Anna Seniuk Na zdjęciu logo Książnicy Beskidzkiej

Anna Seniuk

  •  Książnica Beskidzka
    ul. Słowackiego 17a
  • Wstęp wolny

Spotkanie z aktorką Anną Seniuk poprowadzi Magdalena Małecka-Wippich

Anna Seniuk – aktorka teatralna i telewizyjna, profesor Akademii Teatralnej w Warszawie. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Tuż po dyplomie, otrzymała etat w Starym Teatrze.

W kolejnych latach, występowała w teatrach warszawskich: Teatrze Ateneum, Teatrze Powszechnym oraz Teatrze Polskim. Obecnie związana jest z Teatrem Narodowym w Warszawie. Anna Seniuk zagrała w wielu filmach, które na stałe wpisały się do arcydzieł polskiej klasyki filmowej, m.in.: Lalka, Europa, Europa, Bilet powrotny, Panny z Wilka, Konopielka  a także w serialach telewizyjnych:  Czarne chmury, Czterdziestolatek, Egzamin z życia. Jest laureatką prestiżowych nagród aktorskich, w tym dwukrotnie nagrody Złoty Ekran.  Artystka, poza działalnością sceniczną ma na swoim koncie również dokonania reżyserskie. W Teatrze Polskiego Radia wyreżyserowała opery radiowe z muzyką Macieja Małeckiego, w tym: Balladynę wg. Juliusza Słowackiego, Nie-Boską Symfonię na motywach utworu Zygmunta Krasińskiego, oraz bajkę muzyczną Pchła Szachrajka Jana Brzechwy. Za kreacje w Teatrze Polskiego Radia oraz reżyserię wspomnianych spektakli radiowych Anna Seniuk została uhonorowana nagrodami Wielki Splendor oraz Złoty Mikrofon.

W roku 2007 Anna Seniuk otrzymała Doroczną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie teatru oraz Złoty Medal Zasłużony Kulturze ‘Gloria Artis’. Artystka została również odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2011 r.), Wielką Nagrodą Festiwalu „Dwa Tatry-Sopot 2012” za całokształt twórczości oraz  nagrodą  Instytutu Józefa Piłsudskiego w Ameryce Ignacy Paderewski Arts and Music Medal za wieloletnią pracę aktorską i reżyserską w 2013 roku.

Magdalena Małecka-Wippich - reżyserka, pisarka, kameralistka. Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, Podyplomowych Studiów Literackich na Uniwersytecie Jagiellońskim, Podyplomowych Studiów Administracji i Zarządzania  SGH, oraz Kierunku Reżyserii Dramatu w Akademii Tatralnej im. A. Zelwerowicza, gdzie w 2020 r. zrealizowała dyplom. Założycielka kwartetu smyczkowego Polonika.  Słuchaczka Szkoły Laboratorium Dramatu Tadeusza Słobodzianka oraz uczestniczka licznych warsztatów literackich i dramaturgicznych. W 2016 r. zadebiutowała książką Nietypowa baba jestem nakładem wydawnictwa ZNAK.

organizator
Książnica Beskidzka
ul. Słowackiego 17a, Bielsko-Biała
tel. 338228221
mail: biblioteka@mail.um.bielsko.pl   strona internetowa: ksiaznica.bielsko.pl

KB proponuje udział w zajęciach licznych klubów czytelniczych, klubów dyskusyjnych, klubu filmowego i w cyklicznych zajęciach organizowanych w gmachu głównym książnicy i jej filiach. Wstęp na wszystkie imprezy organizowane przez Książnicę Beskidzką jest bezpłatny.
Bielsko-Biała logo
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

ul. ks. Stanisława Stojałowskiego 32
I piętro, pokoje 103 i 105
43-300 Bielsko-Biała