Od 11 marca 2020 do odwołania w Bielsku-Białej nie będą się odbywały zapowiedziane imprezy kulturalne -> [koronawirus.html]
 Aborygeńskie kamienie
Rozmaitości

Aborygeńskie kamienie

  •  Dom Kultury w Wapienicy
    ul. Cieszyńska 398
  •  Wstęp: on-line

Plastyczka z Domu Kultury w Wapienicy Alina Chałupniak-Bednarska proponuje bardzo ciekawe zajęcia plastyczne: Aborygeńskie kamienie - malowanie kamieni techniką zdobienie kropeczkowego. Jest bardzo stary sposób tworzenia dzieł sztuki, wykorzystywany w sztuce aborygeńskiej.

- Podczas spaceru znajdźcie płaskie kamienie, umyjcie je w domu, przygotujcie farby plakatowe lub akrylowe i... uruchomcie wyobraźnię! Możecie namalować na nich, co tylko chcecie ! Taki pomalowany kamyk może być ciekawym prezentem albo ozdobą dla Was – zachęca Dom Kultury w Wapienicy.

Co to jest sztuka aborygeńska?

Aborygeni to rdzenni mieszkańcy Australii, przybyli tam kilkadziesiąt tysięcy lat temu, wędrując przez Azję. Byli ludem koczowniczym, mocno związanym z naturą.
Sztuka aborygeńska należy do jednej z najstarszych praktykowanych form sztuki. Jest ona ściśle związana z religijnymi obrzędami i ceremoniami tego ludu. Kolory w sztuce aborygeńskiej to kolory natury: czerwień, brąz, kolor żółty i biały.
Aborygeni wykorzystywali naturalne, dostępne w ich otoczeniu materiały: korę drzew, liście, kamienie, skalne ściany, malowali również na piasku oraz swoim ciele. Sztuka Aborygenów opiera się na symbolach, odnosi się do mitycznych opowieści (tzw. Dreamtime), natury, otaczającego świata roślin i zwierząt. Tło aborygeńskich dzieł nigdy nie jest puste, składa się z kropek, linii i kresek, tworząc abstrakcję.

- Zapraszamy do tworzenia swoich pięknych prac ! Wasze pomalowane kamienie prosimy sfotografować i przesłać na nasz adres mailowy wapienica@mdk.bielsko.pl Chętnie się nimi pochwalimy na Facebooku – zachęca DK.

organizator
Dom Kultury w Wapienicy
ul. Cieszyńska 398, 43-300 Bielsko-Biała
tel. 338184148 strona internetowa: https://www.facebook.com/pages/category/Community-Center/Dom-Kultury-w-Wapienicy-337512683094352/


Bielsko-Biała logo
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

pl. Ratuszowy 6, pok. 232, 233
43-300 Bielsko-Biała