Bielski Chór Kameralny: The Holy Spirit Mass Na zdjęciu BChK
Muzyka

Bielski Chór Kameralny: The Holy Spirit Mass

  •  kościół św. Jana Chrzciciela w Komorowicach
    ul. Św. Jana Chrzciciela 14,
  •  Bilety: 50 zł

24 lutego o godz. 16.00 w kościele św. Jana Chrzciciela w Komorowicach Bielski Chór Kameralny wykona utwór Kima Andre Arnesena, młodego, ale już bardzo szanowanego w chóralnym świecie, norweskiego kompozytora. Kompozycja The Holy Spirit Mass (Msza Ducha Świętego) została napisana dla Narodowego Chóru Luterańskiego w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej i jego dyrygenta w darze od sponsorów Garego Aamodta oraz Celii Ellingson, dla upamiętnienia 500-lecia Reformacji w 2017 r.

Światowe prawykonanie dzieła odbyło się w największym kościele rzymsko-katolickim Ameryki Północnej, w Bazylice Narodowego Sanktuarium Niepokalanego Poczęcia w Waszyngtonie.

W bielskim koncercie wystąpią Bielski Chór Kameralny pod dyrekcją Beaty Borowskiej, organista Krzysztof Karcz oraz kwintet wokalny Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny.

- Jesteśmy grupą pasjonatów muzyki, grupą osób z bardzo różnych środowisk, o bardzo różnorodnych profesjach i drogach życiowych. Spotykamy się dwa razy w tygodniu, aby doświadczyć niezwykłych emocji, które pozwalają oderwać się od monotonii codziennych zajęć. Na muzykowanie poświęcamy swój wolny czas, którego nikt z nas nie ma za dużo. Czy warto? Tak! Naprawdę warto! Czujemy to, gdy słyszymy efekt kształtowania muzycznej materii, gdy wszystko gra i współbrzmi, gdy doświadczamy wyjątkowego wrażenia, że oto na estradzie jesteśmy jednym śpiewającym organizmem! I choć jesteśmy zespołem amatorskim - większość z nas zna nuty tylko z widzenia - to prezentujemy całkiem dobry poziom, a ludzie wychodzą z naszych koncertów uśmiechnięci – zapewniają chórzyści.

Repertuar Bielskiego Chóru Kameralnego to szeroko pojęta klasyka chóralna. Do ulubionych projektów chóru należą koncert Hatikva znaczy nadzieja z muzyką hebrajską oraz program Musical Highlights połączony z zespołową choreografią. Śpiewają zarówno utwory a capella, jaki i z towarzyszeniem instrumentów. Ich ostatni projekt - Holy Spirit Mass norweskiego kompozytora Kima André Arnesena - zaprezentowany został podczas tegorocznego jubileuszu 30-lecia chóru, wzbudzając gorący aplauz publiczności w po brzegi wypełnionym kościele Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka na os. Karpackim. Koncert na swoje 30-lecie chór wykonał wraz z Bielską Orkiestrą Kameralną.

- Dla takich wspomnień warto żyć! – zapewniają chórzyści. - W ciągu 30 lat istnienia zespołu udało nam się zwiedzić kawał świata. Byliśmy na festiwalach w Kanadzie, Chinach, Tajlandii, Turcji, w Wietnamie czy Izraelu. Jedenaście razy cieszyliśmy się nagrodą Grand Prix różnych konkursów i festiwali. Wierzymy, że jeszcze wiele wspaniałości przed nami! Aktualnie poszukujemy osób, które chciałyby podzielić naszą pasję. Zapraszamy osoby z bardzo dobrym słuchem muzycznym oraz doświadczeniem wokalnym na naszą próbę otwartą.

organizator
Bielskie Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej
ul. Słowackiego 27, 43-300 Bielsko-Biała
tel. 338281645, 338281655
mail: bck@bck.bielsko.pl   strona internetowa: www.bck.bielsko.pl

bilety, rezerwacje: tel. 338281645 i 338281655, kasa w pokoju nr 14, całodobowo bilety można kupować na stronie internetowej: www.bck.bielsko.pl
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

ul. ks. Stanisława Stojałowskiego 32
I piętro, pokoje 103 i 105
43-300 Bielsko-Biała