Żyjące Książki Na zdjęciu książki
Książki

Żyjące Książki

27 kwietnia i 25 maja odbędą się kolejna edycje akcji Żyjące Książki – kiermaszu charytatywnego organizowanego przez Galerię Sfera i Fundację Ekologiczną Arka. Dochód z wydarzenia zostanie przeznaczony na wsparcie lokalnych ośrodków opiekuńczo-wychowawczych oraz budowę żyjących biblioteczek.

– Cieszymy się, że mieszkańcy Bielska-Białej tak chętnie i tłumnie uczestniczą w akcji Żyjące Książki – i to już od wielu lat. Świadczy to nie tylko o dużym zainteresowaniu literaturą w naszym regionie, lecz także o ogromnej potrzebie pomagania. Tylko w ubiegłym roku udało się zebrać 5.000 książek, a zebrana kwota wyniosła ponad 32.000 złotych. W całości trafiła ona do lokalnych domów dziecka, ośrodków wychowawczych oraz schronisk dla bezdomnych zwierząt – mówi prezes Fundacji Ekologicznej Arka Wojciech Owczarz.

Poza aspektem charytatywnym akcja Żyjące Książki spełnia jeszcze jeden ważny cel – promuje postawy proekologiczne. Niepotrzebne książki trafiają na kiermasz, a następnie do nowego właściciela, zgodnie z ideami zero waste. Pozycje, które nie zostaną sprzedane, będą rozdane w małych miejscowościach w ramach podejścia smart village lub przekazywane na potrzeby żyjących biblioteczek.

Jak wziąć udział w akcji?

Już teraz wszyscy chętni mogą przynosić książki do punktu informacyjnego galerii, który jest czynny w godzinach 10.00-18.00, od wtorku do czwartku. To doskonała okazja do zrobienia porządków w domowej biblioteczce – w końcu wielkimi krokami zbliża się wiosna. Organizatorzy proszą, by książki były kompletne i w dobrym stanie – dzięki temu łatwiej znajdą nowego właściciela.

Kiermasz charytatywny odbędzie się marca foyer Galerii II. Na wszystkich chętnych czekać będą różne pozycje, również te trudno dostępne i unikatowe. Dotychczasowe edycje pokazały, że miłośnicy każdego gatunku znajdą coś dla siebie – w ciągu 6 lat trwania akcji drugie życie zdobyło już ponad 100.000 książek.

organizator
Arka Fundacja Ekologiczna
ul. Kosmiczna 15 b, 43-300 Bielsko-Biała
tel. 338194653, 609333504
mail: fundacjaarka@fundacjaarka.pl   strona internetowa: fundacjaarka.pl


Wydarzenia    

sobota

27

kwietnia

09:00


kiermasz książek

Skontaktuj się

sobota

25

maja

09:00


kiermasz książek

Skontaktuj się

Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

ul. ks. Stanisława Stojałowskiego 32
I piętro, pokoje 103 i 105
43-300 Bielsko-Biała