Brad Mehldau & Brno Philharmonic Na zdjęciu fragment plakatu koncertu
Muzyka

Brad Mehldau & Brno Philharmonic

  •  Cavatina Hall Bielsko-Biała
    ul. Dworkowa 2,
  •  Wstęp: 200-100 zł

Koncert Brada Mehldau’a z filharmonikami z Brna zapowiada 24. Bielska Zadymkę Jazzową - Lotos Jazz Festival.

Wzorem ubiegłego roku tegoroczna 24. Bielska Zadymkę Jazzową - Lotos Jazz Festival odbędzie się w ostatni weekend czerwca, ale już 4 marca o godz. 19.00 organizatorzy zapraszają na niezwykłe wydarzenie, jakim będzie koncert Brada Mehldau’a, jednego z najbardziej oryginalnych pianistów jazzowych świata, w nowo powstałej sali koncertowej Cavatina Hall w Bielsku Białej. Koncert ten będzie zapowiedzią tegorocznej edycji festiwalu.

- Przymierzaliśmy się do tradycyjnego terminu zimowego ale sytuacja pandemiczna i wiele innych, obiektywnych czynników skłoniły nas do podjęcia decyzji o realizacji festiwalu w czerwcu. Po ubiegłorocznych doświadczeniach, postanowiliśmy jednak nie budować specjalnego namiotu, lecz skorzystać z nowo powstałej sali koncertowej Cavatina Hall i połączyć koncerty w tej sali z wydarzeniami plenerowymi na bielskim Rynku i w innych częściach miasta. Będą więc koncerty światowych gwiazd, będzie scena na rynku, wyjedziemy na Szyndzielnię. Chcemy również podtrzymać współpracę z katowicką NOSPR, Kinoteatrem Rialto i kopalnią Guido w Zabrzu. No i oczywiście przygotujemy paradę nowoorleańską, której ubiegłoroczna formuła tak bardzo spodobała się bielszczanom. Ale póki co, zacznijmy od Bacha… – mówi dyrektor festiwalu Jerzy Batycki.

Brad Mehldau uznawany jest za jednego z najwybitniejszych improwizatorów na świecie. Część krytyków widzi w nim następcę Keitha Jarretta, The New York Times ogłosił go najbardziej wpływowym muzykiem jazzowym ostatnich dwudziestu lat. Każdy jego koncert jest spektakularnym wydarzeniem. Ten zdobywca nagrody Grammy, niekonwencjonalny pianista, kompozytor i filozof, który w swojej twórczości równie chętnie nawiązuje do Beatlesów i Radiohead, jak i gigantów jazzu i muzyki klasycznej, słynie z wirtuozerskiej techniki, wszechstronności i eklektycznych zainteresowań, chętnie wprowadza do swoich kompozycji elementy popu, rocka i muzyki elektronicznej.

W zadymkowym koncercie Brada Mehldau’a punktem wyjścia będzie muzyka klasyczna. W pierwszej części wysłuchamy improwizacji na temat preludiów i fug Jana Sebastiana Bacha, w drugiej pianista wykona z filharmonikami z Brna swój Koncert na fortepian i orkiestrę.

Filharmonia Brno ugruntowała swoją pozycję, jako orkiestra Leoša Janáčka, wybitnego kompozytora, który w Brnie skomponował prawie wszystkie swoje utwory stanowiące ważny element czeskiej kultury muzycznej. Filharmonia jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Špilberk, regularnie uczestniczy też w najważniejszych, czeskich festiwalach, m.in. Praska Wiosna, Morawska Jesień, Litomyšl Smetany czy Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Leoša Janáčka, równie często występuje za granicą - w sezonie 2021/2022 zagra koncerty m.in. w Korei Południowej i Wielkiej Brytanii.

Clark Rundell - tego wybitnego, brytyjskiego dyrygenta znamy już z zadymkowego koncertu Wayne Shorter Symphonic, w którym prowadził NOSPR. Choć pracuje nad repertuarem obejmującym różne epoki, kontynenty i style, to znakomicie się sprawdza się w interpretacjach szeroko rozumianej muzyki współczesnej. Regularnie współpracuje z renomowanymi orkiestrami i zespołami, w tym wszystkimi orkiestrami BBC, Britten Sinfonia, Royal Liverpool Philharmonic, Royal Northern Sinfonia, Ensemble 10/10 i Asko Schoenberg. Niedawno zadebiutował z Barcelona Symphony Orchestra, Klangforum Wien, Gulbenkian Orchestra w Lizbonie, SWR-Sinfonieorchester Baden-Baden, NDR Orchestra Hannover i Orchestre Philharmonique Royal de Liege. W ubiegłym roku prowadził orkiestrę podczas światowej premiery opery Ifigenia Wayne'a Shortera i Esperanzy Spalding w Bostonie.

Cavatina Hall to nowoczesna sala koncertowa, która powstała w samym centrum Bielska-Białej. Została zaprojektowana w ten sposób, by każdy rodzaj muzyki perfekcyjnie rozbrzmiewał w całym jej wnętrzu. Jej akustyka pozwala na wydobycie pełni barw zarówno podczas koncertów symfonicznych, kameralnych spotkań z muzyką klasyczną oraz przebojowych tras gwiazd pop. Za wyjątkową jakością dźwięku stoi najnowocześniejszy w tej części Europy system nagłośnienia L-ISA.


program koncertu

Brad Mehldau & Brno Philharmonic pod dyrekcją Clarka Rundella

1. Mehldau Improwizacje na temat kompozycji Johanna Sebastiana Bacha

- Bach Prelude and Fugue No. 10 in E minor

- Bach Prelude in B minor

- Bach Ricercar a 6 from The Musical Offering

- Bach Contrapunctus XIX from The Art of the Fugue

2. Mehldau Koncert na fortepian i orkiestrę


organizator: Stowarzyszenie Sztuka Teatr, www.zadymka.pl

Cavatina Hall, ul. Dworkowa 2, 43-300 Bielsko-Biała, cavatinahall.pl

bilety w cenie od 100 do 200 zł dostępne od 2 lutego2022 na: www.bilety24.pl oraz w Cafe Zadymka w Galerii Sfera 1 przy ul. Mostowej 5 w Bielsku-Białej

informacje tel.: +48 725 564 483

źródło: www.zadymka.pl/post/zacznijmy-od-bacha

organizator
Stowarzyszenie Sztuka Teatr
ul. Mostowa 5, pokój 320, 43-300 Bielsko-Biała
tel. 577348072
mail: biurofestiwalowe@zadymka.pl   strona internetowa: www.zadymka.pl


Bielsko-Biała logo
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

ul. ks. Stanisława Stojałowskiego 32
I piętro, pokoje 103 i 105
43-300 Bielsko-Biała