Cielesne Krainy Czernek Na zdjęciu Karina Czernek
Galerie

Cielesne Krainy Czernek

  •  Pauza
    u. Piastowska 52
  • Wstęp wolny

5 marca o godz. 17.00 Pauzie w Bielsku-Białej przy ul. Piastowskiej 52 odbędzie się wernisaż malarstwa bielskiej artystki Kariny Czernek - Cielesne Krainy Czernek.

Na wystawie prezentowane są po raz pierwszy razem obrazy z najnowszych cykli artystki: Cielesne i Intymne.

Wernisaż uświetni swoja obecnością dyrektor Galerii Bielskiej BWA Agata Smalcerz, która porozmawia z Kariną Czernek o jej autorskiej technice malarskiej i możliwościach interpretacji wystawionych prac.

Podczas wernisażu odbędzie się recital aktorki Teatru Polskiego w Bielsku-Białej Marty Gzowskiej-Sawickiej Odcienie kobiecości. Będzie można posłuchać - w nowoczesnej aranżacji na fortepian Jacka Obstarczyka – utworów Agnieszki Osieckiej, Ewy Demarczyk, Kory, Krystyny Prońko, Ewy Bem, Hanny Banaszak, Kaliny Jędrusik, Marii Koterbskiej.

O wystawie
Obrazy z cyklu Cielesne, przez zastosowaną kolorystykę, organiczność form i kwiatowy deseń tkanin bazowych poddanych obróbce malarskiej, nasuwają skojarzenia z waginami czy też - w większych gabarytowo pracach - z wytatuowanymi fragmentami ludzkiego ciała. Mogą też przywodzić na myśl malownicze pejzaże widziane z lotu ptaka. Zrodzone w wyobraźni artystki formy tworzą kompozycję otwartą, która robi wrażenie fragmentu większej całości. Nie są one przypadkowe, lecz wynikają z siebie. Mnogość skojarzeń otwiera nieograniczone pole do indywidualnych interpretacji i odbierania tych prac na swój własny, często intymny sposób. Obrazy stworzone są w autorskiej technice malarskiej, stosowanej przez Karinę Czernek od kilkunastu lat. Użyta gama kolorystyczna obfituje w jasne pastele z dominantą odcieni różu, brązu i bieli, kojarzonych ze zmysłowością i cielesnością.

Agata Smalcerz, dyrektor Galerii Bielskiej BWA, w katalogu towarzyszącym wystawie indywidualnej Szeptem widzenie (2015 r.) napisała: Artystka nie boi się stereotypu sztuki kobiecej – miękkiej, koronkowej, pastelowej. Uważa, że piękno i delikatność wciąż mogą istnieć w sztuce i być wytchnieniem dla widzów spragnionych zmysłowych doznań.

Prace z cyklu Intymne Justyna Weronika Łabądź (Galeria Bielska BWA) tak zinterpretowała:

W cyklu prac pt. Intymne artystka podejmuje temat ciągle tabuizowany w globalnej kulturze, jakim jest menstruacja. Płótna, przypominające przeskalowane podpaski, obrazują własne przeżycia artystki, ale też jej obserwacje społecznych reakcji związanych z tym naturalnym aspektem życia każdej kobiety, realizujące się w reklamie, edukacji czy też powszechnym dyskursie. Karina Czernek posługując się swoim znakiem rozpoznawczym – wielowarstwowością techniki i koronką – zachęca do refleksji i dyskusji nad stygmatyzowaną fizjologią. W sposób wieloznaczny świadczą o niej pęknięte koronki, fastrygowane, niedoprane plamy czy też biologiczne, niedomknięte wyrwy.

organizator
Pauza
u. Piastowska 52, 43-300 Bielsko-Biała strona internetowa: https://pauzaprojekt.pl/

https://www.facebook.com/pauzaprojekt
Bielsko-Biała logo
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

pl. Ratuszowy 6, pok. 232, 233
43-300 Bielsko-Biała