CUBANos reUNION Na zdjęciu Jose Torres
Muzyka

CUBANos reUNION

  •  Stowarzyszenie Sztuka Teatr
    ul. Mostowa 5, pokój 320
  • Wstęp wolny

24. Bielska Zadymka Jazzowa - Lotos Jazz Festival

Pod nośnym hasłem Spotkanie Kubańczyków posłuchamy mieszkających w Polsce muzyków pochodzenia kubańskiego, liderów własnych zespołów, którzy specjalnie na Zadymkę zebrali się i przygotowali specjalny program. Na czele Cubanos Reunion stanął najbardziej znany w Polsce Kubańczyk, Jose Torres grający na instrumentach perkusyjnych oraz pianista grający także na elektronicznych instrumentach klawiszowych Rei Ceballo, basista Aniel Someillan, saksofonista i klarnecista Joaquin Sosa, kongista Machto i multiinstrumentalista Adriano Brizuela Gómez.

Jose Torres przyjechał do Polski w 1981 r. Już rok później zaczął współpracę z Johnem Porterem (album China Disco), a następnie z Tomaszem Stańką. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną im. Karola Lipińskiego. Dzięki pierwszym nagraniom z Porterem i Stańką został zauważony, a następnie bardzo pożądany przez wielu artystów, współpracował ze Zbigniewem Namysłowskim, Sławomirem Kulpowiczem, String Connection, Walk Away, Extra Ball, Marylą Rodowicz, Hanną Banaszak, Kayah, Maanamem, Obywatelem G.C., Raz Dwa Trzy i Stanisławem Sojką. Prowadzi Szkołę Salsy, organizuje Festiwal Salsy, realizuje nowatorski projekt Havana Dreams & Mixed Choir.

Reinaldo Antonio Ceballo Hechavarria urodził się w Santiago de Cuba, gdzie ukończył Konserwatorium Muzyczne im. Estebana Salasa I i II stopnia w klasie wiolonczeli, fortepian był jego instrumentem dodatkowym. Jest absolwentem Academia de Superación Profesional Musical w Hawanie. Był pianistą w wielu popularnych zespołach kubańskich, koncertował w USA, Meksyku, na wyspach Bahama, w Belgii, Holandii, Francji i we Włoszech. Nagrał soundtracki do filmów m.in. La Playa produkcji kubańskiej i Salsa – prod. francuskiej. W Polsce kieruje własnym zespołem Calle Sol, w którego składzie są Polacy, jak i Kubańczycy. Z Calle Sol dał dziesiątki koncertów, w tym wiele charytatywnych (m.in. trzykrotnie na Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy), na festiwalach: Jazz Jamboree, Folk Fiesta, Yach Film Festival, Warsaw Salsa Festival, Bielska Zadymka Jazzowa. W roli pianisty, aranżera, kompozytora i dyrektora zespołu współtworzył projekt Kora Ola Ola.

Saksofonista, trębacz i klarnecista Joaquin Sosa występował m.in. z Wyntonem Marsalisem, Royem Hargrove’em i Givannim Hidalgo.

Basista Aniel Someillan ukończył konserwatorium muzyczne w Hawanie im. Amadeo Roldana, gdzie uzyskał licencjat w dziedzinie gitary klasycznej, jednocześnie ucząc się gry na kontrabasie, gitarze basowej, pianinie i perkusji. Gra jazz i world music. W czerwcu 2021 roku, po wygranym konkursie młodych talentów w Radio Katowice z kwartetem Joaquin Sosa wystąpił na festiwalu Bielska Zadymka Jazzowa 2021. Obecnie prezentuje nowy projekt kubańskiego jazzu - Ilu trio.

Barbaro Yordany Crespo Richard aka Machto urodzony w Hawanie na Kubie w 1991 roku, jest synem wielkiego mistrza kong i rumby Sandalio Crespo Calderóna. Mając 12 lat, zaczął występować z kubańską grupą folklorystyczną Echu Alaboni. Machito, w wieku zaledwie 17 lat podpisał pierwszy kontrakt z Compañía De Danzas Tradicionales De Cuba JJ, następnie przyłączył się do grupy El Solar de los Seis, gdzie stawiał pierwsze kroki poza tradycyjną muzyką kubańską, grając jazz, pop i współpracując z wieloma kubańskimi artystami. Przez lata Machito brał udział w licznych festiwalach, występował w teatrach, telewizji i popularnych imprezach w Hawanie. Od 2013 roku Machito jest związany z grupą Adonis y Osain del Monte, jako jej współzałożyciel wraz ze swoim kuzynem Adonisem Panterem Calderónem oraz czołowy perkusista grupy. Jest to najpopularniejsza grupa rumba na Kubie, która zyskała również popularność na międzynarodowej scenie muzycznej. Grupa prezentuje nowoczesną interpretację rodzimego folkloru, połączoną z popularną muzyką kubańską.

Międzynarodowa kariera muzyczna Machito rozpoczęła się w 2016 roku i od tego czasu występował na wielu uznanych festiwalach i wydarzeniach m.in. w USA (Nowy Orlean i Nowy Jork), Demokratycznej Republice Konga (Kinszasa), Maroku, a także na scenach europejskich (Francja, Niemcy, Polska, Hiszpania, Wielka Brytania, Finlandia, Szwajcaria). Obecnie Machito znajduje się w Europie i pracuje nad nowymi projektami muzycznymi, współpracuje z innymi artystami i prowadzi kursy mistrzowskie perkusji.

organizator
Stowarzyszenie Sztuka Teatr
ul. Mostowa 5, pokój 320, 43-300 Bielsko-Biała
tel. 577348072
mail: biurofestiwalowe@zadymka.pl   strona internetowa: www.zadymka.pl


Bielsko-Biała logo
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

ul. ks. Stanisława Stojałowskiego 32
I piętro, pokoje 103 i 105
43-300 Bielsko-Biała