Bielsko-Biała. Architektura na zdjęciu okładka albumu Bielsko-Biała. Architektura
Książki

Bielsko-Biała. Architektura

  •  Wydawnictwo Buffi
    al. Armii Krajowej 220
  •  Wstęp: wg cennika

Album bielskiego Wydawnictwa Buffi Bielsko-Biała. Architektura otrzymał wyróżnienie w 5. Międzynarodowym Konkursie Najlepsze Wydawnictwa o Górach, Kraków 2020.

W uzasadnieniu jury 5. Międzynarodowego Konkursu Najlepsze Wydawnictwa o Górach czytamy: Wyjątkowej urody album o mieście w górach, starannie dopracowany edytorsko, prezentujący zdjęcia o wysokich walorach artystycznych

Bielsko-Biała. Architektura to najnowszy album o naszym mieście Wydawnictwa Buffi, który pokazuje zmiany, jakie zaszły architektonicznym wizerunku miasta w ciągu ostatnich lat. Już sama okładka zaprasza do obejrzenia zdjęć widokiem zmierzchu nad doliną z górskimi pejzażami rozświetlonymi nitkami nowoczesnej arterii – północno-wschodniej obwodnicy miasta. Ten motyw rozświetlonych nowoczesnych rozwiązań komunikacyjnych przewija się kilkakrotnie w bardziej graficznym ujęciu. Pojawiają się charakterystyczne obiekty tradycyjnej architektury – jak np. schronisko na Szyndzielni - czy nowoczesne bryły kliniki doktora Sirka, hali pod Dębowcem.

Album wydobywa niezwykłe detale architektoniczne i pokazuje szersze perspektywy pełnego uroku miasta, w którym urok przeszłości łączy się z nowoczesnością rozwijającego się organizmu miejskiego. Przywołuje przykłady pięknie zrewitalizowanych budowli Grępielni i Przędzalni przy ul. Partyzantów, znakomite połączenie mozaiki Ignacego Bieńka z nowoczesną elewacją Galerii Wnętrz Mera, szklany dach, którym przykryto dziedziniec zamku Sułkowskich, ale i zupełnie nowe obiekty – jak stadion czy budynek archiwum.

Zdjęcia z lotu ptaka wykonał Robert Neumann, autorem pozostałych fotografii jest Wojciech Kryński, który od lat współpracuje z Wydawnictwem Buffi. Wstęp do albumu napisała Monika Małkowska.

Wtulone w malownicze Beskidy Bielsko-Biała urzeka swoją wyjątkowością. Zadziwia bogactwem zabytków, tworzących harmonijną jedność z otaczającym krajobrazem – tak Wydawnictwa Buffi przedstawia miasto ukazane w albumie Bielsko-Biała. Architektura.

organizator
Wydawnictwo Buffi
al. Armii Krajowej 220, 43-316 Bielsko-Biała
tel. 338282000
mail: buffi@buffi.pl   strona internetowa: www.buffi.pl


Bielsko-Biała logo
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

ul. ks. Stanisława Stojałowskiego 32
I piętro, pokoje 103 i 105
43-300 Bielsko-Biała