oginska@galeriabielska.pl lub p.darlak@galeriabielska.pl

organizator
Galeria Bielska BWA - Willa Sixta
ulica Adama Mickiewicza 24, 43-300 Bielsko-Biała strona internetowa: www.galeriabielska.pl

Willa Sixta od wtorku do niedzieli w godz. 10.00–18.00, wstęp wolny

Ogród Willi Sixta dostępny od maja do października codzienne w godz. 10.00–21.00.

Wydarzenia    

Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

ul. ks. Stanisława Stojałowskiego 32
I piętro, pokoje 103 i 105
43-300 Bielsko-Biała