Antonio Farao Na zdjęciu Antonio Farao
Muzyka

Chico Freeman & Antonio Faraò Quartet Tribute to John Coltrane, Apostolis Anthimos TRIAS

  •  Bielskie Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej
    ul. Słowackiego 27,
  •  Bilety: od 120 zł

25. Bielska Zadymka Jazzowa - Orlen Jazz Festival

#ZadymyRobimy to hasło, które ma zamiar zjednoczyć i połączyć wszystkich tych, którzy w ciągu 25 lat współtworzyli Bielską Zadymkę Jazzową. Pomysł tego koncertu powstał w samolocie, kiedy 10 tysięcy metrów nad ziemią, gdzieś nad Szwecją podeszła do mnie stewardesa i zapytała czy ją poznaję. Widząc moje zakłopotanie podpowiedziała: byłam wolontariuszką przy Zadymce w latach 2011 i 2012. Uzmysłowiłem sobie wtedy, jak wielu młodych ludzi w ciągu tego ćwierćwiecza pomagało realizować najróżniejsze zadania związane z organizacją tej imprezy. Choć wielu z nich pracuje z nami do dzisiaj, to dla części była to jedynie młodzieńcza przygoda, pewien etap zbierania doświadczeń, a po ukończeniu szkoły wyjechali z Bielska-Białej na studia, założyli swoje rodziny, niektórzy wyemigrowali. Jednak charakterystyczne jest to, że kiedy po latach wracają na Zadymkę z różnych, często odległych zakątków Polski i świata, nadal czują się związani z tą imprezą. Chcemy ich wszystkich zaprosić na koncerty w BCK, mamy jednak świadomość, że wielu z nich nie będzie mogło uczestniczyć w tych wydarzeniach osobiście, postanowiliśmy więc transmitować wydarzenie przez Internet. Nasze jubileuszowe spotkanie będzie można oglądać na całym świecie i na bieżąco komentować wydarzenia na scenie za pośrednictwem mediów społecznościowych – tak o idei jubileuszowej imprezy mówi dyrektor festiwalu, Jerzy Batycki.Wieczór pod hasłem #ZadymyRobimy rozpocznie specjalnie na tę okazje przygotowany utwór, składający się z różnych wersji zadymkowego hymnu Na holi, na holi w wykonaniu muzyków związanych z festiwalem. Następnie publiczność uczestniczyć będzie w dwóch koncertach.

Chico Freeman & Antonio Faraò Quartet Tribute to John Coltrane

Chico Freeman i Antonio Faraò w specjalnym projekcie składają hołd muzyce wielkiego Johna Coltrane'a, którego twórczość kształtowała ich artystycznie i stała się dla nich źródłem inspiracji. Kwartet uzupełniają basista Philippe Aerts i perkusista Benjamin Henocq.

Chico Freeman, saksofonista, multiinstrumentalista, kompozytor i producent, to twórca, który poszukując nowych sposobów ekspresji, pozostaje wrażliwy na dziedzictwo i wielką tradycję jazzu. Grał i nagrywał z najbardziej znanymi muzykami na świecie, m.in.: Elvinem Jonesem, McCoyem Tynerem, Sun Ra, Dizzym Gillespie, Charlesem Mingusem, Eddie Palmierim, Jackiem DeJohnette, Wyntonem Marsalisem, Roy’em Haynesem.

OAntonio Faraò, Herbie Hancock powiedział: Nie często jestem zaskoczony nagraniami muzyków tak, jak byłem zaskoczony, kiedy po raz pierwszy usłyszałem Antonio Farao. Najbardziej zdumiało mnie to, co poczułem w środku. Jest tyle ciepła, przekonania i mocy w jego grze. Natychmiast przyciągnęła mnie jego harmonijna koncepcja, radość rytmów i wyczucie swingu, gracja i pomysłowość jego melodyjnych improwizacyjnych linii. Antonio jest nie tylko dobrym pianistą, jest świetnym pianistą. Pochodzący z Rzymu Antonio Faraò to jeden z najbardziej szanowanych pianistów na międzynarodowej jazzowej scenie. Styl Faraò jest wyjątkowy: bezbłędna biegłość techniczna, nieokiełznana kreatywność i radosna witalność oraz niezwykłe umiejętności rytmiczne. Występował i nagrywał z wieloma znakomitymi muzykami jazzowymi, takimi jak Jack Dejohnette, Chris Potter, Benny Golson, Marcus Miller, Ivan Lins i wielu innych.

Apostolis Anthimos TRIAS Come TogetherApostolis Anthimos Trio zadebiutowało w październiku 2002 roku. Od początku grają w niezmienionym składzie, regularnie wprawiając w osłupienie słuchaczy w Polsce i poza jej granicami, że można tak zręcznie balansować na granicy pomiędzy jazzem, rockiem i... no właśnie - ciężko opisać słowami mentalność, muzykalność i wrażliwość tria. Ich koncerty to niepowtarzalny, żywy kalejdoskop, w którym można dostrzec zarówno nowe aranżacje utworów wykonywanych z SBB, kompozycje z solowych płyt Apostolisa, jak i żywiołowe improwizacje - a wszystko to składa się w jedyną, niepowtarzalną i fascynującą całość. Po dwudziestu latach spędzonych na europejskich scenach zespół nagrał swój pierwszy studyjny album Come Together, którego premiera odbędzie się tegorocznej Zadymce.

Trio tworzą: Apostolis Anthimos – gitara, instrumenty klawiszowe; Krzysztof Dziedzic – perkusja; Robert Szewczuga - gitara basowa, kontrabas.

Apostolis Anthimos – muzyk znany przede wszystkim jako gitarzysta legendarnej polskiej super-grupy rockowej SBB. Współpracował także z Czesławem Niemenem, Tomaszem Stańko, Georgem Dalarasem, Vangelisem Katsoulisem oraz zespołami Krzak i Dżem. Artysta o niezwykłej wrażliwości, grający nie tylko na gitarze, ale i na perkusji, instrumentach klawiszowych, gitarze basowej i wszelakich przeszkadzajkach. Brał udział w nagraniu ponad pięćdziesięciu płyt, wśród których znalazły się albumy solowe Days We Can’t Forget (1994, nagrany z muzykami Pat Metheny Group), Theatro (1999), Back To The North (2006, nagrany z Paulem Wertico i Marcinem Pospieszalskim), Miniatures (2008), Parallel Worlds (2018) oraz najnowszy Come Together.

organizator
Stowarzyszenie Sztuka Teatr
ul. Mostowa 5, pokój 320, 43-300 Bielsko-Biała
tel. 577348072
mail: biurofestiwalowe@zadymka.pl   strona internetowa: www.zadymka.pl


Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

ul. ks. Stanisława Stojałowskiego 32
I piętro, pokoje 103 i 105
43-300 Bielsko-Biała