Alfred Sosgórnik: Człowiek w drodze Na zdjęciu plakat imprezy
Książki

Alfred Sosgórnik: Człowiek w drodze

  •  Dom Kultury w Wapienicy
    ul. Cieszyńska 398
  • Wstęp wolny

Spotkanie z podróżnikiem Alfredem Sosgórnikiem autorem książki Człowiek w drodze organizuje 4 marca o godz. 18.00 Dom Kultury w Wapienicy

Człowiek w drodze to pełna ciepła opowieść o poznaniu i zmianie dokonującej się w człowieku spotykającym się z innymi kulturami, ludźmi, punktami widzenia. Składają się na nią refleksje, dygresje, sny, wspomnienia Autora z licznych egzotycznych podróży do Indii oraz w najwyższe góry…

W górach można łatwiej poczuć się częścią kosmosu. Nie wynika to tylko z faktu bycia kilka kilometrów bliżej niego niż nad morzem, lecz z dostrzegania zjawisk kosmicznych w ich astronomicznej formie, a następnie interpretacji zwizualizowanej rzeczywistości. Ale spojrzenie nie musi wędrować jedynie w górę przez szczyty aż po odległe planety, ale również w głąb, w skalę mikro, w świat atomów, jakbyśmy byli w połowie odległości pomiędzy cząstkami a gwiazdami.

*

Czuję się nieważki, lekki, a właściwie żaden. Zlewam się z otoczeniem. Jestem skałą, lodem, jestem górą, którą nie tyle zdobyłem, ile się nią stałem.(…)

Poczucie jedności z naturą nie opuszcza mnie. To mój świat. Nie, to  n a s z  świat.

*

Lubię patrzeć na góry. Dają mi poczucie bycia w kosmosie. Może przez cień, który rzucają, przez światło, które obmywa je o świcie i przesuwa się metr po metrze, unaoczniając relacje z naszą Gwiazdą. Normalnie chodząc po mieście nie czuję, że jestem na obracającej się planecie pędzącej przez przestrzeń, aby okrążyć Słońce.

*

Pstryk, pstryk. Koniec dnia, ostatki słońca, zmierzch. Jeszcze światła samochodów na drodze i oświetlone okna w domach, trochę jakby ludzie zabrali okruchy dnia ze sobą.

O autorze

Alfred Sosgórnik  – Alpinista, skialpinista, żeglarz, filmowiec i fotograf. Marzyciel. Brał udział w kilkunastu wyprawach w Himalaje, Karakorum, Andy, Pamir i Tien Szan. Autor nowych dróg wspinaczkowych na Kedarome w Himalajach i Mituraju w Andach. Pomysłodawca i organizator wielu przedsięwzięć o ekstremalnym charakterze. Twórca projektu kulturoznawczego Człowiek w drodze. Autor filmów dokumentalnych, widowisk muzycznych i wideoklipów. Producent i wydawca muzyczny. Twórca muzyki filmowej.

Wydawnictwo STAPIS, ul. Floriana 2a, 40-288 Katowice, biuro@stapis.comwww.stapis.com.pl

seria: Literatura Górska na Świecie

organizator
Dom Kultury w Wapienicy
ul. Cieszyńska 398, 43-300 Bielsko-Biała
tel. 338184148 strona internetowa: https://www.facebook.com/pages/category/Community-Center/Dom-Kultury-w-Wapienicy-337512683094352/


Bielsko-Biała logo
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

ul. ks. Stanisława Stojałowskiego 32
I piętro, pokoje 103 i 105
43-300 Bielsko-Biała