Anna Nawrot, One, przedmioty gotowe, 2020 Anna i Irena Nawrot: One manekiny owinięte czerwoną włóczką
Galerie

Anna i Irena Nawrot: One

  •  Galeria Bielska BWA
    ul. 3 Maja 11
  •  Wstęp: wg cennika

One to piąta wspólna wystawa prac bliźniaczek Anny i Ireny Nawrot. W Galerii Bielskiej BWA siostry Nawrot zaprezentują nowe realizacje, zestawione z wcześniejszymi, które łącznie budują inną narrację. W swoich pracach odnoszą się do kobiety, jej wizerunku, postrzegania i funkcjonowania w przestrzeni społecznej i prywatnej. Anna sięga do kulturowego sposobu przedstawienia współczesnej kobiety i odwołuje się do klisz kulturowych i mentalnych. Irena natomiast koncentruje się na  cielesności, odnosząc się do osobistych doświadczeń i przeżyć. Ekspozycję tworzą tekstylne i fotograficzne kolaże, obiekty przestrzenne, fotografie, obrazy z włóczki oraz hafty. Formalnym i symbolicznym leitmotivem tej prezentacji są nici krawieckie oraz włóczka.
Siostry Anna i Irena Nawrot urodziły się w 1960 roku. Obie są absolwentkami Instytutu Wychowania Artystycznego (obecnie Wydział Artystyczny) Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Anna od 1985 roku prowadzi wraz z Janem Gryką Galerię Białą w Lublinie, Irena od 1984 roku jest związana z macierzystą uczelnią.

oprowadzanie autorskie: 9 października, godz. 17.00

wernisaż: 9 października, godz. 18.00

wydarzenia towarzyszące:
sobota, 10 października:
godz. 10.00 – Ręczne robótki – warsztaty dla dorosłych prowadzone przez Annę i Irenę Nawrot w scenerii ich wystawy One, podczas których uczestnicy będą wykonywać aplikacje na makatkach/obrusach, nawiązując do metody twórczej artystek, wykorzystanej w pracach prezentowanych na wystawie. Spotkanie to adresowane jest do osób, które lubią bawić się igłą i nitką. Efektem warsztatu będzie wspólna realizacja tekstylnego kolażu. 

Uwaga: odwołane! - godz. 15.00 – Oprowadzanie po wystawie dla osób niewidomych i niedowidzących. Anna i Irena Nawrot opowiedzą o swoich pracach, ich przesłaniu i metodach twórczych, umożliwiając widzom niewidomym zapoznanie się z wybranymi dziełami w sposób haptyczny (poprzez dotyk).  

Uwaga: odwołane! - godz. 16.00 - Kobieta w sztuce – spotkanie z autorkami wystawy One oraz z aktorką Teatru Polskiego w Bielsku-Białej, Wiktorią Węgrzyn-Lichosyt, odgrywającą  rolę Kaliny Jędrusik w monodramie Wyspa Kalina w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej. Rozmowa kobiet-artystek nawiązywać będzie zarówno do tematu wystawy, jak i do treści spektaklu pt. Wyspa Kalina, czyli wizerunku kobiety, jej postrzegania i funkcjonowania w przestrzeni prywatnej i społecznej.
Spotkanie poprowadzi Zuzanna Bojda – autorka sztuki  Wyspa Kalina.
Spotkanie wraz z oprowadzaniem zrealizowane będzie  w ramach projektu Spektakle bez barier – sezon 2020 Teatru Polskiego w Bielsku-Białej dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

organizator
Galeria Bielska BWA
ul. 3 Maja 11, 43-300 Bielsko-Biała
tel. 338125861, 338124119
mail: info@galeriabielska.pl   strona internetowa: www.galeriabielska.pl

galeria czynna od wtorku do niedzieli w godz. od 10.00 do 18.00,
bilet wstępu normalny 6 zł, ulgowy 3 zł, w niedziele i święta 1 zł. w środy wstęp bezpłatny

Wydarzenia    

Bielsko-Biała logo
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

pl. Ratuszowy 6, pok. 232, 233
43-300 Bielsko-Biała