praca Anny Hartman-Ksycińskiej
 Na zdjęciu praca Anny Hartman-Ksycińskiej
Galerie

Anna Hartman-Ksycińska: To jest rzecz wtórna

  •  Galeria Fotografii B&B
    ul. 1 Maja 12
  • Wstęp wolny

To jest rzecz wtórna

A potem jest taki moment, taki przerażający, przełomowy moment, który tak naprawdę nie jest momentem, tylko procesem, kiedy uświadamiasz sobie, że twoja przepustka niewinności zaczyna wygasać. I teraz to świat patrzy na ciebie. (...) Musisz się stworzyć od początku – napisała Julia, 19 lat.

To jest rzecz wtórna to projekt dokumentalny o młodych ludziach z Rzeszowa realizowany od wiosny 2019 roku. Przyglądam się grupie przyjaciół u progu dorosłości. Spędzają czas ze sobą, rozmawiają, inspirują się wzajemnie, eksperymentują na różnych polach. Czasem, korzystając z przywileju młodości, bawią się wesoło. Często jednak demonstracyjna brawura przykrywa smutek, niepewność, poczucie braku oparcia. Rekompensują to tworząc silne więzy wewnątrz grupy, w której mają możliwość czułego, pozbawionego erotycznego podtekstu przytulenia się, ale także przymiarki do pierwszych związków partnerskich, niekoniecznie heteroseksualnych.

Tożsamość jest procesem ciągłego stawania się, nie drogą do celu. Sposób ubierania się, poglądy, orientacja seksualna podlegają ewolucji, ale na każdym etapie tej drogi potrzebne jest bezpieczeństwo i poczucie akceptacji; wsparcie grupy zastępuje brak zrozumienia w szkole, czy rodzinie.

Poznałam ich kilka lat temu. Grupę kolorowo ubranej młodzieży z ostatnich klas liceum. Stopniowo zaufali mi i pozwolili się fotografować. Nie było to oczywiste. W mieście w południowo-wschodniej Polsce prowokujące stroje, kolorowe włosy, biżuteria u obojga płci, próby zdefiniowania preferencji seksualnych stanowią wyraźne przekroczenie akceptowalnych standardów socjalnych, zarówno z punktu widzenia szkoły, jak i rodziców. Ile wolności zostawiamy młodym ludziom? Czy ułatwiamy im wejście w dorosłość? Czym są stereotypy i jak zgubny mogą mieć wpływ na nastolatków? Czy tożsamość musi być przedmiotem debaty politycznej? Zadaję sobie to pytanie codziennie. Julia – to moja córka.

Anna Hartman Ksycińska, doktor nauk medycznych, specjalista pediatrii i anestezjolog.  Fotografia dokumentalna stanowi przedłużenie jej humanistycznych zainteresowań. Interesują ją szczególnie osoby doświadczające trudności w zdefiniowaniu swojego miejsca w społeczeństwie , często wykraczające poza tradycyjne normy kulturowe i spotykające się wskutek tego z nietolerancją lub wręcz wrogim stosunkiem otoczenia.

Pierwsze miejsce (ex aequo z dwiema innymi fotografkami) w Foto Open Foto Art Festiwalu w Bielsku-Białej 2019 r.

Absolwentka programu mentorskiego Sputnik Photos 2019/2020

Finalistka konkursu im. Krzysztofa Millera Odwaga patrzenia 2020.

Należy do grupy Polish Women Photographers, jej zdjęcia pokazywane są na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce, za granicą (Hiszpania, Węgry) oraz on-line (Social Documentary Network, VASA, The Edge of Humanity). Wydała książkę fotograficzną To jest rzecz wtórna.

Strona: www.annahartmanksycinska.com

Instagram: @ninencja

Projekt To jest rzecz wtórna został pokazany w roku  2020 w galerii Proza we Wrocławiu, w roku 2021 - w ramach wystawy Polish Women Photographers w czasie Foto Art Festiwalu w Bielsku-Białej i jako wystawa indywidualna w czasie Opolskiego Festiwalu Fotografii oraz w roku 2022 w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa i Galerii Fotografii Ratusz w Zamościu.

Szerszy wybór zdjęć tego projektu został zawarty w książce fotograficznej To jest rzecz wtórna/Identity is a secondary thing, która znalazła się w gronie zwycięzców Athens Photo Festival 2022, została nagrodzona brązowym medalem Tokyo International Foto Awards 2022, otrzymała srebrny medal PX3 Prix de la Photographie Paris w 2023 r oraz trzecią nagrodę International Photography Awards 2023.

Autorka aktualnie mieszka w Rzeszowie.

organizator
Galeria Fotografii B&B
ul. 1 Maja 12, 43-300 Bielsko-Biała
tel. 508 213 101, 604 27 96 68
mail: office.fcf@gmail.com   strona internetowa: fundacja-centrum-fotografii.org

https://www.facebook.com/galeriafotografiibielskobiala1992/
galeria czynna od wtorku do piątku w godz. 10.00-18.00, w soboty 9.00-15.00

Wydarzenia    

Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

ul. ks. Stanisława Stojałowskiego 32
I piętro, pokoje 103 i 105
43-300 Bielsko-Biała