Od 11 marca 2020 do odwołania w Bielsku-Białej nie będą się odbywały zapowiedziane imprezy kulturalne -> [koronawirus.html]
 Anna Kłosek: Tam była granica
Galerie

Anna Kłosek: Tam była granica

  •  Galeria Fotografii B&B
    ul. 1 Maja 12
  • Wstęp wolny

Tam była granica jest podróżą wzdłuż byłej polsko-radzieckiej granicy, istniejącej do ataku ZSSR na Polskę 17- tego września 1939 roku. To historia o starej polskiej granicy nowym ukraińskim państwie. Podróż ta zawiodła mnie do małych wiosek i miasteczek dzisiejszej Ukrainy. W poszukiwaniu opowieści o granicy, która 80 lat temu przechodziła przez te tereny, dojeżdżałam do miejsc gdzie urywają się drogi, na zapomniane cmentarze, do wiosek których już nie ma bądź tych, które zaraz opustoszeją. 

Z tej podróży wyłania się obraz codziennego życia Ukrainy, tej oddalonej od miast i pędu współczesności, gdzie rytm dnia regulowany jest porą dojenia i wypasu, a na drogach królują 30 i 40 letnie Łady. To Ukraina byłego polskiego pogranicza. Ziemia losów powikłanych. Dawniej była tam Polska, a teraz do Polski bliżej jest niż do Kijowa - mówią śmiejąc się ludzie. Większość młodych albo pracuje w Polsce albo pracowała. Wyjeżdżają z Ukrainy. Za pracą, za lepszym życiem. Na starych terenach przygranicznych niewiele zostało Polaków. Żyją tu głownie Ukraińcy, niektórzy mieli polskich dziadków, ale tych też mało. A gdzie Polacy z Waszej wsi? Wyjechali, pomordowani, poumierali - odpowiadają bohaterowie moich zdjęć. Historie z dawnych lat pozostały w ludziach. Najstarsi pamiętają Polskę, pamiętają wiersze i piosenki których uczyli się w polskich szkołach. Niektóre zniekształcone są przez pamięć i czas, inne recytowane nienaganną przedwojenną polszczyzną. A o tych po drugiej stronie Zbrucza mówimy Moskale. Jak za Polski, kiedy Moskal stał za rzeką -  tłumaczyli mi mieszkańcy nadzbruczańskich wsi. Pojęcie granicy nie jest jednoznaczne. Granica, która z założenia dzieli, jest tu także symbolicznym łącznikiem, zaproszeniem do rozmowy, początkiem relacji jaka tworzy się między autorem i bohaterem, a w mikro wymiarze dialogiem polsko-ukraińskim.
Projekt został zrealizowany z środków stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2019.

Anna Kłosek należy do polskiego kolektywu fotograficznego Un-Posed, oraz międzynarodowego kolektywu BURN MY EYE. Jest laureatką Grand Press Photo i Nagrody im. Krzysztofa Millera. Prezentuje swoje prace podczas licznych konkursów i festiwali fotografii ulicznej EASTREET, Miami Street Photography Festival, Brussels Street Photography Festival, Leica Street Photo, Street Photography Now, tu i teraz, Eyes on Main Street czy Women Street Photographers. Prowadzi zajęcia z fotografii ulicznej w Związku Polskich Artystów Fotografików. Jest stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od dekady dokumentuje codzienność na Ukrainie. 

organizator
Galeria Fotografii B&B
ul. 1 Maja 12, 43-300 Bielsko-Biała
mail: office.fcf@gmail.com   strona internetowa: fundacja-centrum-fotografii.org


Wydarzenia    

Bielsko-Biała logo
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

pl. Ratuszowy 6, pok. 232, 233
43-300 Bielsko-Biała