Archiwum Państwowe w Katowicach Oddział w Bielsku-Białej, fot. Paweł Sowa
Rozmaitości

Archidemia

  •  Archiwum Państwowe w Katowicach oddział w Bielsku-Białej
    ul. Piłsudskiego 43
  •  Wstęp: on-line

Archiwum Państwowe w Katowicach Oddział w Bielsku-Białej rozpoczął inicjatywę pod nazwą Archidemia. Będzie rozsyłało materiały archiwalne zasobu bielsko-bialskiego poczta elektroniczną.

– Akcja ma ona na celu popularyzację zasobu archiwalnego za pośrednictwem poczty elektronicznej, wypełnienie wewnętrznej pustki, jaka z pewnością powstała po zamknięciu archiwów dla użytkowników z zewnątrz - informuje kierownik bielskiego archiwum Paweł Hudzik. - Do osób chcących przystąpić do inicjatywy, będą rozsyłane co jakiś czas wiadomości za pośrednictwem poczty elektronicznej, zawierające kopie wybranego materiału archiwalnego wraz z krótkim komentarzem. Może to być dokument, ulotka, fotografia, której treść jest na tyle ciekawa, humorystyczna lub unikatowa, że warto zapoznać z nią szersze grono odbiorców. Materiały będą w głównej mierze dotyczyć obszaru działania Archiwum Państwowego w Katowicach Oddział w Bielsku-Białej (miasto Bielsko-Biała, powiat bielski, oświęcimski, suski, wadowicki, i żywiecki), ale nie tylko. Prezentowane będą także materiały archiwalne dotyczące szerszej tematyki, zawsze jednak z zasobu bielsko-bialskiego archiwum – dodaje P. Hudzik.

Na pierwszy ogień archiwum zaproponowało temat wojskowy. Pretekstem do tego był fakt, że 27 maja przypada rocznica strzelania polowego, jakie zostało urządzone w okolicach Buczkowic w 1892 r. przez świeżo skoszarowany w Bielsku (bo w 1890 r.) Batalion Strzelców Polnych (K.u.K. Feldjäger Bataillon Nr 5). Musiało to być nie lada widowisko, a dla tych, którzy wałęsaliby się po okolicy, mogła to być również niespodziewana rozrywka.

Jeżeli chcesz otrzymywać tego typu informacje, przystąp do akcji, wyślij wiadomość na adres archidemia@katowice.ap.gov.pl – z tego też adresu będą rozsyłane materiały w ramach Archidemii.

organizator
Archiwum Państwowe w Katowicach oddział w Bielsku-Białej
ul. Piłsudskiego 43, 43-300 Bielsko-Biała
tel. 334885095


Bielsko-Biała logo
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

pl. Ratuszowy 6, pok. 232, 233
43-300 Bielsko-Biała