BACH FEST Na zdjęciu plakat imprezy Bach Fest
Muzyka

BACH FEST

  •  Fundacja Ars Organi im. Bronisława Rutkowskiego
    ul. Grodzka 60/13, Kraków
  • Wstęp wolny

Twórczość najwybitniejszego kompozytora epoki baroku, Johanna Sebastiana Bacha jest kanwą niezwykłego festiwalu, który w ostatni weekend października zagości w kościołach ewangelickich Bielska-Białej. Tegoroczna, druga już edycja BACH FEST odbywa się w roku obchodów 70. rocznicy połączenia Bielska i Białej. Podczas weekendu będziemy mieli okazję wysłuchać dwóch koncertów odbywających się w zabytkowych wnętrzach luterańskich kościołów Bielska-Białej.

W mieszczącym się w centralnej części Bielskiego Syjonu, kościele Zbawiciela (pl. ks. Marcina Lutra 12, Bielsko-Biała) w sobotę, 30 października o godz. 19.00 zabrzmią XIX-wieczne organy w towarzystwie trąbki. Wykonawcami koncertu będą młodzi muzycy: Krzysztof Augustyn (organy) i Marek Dreszer (trąbka). Recital otworzy Sonata na trąbkę i orkiestrę Pavla Josefa Vejvanovský’ego w aranżacji na trąbkę i organy. Będziemy mieli także okazję usłyszeć dzieła Johanna Sebastiana Bacha, Georga Fredericka Haendela, Felixa Mendelssohna Bartholdy’ego oraz zamykające pierwszy dzień festiwalu, Preludium i Fuga nt. B-A-C-H Ferenca Liszta.

W niedzielę festiwal przeniesie się do wybudowanego pod koniec XVIII wieku pierwszego kościoła protestanckiego Galicji - kościoła im. dra Marcina Lutra (ul. Staszica 2, Bielsko-Biała). Na zabytkowych, klasycystycznych organach wykonanych w pracowni Karola Kuttlera w Opawie zagra krakowski wirtuoz organów, Arkadiusz Bialic. Drugim wykonawcą recitalu będzie jeden z najwybitniejszych polskich  skrzypków barokowych, Zbigniew Pilch. Podczas koncertu, który rozpocznie się ok. godz. 17.00 zabrzmią zarówno utwory solowe z przeznaczeniem na organy (Preludium e-moll Wielkie Nicolausa Bruhnsa oraz Preludium i Fuga a-moll, BWV 543 Johana Sebastiana
Bacha) i skrzypce (Assagio c-moll Johana Helmicha Romana). Artyści wspólnie wykonają bachowską Sonatę c-moll na skrzypce i klawesyn (BWV 1017).

Podczas tak niezwykłego wydarzenia odbywającego się w 504. rocznicę ogłoszenia przez dra Marcina Lutra 95 tez w Wittenberdze (31 października 1517 r.) nie mogło zabraknąć opracowania chorałowego nt. hymnu z 1529 roku autorstwa dra Marcina Lutra Ein feste Burg ist unser Gott (Warowną twierdzą jest nasz Bóg, BWV 720).

Oprócz dwóch koncertów integralną częścią wydarzenia będzie Centralne Nabożeństwo Reformacyjne z udziałem zwierzchnika diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego w RP, bpa dra Adriana Korczago, które rozpocznie się w niedzielę o godz. 16.00 w Kościele dra Marcina Lutra w Bielsku-Białej.

Na wydarzenia festiwalowe zapraszają organizatorzy: Parafie Ewangelicko-Augsburskie w Białej, Bielsku i Starym Bielsku oraz Fundacja Ars Organi im. Bronisława Rutkowskiego.

Wstęp na koncerty jest bezpłatny.

Szczegóły programu można znaleźć na stronie internetowej www.arsorgani.pl

W imieniu organizatorów
Justyna Zacharek

organizator
Fundacja Ars Organi im. Bronisława Rutkowskiego
ul. Grodzka 60/13, 31-044 Kraków
tel. 603 751 004 strona internetowa: http://www.arsorgani.pl/


Wydarzenia    

Bielsko-Biała logo
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

ul. ks. Stanisława Stojałowskiego 32
I piętro, pokoje 103 i 105
43-300 Bielsko-Biała