Banialuka w sieci Na zdjęciu wizerunek nowej strony internetowej Banialuki
Teatr

Banialuka w sieci

  •  Teatr Lalek Banialuka
    ul. Mickiewicza 20
  • Wstęp wolny

29 grudnia ruszyły dwie nowe strony internetowe - Teatru Lalek Banialuka oraz Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Lalkarskiej.

Zamknięty z powodu pandemii Teatr Lalek Banialuka postanowił wykorzystać ten czas na stworzenie nowych stron internetowych teatru i organizowanego przez siebie Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Lalkarskiej oraz zupełnie nowej identyfikacji graficznej. Obie strony już działają.

Od 29 grudnia 2020 roku pod adresami - https://puppetryartfestival.com/ dostępna jest strona cenionego na całym świecie festiwalu organizowanego przez Teatr Lalek Banialuka, a pod adresem  https://www.banialuka.pl/ – samego teatru. 

- Jedną z wielu trudnych decyzji, jakie musiałem podjąć w zeszłym roku, było odwołanie 29. edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Lalkarskiej w Bielsku-Białej. Poza samymi tylko sprawami organizacyjnymi pozostawała jeszcze kwestia środków z programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które teatr pozyskał, a które teraz nie zostałyby wykorzystane. Zdarzają się w życiu takie momenty, które pozwalają w przeciwności podcinającej skrzydła jednej sprawie, odnaleźć szansę dla innej. Zrodziła się myśl, aby zrobić coś, na co z reguły nie ma ani czasu, ani pieniędzy – nowoczesną stronę internetową. Postanowiliśmy powalczyć o nową stronę dla Banialuki oraz stworzyć całkiem nową stronę festiwalu - mówi dyrektor Teatru Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana w Bielsku-Białej Jacek Popławski. - Słowo powalczyć doskonale opisuje sytuację, w jakiej byliśmy - brakowało nam czasu. Zdołaliśmy jednak złożyć nowy wniosek, zapewnić finansowanie i wybrać firmę, która dawała nadzieję na dobre i terminowe stworzenie obu stron. Zakres prac nie był mały, jeden pomysł pociąga za sobą drugi, a proste z początku marzenie uruchomiło proces głębszych i szerszych i rozłożonych w czasie zmian, słowem – rebranding (proces zmiany wszystkich elementów marki – przyp. red.). Nowoczesne, responsywne (dostosowujące się do szerokości ekranu komputera, telefonu – przyp red.) i intuicyjne strony, nowa filozofia komunikacji z widzem, zmiana identyfikacji wizualnej, ulepszony system sprzedaży biletów, itp. Nowe strony udostępniliśmy, zgodnie z planem, z końcem grudnia. Teraz jest czas na wdrażanie, uzupełnianie treści i przede wszystkim poprawianie. Bardzo się cieszę, że mamy coś, że choć teatr jest zamknięty, nie gra, nie zarabia, to jednak mamy coś. Testujcie, odkrywajcie. Gdy pandemia się skończy i Teatr Lalek Banialuka znowu otworzy swoje sceny, będziemy mogli się z wami lepiej komunikować i piękniej prezentować efekty naszej pracy, naszą sztukę – dodaje dyrektor.

Efektem aktywności teatru są dwie nowo powstałe strony internetowe oraz nowa identyfikacja wizualna - zarówno festiwalu, jak teatru. Do zaprojektowania identyfikacji wizualnej oraz budowy stron internetowych Banialuka wybrała firmę John Weston Group.

- Ich projektanci i informatycy spędzili w teatrze wiele godzin, by uchwycić sedno naszej działalności, wychodząc od fascynującej historii teatru, jego bogatego dorobku artystycznego i wyjątkowych osobowościach, które go przez lata kształtowały. W efekcie powstała nowa szata graficzna oparta na interesującej kolorystyce, a przede wszystkim znakomita funkcjonalność oficjalnej witryny Banialuki i strony festiwalu – mówi Katarzyna Kosecka.

Tworząc nowy wizerunek Banialuki, projektanci inspirowali się twórczością Pabla Picassa – jego linearnymi grafikami i portretami kobiet, odwołali się też do symboliki nici jako elementu łączącego człowieka-animatora z marionetką oraz nici Ariadny ułatwiającej podróż przez labirynt teatru. Tak powstała twarz księżniczki Banialuki. Podążając za nicią odkrywamy nowe elementy Banialuki, reprezentowane przez hierarchicznie uporządkowane symbole, takie jak: ręka – umożliwiająca lalkarzowi ożywianie lalek i przedmiotów, maska – za którą niekiedy skrywa się twarz aktora, oko – które wieńczy symbolikę jako najmocniejszy środek wyrazu. W sygnecie strony (który wkrótce zastąpi oficjalne logo teatru) odwołano się do bogatej historii teatru przez pryzmat nowoczesności tworzonej sztuki.

Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

organizator
Teatr Lalek Banialuka
ul. Mickiewicza 20, 43-300 Bielsko-Biała
mail: biuro@banialuka.pl   strona internetowa: www.banialuka.pl

bilety:
- w Kasie Teatru - pn.-pt. w godz. 8.00-16.00, ni. w godz. 9.00-12.00, tel. 338150914, 338221047 lub 338123394 - w. 32
- w Impresariacie - pn.-pt. w godz. 8.00-16.00, ni. w godz. 8.00-16.00, tel. 338150914, 33 8221047 lub 338123394, e-mail: impresariat@banialuka.pl
- w systemie sprzedaży on-line - na niedzielne przedstawienia oraz wybrane spektakle w inne dni tygodnia - www.banialuka.pl/repertuar - przycisk kup bilet
Bielsko-Biała logo
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

pl. Ratuszowy 6, pok. 232, 233
43-300 Bielsko-Biała