Boże Narodzenie w twórczości Rozalii i Józefa Szypułów Na zdjęciu Boże Narodzenie w twórczości Rozalii i Józefa Szypułów
Książki

Boże Narodzenie w twórczości Rozalii i Józefa Szypułów

  •  Książnica Beskidzka
    ul. Słowackiego 17a
  • Wstęp wolny

Wystawa szopek bożonarodzeniowych i malarstwa na szkle.

Bożonarodzeniowe szopki i obrazy na szkle malowane można do Trzech Króli oglądać w holu gmachu głównego Książnicy Beskidzkiej. Do 6 stycznia prezentowana jest tam wystawa Boże Narodzenie w twórczości Rozalii i Józefa Szypułów.
Państwo Szypułowie to niezwykli artyści ludowi. Rozalia Szypuła malarstwem na szkle zajmuje się od 1975 roku, od 1985 roku jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Od 25 lat prezentuje swoje prace na wystawach i bierze udział w konkursach zarówno w Polsce, jak i za granicą. Jest laureatką wielu nagród wyróżnień. Tematami prac Rozalii Szypuły są głównie góralskie obrzędy ludowe, życie codzienne oraz obyczaje, sceny biblijne, Madonny i kwiaty. Wykorzystywane przez nią techniki kompozycji i kolorystyka nawiązują do tradycyjnego malarstwa ludowego na szkle. Rozalia Szypuła posiada własny warsztat twórczy, w którym prowadzi działalność edukacyjną. Artystka organizuje warsztaty oraz pokazy dla młodzieży, zapoznając ją z ciekawą techniką malarską oraz beskidzką obrzędowością. 
Mąż Rozalii Szypuły- Józef Szypuła - jest rzeźbiarzem. Tą formą twórczości pasjonuje się od młodzieńczych lat. Jego prace dokumentują życie codzienne, wspomnienia z lat dzieciństwa spędzonego na wsi; artysta nie stroni także od tematyki sakralnej. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień. Wrażliwość na tradycję stara się przekazać zarówno własnym dzieciom, jak i młodzieży szkolnej, organizując różne pokazy rękodzielnicze. Od 1988 r. jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych.
 

organizator
Książnica Beskidzka
ul. Słowackiego 17a, Bielsko-Biała
tel. 338228221
mail: biblioteka@mail.um.bielsko.pl   strona internetowa: ksiaznica.bielsko.pl

KB proponuje udział w zajęciach licznych klubów czytelniczych, klubów dyskusyjnych, klubu filmowego i w cyklicznych zajęciach organizowanych w gmachu głównym książnicy i jej filiach. Wstęp na wszystkie imprezy organizowane przez Książnicę Beskidzką jest bezpłatny.
Bielsko-Biała logo
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

pl. Ratuszowy 6, pok. 232, 233
43-300 Bielsko-Biała