Bielskie Centrum Kultury będzie nosić imię Marii Koterbskiej Na zdjęciu Maria Koterbska na tle Bielskiego Centrum Kultury
Muzyka

Bielskie Centrum Kultury będzie nosić imię Marii Koterbskiej

  •  Bielskie Centrum Kultury
    ul. Słowackiego 27
  • Wstęp wolny

Bielskie Centrum Kultury będzie nosić imię Marii Koterbskiej – takie ustalenie zapadło podczas rozmów prezydenta Bielska-Białej Jarosława Klimaszewskiego z rodziną zmarłej przed dwoma tygodniami artystki.

Prezydent Jarosław Klimaszewski przyjął 4 lutego w Ratuszu syna Marii Koterbskiej – Romana Frankla. Głównym tematem spotkania było właściwe i godne upamiętnienie zmarłej artystki w jej rodzinnym mieście. Uznano, że dobrym pomysłem będzie nadanie imienia Marii Koterbskiej Bielskiemu Centrum Kultury – instytucji będącej jednym z głównych kreatorów życia kulturalnego w stolicy Podbeskidzia. 

J. Klimaszewski zobowiązał się, że podczas najbliższej sesji Rady Miejskiej Bielska-Białej przedstawi radnym projekt uchwały zmieniającej statut Bielskiego Centrum Kultury. Dzięki tej zmianie placówka będzie mogła nosić imię zasłużonej dla Bielska-Białej piosenkarki. 

Kolejny pomysł to nazwanie funkcjonującej w Bielskim Centrum Kultury kawiarni - Caffe Maria. W jej menu znajdą się m.in. torcik orzechowy i sernik, z wypieku których słynęła Maria Koterbska. 
Roman Frankl zadeklarował ponadto, że przekaże Bielskiemu Centrum Kultury pamiątki po swojej matce oraz meble z jej mieszkania. Na ich bazie ma powstać w placówce specjalna ekspozycja upamiętniająca Marię Koterbską. 

W mieście – co sugerowało wielu bielszczan – powstanie również specjalna ławeczka poświęcona pamięci artystki. Zostanie umieszczona na placu przed Teatrem Polskim. 

Warto przypomnieć, że na wniosek dwóch bielskich radnych – Jacka Krywulta i Rafała Ryplewicza rozważany jest także pomysł nadania imienia Marii Koterbskiej rondu na skrzyżowaniu ulic PCK i Stefanii Sempołowskiej, które znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie rodzinnego domu artystki. Wniosek ten został skierowany do zaopiniowania przez zespół ekspercki ds. nazewnictwa ulic, placów oraz nazw obiektów fizjograficznych. 

Maria Koterbska - wielka dama polskiej muzyki, ikona Bielska-Białej – odeszła 18 stycznia 2021 r. Ostatnie pożegnanie Marii Koterbskiej odbyło się 22 stycznia w kościele Opatrzności Bożej w Białej. 
Słynna bielszczanka urodziła się 13 lipca 1924 r., pochodziła z muzycznej rodziny, wielce zasłużonej dla polskiego życia muzycznego i teatralnego w Bielsku i Białej. Jako pierwsza w Polsce śpiewała swingujące piosenki. Jej dorobek piosenkarski to ponad 1.500 utworów. Rada Miejska 5 maja 1994 roku przyznała jej tytuł zasłużonego dla Bielska-Białej.

organizator
Bielskie Centrum Kultury
ul. Słowackiego 27, 43-300 Bielsko-Biała
tel. 338281645, 338281655, 512265535
mail: bck@bck.bielsko.pl   strona internetowa: www.bck.bielsko.pl

bilety, rezerwacje: tel. 338281645 i 338281655, od 1 grudnia 2020 roku kasa czynna jest w poniedziałki, środy i piątki, w godzinach 10.00-13.00 w pokoju nr 12, całodobowo bilety można kupować na stronie internetowej: www.bck.bielsko.pl
Bielsko-Biała logo
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

pl. Ratuszowy 6, pok. 232, 233
43-300 Bielsko-Biała