Książka wspiera bohatera Na zdjęciu kiermasz Książka wspiera bohatera
Książki

Książka wspiera bohatera

  •  Sfera
    ul. Mostowa 5,
  • Wstęp wolny

Charytatywny Kiermasz Książek i Podręczników. Oddaj lub kup książkę

Kolejna odsłona cyklicznej akcji charytatywnej Książka wspiera bohatera odbędzie się 13 lutego w Bielsku-Białej. To wspólna inicjatywa Fundacji Ekologicznej Arka i Galerii Sfera, która użycza miejsca pod organizację wydarzenia.

Akcja polega na sprzedaży używanych książek podczas kiermaszu zorganizowanego właśnie w Galerii Sfera, w foyer Galerii II. Książki do sprzedaży w kolejnych kiermaszach można przekazać do punktu informacyjnego w Galerii I. Zostaną one sprzedane w okazyjnych cenach, a cały dochód z kiermaszu zostanie przeznaczony na pomoc podopiecznym okolicznych domów dziecka oraz świetlic środowiskowych.

Poprzednie edycje wydarzenia pokazują, że wśród przekazanych książek można znaleźć literaturę różnych gatunków - powieści sensacyjne, thrillery, baśnie, fantastykę i wiele, wiele innych. Już teraz Fundacja Arka ma do sprzedaży ponad tysiąc tytułów, wśród nich też białe kruki.

Akcja jest proekologiczna i promuje ideę upcyklingu.

– Książki nie tylko ucieszą nowych właścicieli, ale przede wszystkim przyczynią się do szerzenia idei upcyklingu. Zachęcamy do przedłużania życia przedmiotów, dzięki temu różne rzeczy, choć nam niepotrzebne, będą w stanie ucieszyć nowego właściciela i przyczynić się do zmniejszenia ilości śmieci. Nie wyrzucajmy, nie marnujmy czegoś, co może z powodzeniem posłużyć innym – mówi prezes Fundacji Ekologicznej Arka Wojciech Owczarz.

Kiermasz zostanie przeprowadzony zgodnie z obowiązującym reżimem sanitarnym. W tej edycji zostaną wykorzystane książki zbierane podczas poprzednich akcji, które przeszły odpowiednią kwarantannę. W trosce o bezpieczeństwo uczestników w strefie kiermaszu Książka wspiera bohatera zostaną ustawione podajniki z płynem do dezynfekcji rąk.

Przez cały ubiegły rok, pomimo pandemii udało się sprzedać aż 6.500 egzemplarzy książek o łącznej wartości 21.825 zł. Kwota pozwoliła na zorganizowanie wyjść do kina dla 229 dzieci z bielskich świetlic i domów dziecka oraz 16 warsztatów na temat ekologii oraz codziennych czynności dla przyrody dla 200 młodych ludzi.

Książka wspiera bohatera
Akcja Książka wspiera bohatera jest dla tych, którzy lubią ludzi, książki i środowisko. To inicjatywa Fundacji Ekologicznej Arka, która łączy w sobie kilka aspektów - ochronę środowiska, edukację kulturalną i pomoc społeczną. Arka zbiera od zaprzyjaźnionych osób i uczestników akcji niepotrzebne książki, organizuje ich kiermasze, dając im drugie życie, a za zebrane środki funduje bilety do kin i teatrów dzieciom z domów dziecka i świetlic środowiskowych, spełniając ich zielone marzenia. Już 4.237 dzieci skorzystało z bezpłatnych biletów do kina, teatru czy różnorodnych zajęć edukacyjnych. W akcji chodzi o promocję społecznych postaw, o pomoc różnorodnym inicjatywom obywatelskim, o budowanie wspólnoty, w której razem robimy coś dla innych. Każdy może zostać bohaterem - na miarę swoich możliwości.

Więcej informacji http://ksiazkawspierabohatera.pl/i na FB akcji https://www.facebook.com/ksiazkawspierabohatera, tam można znaleźć m.in. listę kilkunastu punktów, które przyjmują książki na kiermasz. Partnerzy akcji: Galeria Sfera, Zakład Gospodarki Odpadami, Urząd Miejski w Bielsku-Białej, Grupa Kęty i E-Words.

organizator
Arka Fundacja Ekologiczna
ul. Kosmiczna 15 b, 43-300 Bielsko-Biała
tel. 338194653, 609333504
mail: fundacjaarka@fundacjaarka.pl   strona internetowa: fundacjaarka.pl


Bielsko-Biała logo
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

pl. Ratuszowy 6, pok. 232, 233
43-300 Bielsko-Biała