Cithara Sanctorum Silesia Na zdjęciu plakat imprezy
Muzyka

Cithara Sanctorum Silesia

  •  Fundacja Kulturalny Szlak
  • Wstęp wolny

Nowy festiwal Cithara Sanctorum Silesia, który odbędzie się na terenie Śląska Cieszyńskiego, to nowa idea prezentacji muzyki we wnętrzach sakralnych w kontekście historycznym ziemi cieszyńskiej i w odwołaniu do tradycji zbioru śpiewów nabożnych i kościelnych Cithara Sanctorum, od którego festiwal bierze nazwę, a którego autor, Jerzy Trzanowski, urodził się w Cieszynie. Ambitna i interesująco dobrana muzyka nawiązuje do tradycji ziemi śląskiej i jej związków z tą postacią, zwaną bardem trzech narodów (Polski, Czech, i Słowacji), a czasem również słowiańskim Lutrem.

Główną ideą, wyróżniającą ten festiwal spośród innych, jest czerpanie z tradycji muzycznej kościoła ewangelicko-augsburskiego. Ks. Jerzy Trzanowski (1592–1637), duchowny na Śląsku Cieszyńskim, wybitny pisarz religijny pozostawił po sobie, jako największe swe dzieła, następujące pozycje: Ody łacińskie (Brzeg 1629), Phiala adoramentorum (Czara modlitw) z 1635 r., a przede wszystkim w 1636 r. Cithara sanctorum (Pieśni duchowe), kancjonał napisany w dialekcie morawskim, zawierający 402 pieśni. Doczekał się on ok. 150 wydań. Jerzy Trzanowski, jego postać i dzieła są znane i żywe w pamięci mieszkańców regionu po obu stronach Olzy. Ma swoje pomniki w Liptowskim Mikulaszu oraz w Cieszynie. Festiwal muzyczny Cithara Sanctorum Silesia, którego repertuar w przeróżny sposób nawiąże do tego autora, szeroko czerpiąc z tradycji muzyki ewangelickiej, będzie nie tylko świętem muzyki, ale też okazją do celebrowania nowych brzmień w niecodziennych kontekstach. W czasie jego trwania podczas pierwszej edycji odbędzie się 5 koncertów, będą miały miejsce również spotkania z tłumaczem zbioru Zbigniewem Machejem, ciekawe dyskusje, a także prezentacja oryginałów kilku edycji dzieła w Książnicy Cieszyńskiej. Koncerty i inne wydarzenia będą odbywały się w Cieszynie i Bielsku-Białej.

Fundacja Kulturalny Szlak jest również organizatorem festiwali Barok na Spiszu, Muzyka nad Zdrojami w Szczawnicy, Muzyczne Majówki w Ojcowie, Muzyczne podróże w Krzeszowicach.

Pieśni duchowe - 12 września w Książnicy Cieszyńskiej odbędzie się spotkanie Kim był Jerzy Trzanowski (Marek Pilch, ks. Marcin Brzóska). Tego samego dnia o godz. 18.00 w kościele św. Trójcy w Cieszynie wystąpią Katarzyna Wiwer – sopran, Marek Pilch – organy, Magdalena Pilch – flet, w programie pieśni Gellerta oraz muzyka instrumentalna okresu galant C.Ph.E. Bacha.

Improwizacje z kancjonałem - 18 września o godz. 18.00 w kościele Jezusowym w Cieszynie zaśpiewa Wyższobramski Chór Kameralny (Piotr Sikora – prowadzenie), na organach grać będzie Maciej Bator (Świdnica), w programie improwizacje organowe na temat pieśni ze Śpiewnika ewangelickiego.

Cithara Sanctorum Jerzego Trzanowskiego - 19 września o godz. 18.00 w kościele Marcina Lutra w Bielsku-Białej Zespół Cithara Sanctorum (Poznań) zaprezentuje opracowania wokalno-instrumentalne pieśni Trzanowskiego.

Hymnus Ad Ortum Solis - 25 września w Domu Narodowy w Cieszynie zaplanowano spotkanie z tłumaczem zbioru Cithara Sanctorum Zbigniewem Machejem, tego samego dnia o godz. 18.00 w kościele Jezusowym w Cieszynie wystapi Maja Miro-Wiśniewska – flety, elektronika (Gdańsk), w programie medytacyjna improwizacja instrumentalna oparta na tematach ze zbioru Pieśni Chwał Boskich z XVI w.

Żywot człowieczy według Reja, czyli człowiek między ziemią a rajem - 26 września w Zamku Sułkowskich w Bielsku-Białej zaplanowano spotkanie z tłumaczem zbioru Cithara Sanctorum Zbigniewem Machejem, tego samego dnia o godz. 18.30 w kościele Zbawiciela w Bielsku-Białej wystapią Katarzyna Wiwer – sopran, Henryk Kasperczak – lutnia, w programie muzyka renesansowa oparta na kanwie tekstów z Żywota człowieka poczciwego Mikołaja Reja.

organizator
Fundacja Kulturalny Szlak
, strona internetowa: http://kulturalnyszlak.pl/


Wydarzenia    

Bielsko-Biała logo
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

pl. Ratuszowy 6, pok. 232, 233
43-300 Bielsko-Biała