Bartłomiej Krężołek: Mute Na zdjęciu jedna z prac autora
Galerie

Bartłomiej Krężołek: Mute

  •  Galeria Fotografii B&B
    ul. 1 Maja 12
  • Wstęp wolny

Bartłomiej Krężołek urodzony w 1977, mieszka w Krakowie, fotograf, artysta wizualny, członek ZPAF, student Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie, zwycięzca Grand Press Photo. Tworzy głównie projekty w obszarze dokumentu osobistego i subiektywnego. Od dziecka przejawiał zainteresowanie sztukami wizualnymi, rysując i tworząc grafiki, nie odebrał jednak wykształcenia w tej dziedzinie. Studiował finanse przedsiębiorstw na uniwersytetach w Polsce i Wielkiej Brytanii. Po latach pracy w branży finansowej zaczął fotografować profesjonalnie, a także tworzyć autorskie projekty. Wczesny kontakt z fotografią ograniczał do zdjęć do rodzinnego archiwum fotograficznego.

Ten etap, na ścieżce rozwoju fotograficznego, znajdzie swoje odzwierciedlenie w późniejszych projektach osobistych.

W 2013 roku wstąpił do Krakowskiego Klubu Fotograficznego, gdzie rozwijał warsztat techniczny.

Na tym etapie interesowało go głównie przedstawienie fotografowanych obiektów w sposób doskonały technicznie.

W 2016 roku dołączył do stowarzyszenia FotoBzik, w którym poznał młode pokolenie twórców, nowe metody pracy z fotografią dokumentalną oraz współczesną estetykę obrazu fotograficznego.

Do 2018 roku brał udział w wielu warsztatach fotograficznych, głównie z obszaru reportażu i dokumentu, które prowadzone były, między innymi, przez Tomasza Tomaszewskiego, Ernesto Bazana, Witolda Krassowskiego,

Maćka Nabrdalika, Joannę Kinowską.

Od 2018 studiuje w Instytucie Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie w Republice Czeskiej. Realizuje się artystycznie przede wszystkim w fotografii, choć eksploruje także inne formy sztuk wizualnych, jak grafika i video. Główny nurt w jego twórczości stanowią projekty dokumentalne w obszarach dokumentu osobistego i subiektywnego.

Często korzysta z czarno-białej estetyki i klimatu noir, tak jak w przypadku Mute, nagrodzonego wystawą podczas Miesiąca Fotografii w Krakowie. Cykl został wystawiony również w Galerii Fotografii Ratusz w Zamościu oraz Tarnowskim Centrum Kultury. Prace prezentował także za granicą podczas festiwali fotograficznych Noorderlicht Festival w Holandii i Photomonth w Rydze.

Fotografie zdobywały nagrody w konkursach fotograficznych, takich jak Monovisions, IPOTY oraz były publikowane w magazynach fotograficznych L'oeil de la Photographie oraz Contemporary Lynx.

Nie stroni od eksperymentowania z obrazem fotograficznym tworząc kolaże, jak w projekcie Sun.

Do tej pory przygotował do publikacji dwie pozycje książkowe - Cisza zostanie po rajskich ogrodach, będąca komentarzem do postępującej urbanizacji i znikaniem terenów zielonych w miastach oraz Implozja, która jest odpowiedzią artystyczną na emocje wywołane przez czas spędzony w pandemicznej izolacji.

Prowadzi studio fotografii komercyjnej w Krakowie, w którym specjalizuje się w fotografii architektury, wnętrz oraz fotografii reklamowej.

O wystawie:

Fotografie prezentowane na wystawie MUTE pochodzą z projektu o tym samym tytule. Składają się one na liryczną opowieść o strachach i lękach dzieciństwa, o nieokiełznanej wyobraźni, o zbieraniu się na odwagę, żeby spojrzeć za siebie zarówno w życiu, jak i w ciemnym korytarzu. Tytuł z języka angielskiego, nawiązuje to dwóch znaczeń. Press Mute czyli wyłącz dźwięk, przywołaj ciszę, to zaproszenie do wejścia w stan, w którym dopuszczamy emocje i głębsze myśli. Mute oznacza także osobę niemą, w naszym przypadku - bohatera historii, która wprowadza widza w przestrzeń wystawy.

organizator
Galeria Fotografii B&B
ul. 1 Maja 12, 43-300 Bielsko-Biała
tel. 508 213 101, 604 27 96 68
mail: office.fcf@gmail.com   strona internetowa: fundacja-centrum-fotografii.org

https://www.facebook.com/galeriafotografiibielskobiala1992/
galeria czynna od wtorku do piątku w godz. 10.00-18.00, w soboty 9.00-15.00

Wydarzenia    

Bielsko-Biała logo
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

ul. ks. Stanisława Stojałowskiego 32
I piętro, pokoje 103 i 105
43-300 Bielsko-Biała