7. Festiwal Ekodzieło Na zdjęciu plakat festiwalu
Galerie

7. Festiwal Ekodzieło

  •  Galeria Bielska BWA - Willa Sixta
    ul. Adama Mickiewicza 24,
  • Wstęp wolny

W tym roku inspiracją do wydarzeń 7. Festiwalu Ekodzieło organizowanego przez Klub Gaja jest Tajemniczy Ogród, który powstaje na niegrzebalnej części cmentarza żydowskiego w Bielsku-Białej. Inicjatywa łączy edukację ekologiczną z kulturą, historią i sztuką. 18 czerwca o godz. 16.00 i 18.00 na cmentarzu żydowskim zostanie zorganizowany spacer dendrologiczny, który poprowadzi edukator Klubu Gaja.

Na wydarzenia festiwalowe Klub Gaja zaprasza 4 czerwca o godz. 17.00 do Willi Sixta Galerii Bielskiej BWA. W programie: wykład Pogranicze i sztuka pamięci Krzysztofa Czyżewskiego z Fundacji Pogranicze oraz czytania performatywne Kol isze – głos kobiet w poezji jidysz Małgorzaty Czyżewskiej z Fundacji Pogranicze i Ścieżki opowieści Jacka Bożka z Klubu Gaja. Gościnnie wystąpi Apostolis Anthimos, kompozytor i multiinstrumentalista. W ramach Festiwalu Ekodzieło odbędą się także warsztaty pszczelarskie i ogrodnicze dla szkół oraz spacery dendrologiczne w Tajemniczym Ogrodzie.

W tym roku wydarzenia Festiwalu Ekodzieło nawiązują do historii miasta, jego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego, które wpisują się w 70. rocznicę połączenia Bielska i Białej. Inspiracją festiwalu jest zabytkowy cmentarz żydowski i jego dzieje złączone z mieszkańcami miasta, a także ostoja dzikiej przyrody, która za murami kirkutu tworzy unikalną przestrzeń. Dzięki inicjatywie Klubu Gaja, Gminy Wyznaniowej Żydowskiej i Miasta Bielsko-Biała w części niegrzebalnej cmentarza powstaje Tajemniczy Ogród.

- Zapraszamy państwa do wysłuchania opowieści splecionych z tradycją tego miejsca, pograniczem i naturą - zapraszają organizatorzy.

Wydarzenie w Willi Sixta Galerii Bielskiej BWA rozpocznie się czytaniem performatywnym Kol isze - głos kobiet w poezji jidysz Małgorzaty Czyżewskiej z Fundacji Pogranicze. Czytaniu towarzyszyć będzie muzyka Apostolisa Anthimosa.
Poezja kobiet w języku jidysz ma długą tradycję. Tworzona jest od ponad sześciu wieków. Jej rozkwit przypadł na XX wiek. To twórczość dojrzała i niejednokrotnie eksperymentatorska w formie, a jednocześnie będąca zapisem głęboko przeżytego, ludzkiego doświadczenia. Znajdziemy w niej portrety i autoportrety matek, żon, sióstr, kobiet zaangażowanych społecznie, zagłębionych w kręgach tradycji i domu, miłości i obcości. Bogaty i fascynujący świat kobiet tworzących w języku jidysz stał się dla nas dostępny dzięki znakomitym tłumaczeniom Joanny Lisek, Beli Szwarcman-Czarnoty i Karoliny Szymaniak, zamieszczonym w epokowej antologii Moja Dzika Koza – mówi Małgorzata Czyżewska.

Podczas spotkania Pogranicze i sztuka pamięci z Krzysztofem Czyżewskim, pisarzem, reżyserem i animatorem działań międzykulturowych, współtwórcą Ośrodka Pogranicze – sztuk, kultur, narodów w Sejnach oraz Fundacji Pogranicze, słuchać i rozmawiać będziemy o ludziach pogranicza. Ludziach, którzy doświadczyli zerwania niejednego mostu, sąsiedzkich konfliktów, ale doświadczyli też od swych bliźnich wiele dobra, lecz pamięć o tym pozostaje ukryta, bo nawykliśmy do celebrowania jedynie zła i cierpienia doświadczonego od innych. Powinniśmy z pamięci pogranicza uczynić sztukę życia.

Jak podkreśla Krzysztof Czyżewski – Dla pamiętania istotne jest Miejsce. Ważne jest nie tyle upamiętnienie miejsca, ile miejsce, z którego się pamięta. Do jednego i drugiego trzeba dotrzeć, ale w pierwszym przypadku na tym kończy się droga – na upamiętnieniu. W drugim – ciągle biegnie. Z takiego miejsca widzi się dalej niż horyzont zakreślony przez niepamiętanie. I obojętność na minione. Pamięć widzi dalej niż wzrok na to pozwala. Ponieważ czuje miejsce, uwalnia wyobraźnię, porusza serca. Miejsce, z którego się pamięta otwiera perspektywę na przyszłość.

Wydarzenie zakończy się czytaniem performatywnym Ścieżki opowieści Jacka Bożka z Klubu Gaja. Inspiracją performansu będzie motyw przyrody i przemijania z muzyką Apostolisa Anthimosa.
- To my jesteśmy częścią przyrody. Wokół nas, w mieście, mieszkają niezliczone nieludzkie istoty. Często zapominamy, że to nasi sąsiedzi, nasi przyjaciele i dobroczyńcy, od których jesteśmy zależni. Edukacja i sztuka mają za zadanie przypominać i uczyć nas o naszej wspólnocie ziemskich stworzeń. Tajemniczy Ogród jest pograniczem, które łączy życie i przemijanie w sposób wyjątkowy i ukazuje system współzależności człowieka i jego kultury oraz natury i jej nieustających cykli – podsumowuje Jacek Bożek.

Kolejnym działaniem Klub Gaja w ramach Festiwalu Ekodzieło będą warsztaty pszczelarskie i ogrodnicze dla uczniów bielskich szkół oraz spacery dendrologiczne dla mieszkańców, które odbędą się 18 czerwca w Tajemniczym Ogrodzie.
Festiwal Ekodzieło objęty jest honorowym patronatem prezydenta Bielska-Białej Jarosława Klimaszewskiego. Realizowany jest ze środków Miasta Bielska-Białej we współpracy z Gminą Wyznaniową Żydowską i Galerią Bielską BWA.
piątek, 4 czerwca 2021, godz. 17.00–19.00
Kol isze – głos kobiet w poezji jidysz (czytanie performatywne – Małgorzata Czyżewska, muzyka – Apostolis Anthimos).
Pogranicze i sztuka pamięci – wykład Krzysztofa Czyżewskiego. 
Ścieżki opowieści (czytanie performatywne – Jacek Bożek, muzyka – Apostolis Anthimos).

18 czerwca o godz. 16.00 i 18.00 na cmentarzu żydowskim zostanie zorganizowany spacer dendrologiczny, który poprowadzi edukator Klubu Gaja.

organizatorzy: Klub Gaja, Fundacja Pogranicze, Galeria Bielska BWA
 

organizator
Klub Gaja
ul. Parkowa 10, 43-365 Wilkowice


Wydarzenia    

Bielsko-Biała logo
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

pl. Ratuszowy 6, pok. 232, 233
43-300 Bielsko-Biała