widok Białej na dawnej fotografii na zdjęciu widok Białej na dawnej fotografii
Książki

Bielsko-Biała i okolice w czasie II wojny światowej na niepublikowanych zdjęciach i filmach

  •  Książnica Beskidzka
    ul. Słowackiego 17a
  • Wstęp wolny

Wiesław Dziubek i Wojciech Kominiak autorzy bestselerowego albumu historycznego Bielsko-Biała i okolice na dawnej pocztówce i fotografii w czasie II wojny światowej 27 września o godz. 17.00 zaprezentują głównie nieznane zdjęcia archiwalne, do których udało się dotrzeć już po wydaniu książki. Będzie można zapoznać się z nowymi faktami m.in. jak Niemcy planowali przebudować Teatr Miejski. Podczas spotkania zostaną również odtworzone jedyne dotąd odnalezione filmy z okresu II wojny światowej, na których widać nasze miasto. Po spotkaniu będzie możliwość zakupu wspomnianego albumu w promocyjnej cenie.

Album historyczny . Bielsko-Biała i okolice na dawnej pocztówce i fotografii w czasach II wojny światowej (wyd. II. 2021) autorstwa Wiesława Dziubka i Wojciecha Kominiaka. Jest pierwszą wydawniczą próbą przedstawienia – w tak obszernej formie – okresu okupacji hitlerowskiej w naszym mieście, w oparciu o zebrany materiał fotograficzny i ilustracyjny.

Książka jest kontynuacją dwóch poprzednich publikacji, ukazujących miasto nad rzeką Białą w czasach kiedy należało do cesarstwa austriackiego: Bielsko-Biała na dawnej pocztówce w czasach monarchii austro-węgierskiej autorstwa Piotra Keniga i Wojciecha Kominiaka – I wyd. 2001 r. ; II wyd. 2008, oraz w okresie międzywojnia: Bielsko-Biała w czasach II Rzeczypospolitej autorstwa Ewy Janoszek i Wojciecha Kominiaka – wyd. 2008.

Album zawiera 266 fotografii oraz widokówek, w większości dotąd niepublikowanych, wśród których znajdują się również unikatowe zdjęcia lotnicze Bielska, Białej i okolic z ok. 1941 r.

W wydaniu II dodatkowo zostały dołączone dwa reprinty planów Bielska w oryginalnym rozmiarze.
- Zaprezentowane zdjęcia, poddane barwnej korekcji, sprawiły, że na nowo możemy odkrywać nasze miasto w czasie II wojny światowej, na które spoglądamy z innej perspektywy. Pokolorowanie zdjęć, w naszej opinii, wzmocniło zawarty w nich przekaz, a także jeszcze bardziej przybliżyło do odległych czasów. Zastosowanie techniki koloryzacji dało możliwość spojrzenia na świat w taki sposób, w jaki widzieli go autorzy fotografii, bynajmniej nie w odcieniach szarości. Niniejszy album na polskim rynku wydawniczym jest pierwszym tego typu, ukazującym w tak obszernej formie fotografie i pocztówki w wersji kolorowej- informują Wiesław Dziubek i Wojciech Kominiaka.

Autorzy albumu dotarli do wielu archiwalnych akt, których nikt nie otwierał od 1945 roku – dzięki temu na światło dzienne wyszło wiele zapomnianych faktów, jak np. nazwiska wojennych burmistrzów miasta. Zdjęcia zostały opatrzone obszernym komentarzem zredagowanym w taki sposób, aby czytelnik odniósł wrażenie, że bezpośrednio uczestniczy w wydarzeniach ilustrowanych przez fotografie. Dodatkowo w aneksach zamieszczono spis ulic, zestawiając nazwy funkcjonujące przed 1939 r. z tymi nadanymi w czasie okupacji, porównując je z obecnie obowiązującymi. Album rozpoczynają fotografie tunelu kolejowego w Bielsku pod ulicą 3 Maja, wysadzonego przez polskich saperów w noc poprzedzającą wejście Wehrmachtu do miasta. Następnie prezentowany jest fotoreportaż z wkroczenia do Bielska wojsk niemieckich, autorstwa Ferdynanda Pernersdorfera, bielskiego fotografa i wydawcy pocztówek. Został on wzbogacony amatorskimi zdjęciami, dając tym samym pełniejszy obraz tego wydarzenia, tak tragicznego w skutkach dla polskich mieszkańców. W dalszej części albumu zostały przedstawione amatorskie zdjęcia z lat 1939-1945, a po nich widokówki Bielska, Białej i okolic wraz z górskimi schroniskami. Na końcu zaprezentowano wspomniane już wyżej zdjęcia lotnicze z ok. 1941 r., na których zaznaczono ważniejsze budynki administracji niemieckiej, a także miejsca straceń Polaków.

Wcześniejsze nakłady książki rozeszły się w księgarniach błyskawicznie. Album cieszy się ciągle sporym zainteresowaniem wśród mieszkańców Bielska-Białej. Wydanie książki zostało również uznane za wydarzenie kulturalne 2019 roku, a autorzy otrzymali Nagrodę Prezydenta Miasta Bielska-Białej w Dziedzinie Kultury i Sztuki Ikar.

organizator
Książnica Beskidzka
ul. Słowackiego 17a, Bielsko-Biała
tel. 338228221
mail: biblioteka@mail.um.bielsko.pl   strona internetowa: ksiaznica.bielsko.pl

KB proponuje udział w zajęciach licznych klubów czytelniczych, klubów dyskusyjnych, klubu filmowego i w cyklicznych zajęciach organizowanych w gmachu głównym książnicy i jej filiach. Wstęp na wszystkie imprezy organizowane przez Książnicę Beskidzką jest bezpłatny.
Bielsko-Biała logo
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

ul. ks. Stanisława Stojałowskiego 32
I piętro, pokoje 103 i 105
43-300 Bielsko-Biała