58. Tydzień Kultury Beskidzkiej Na zdjęciu plakaty TKB
Muzyka

58. Tydzień Kultury Beskidzkiej

  •  Regionalny Ośrodek Kultury
    ul. 1 Maja 8
  • Wstęp wolny

1 sierpnia o godz. 17.00 na bielskim Rynku rozpocznie się koncert promocyjny TKB. Wystąpią trzy zespoły polskie, które przedstawią 45-minutowy program (każdy), prezentujący tradycyjny folklor swojego regionu do muzyki na żywo w kolejności: Mystkowianie, Kościerzyna i Wierchy.

Na tradycyjnych estradach w takich miastach, jak: Wisła, Szczyrk, Żywiec, Maków Podhalański i Oświęcim, oraz w Ujsołach, Jabłonkowie, Istebnej w Bielsku-Białej (1 sierpnia na Rynku) odbywać się będą od 24 lipca do 1 sierpnia 58. Tydzień Kultury Beskidzkiej.

W Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Makowie Podhalańskim i Oświęcimiu swoje widowiska – pełne dawnych melodii, tańców górali beskidzkich, przyśpiewek ludowych oraz wspaniałych strojów  – zaprezentuje ponad 70 polskich zespołów folklorystycznych oraz wiele kapel. Będą też niespodzianki… Zespoły ponownie wystąpią w amfiteatrach, na rynkach miast, przed publicznością. W Wiśle Tydzień Kultury Beskidzkiej potrwa pełne dziewięć dni, do południa i wieczorem. W Szczyrku koncerty zespołów folklorystycznych i kapel odbędą się w weekendy (24–25 lipca i 31 lipca – 1 sierpnia), a w tygodniu planowane są inne atrakcje.

Żywiec to przede wszystkim niezwykle bogaty program 52. Festiwalu Folkloru Górali Polskich z rekordową ilością uczestników, który potrwa aż pięć dni (24–28 lipca) oraz Targi Sztuki Ludowej. Tym razem organizatorzy zapraszają na Rynek przez dziewięć dni, a do Amfiteatru pod Grojcem codziennie oprócz czwartku. Od piątku (31 lipca) do niedzieli (1 sierpnia) na estradzie żywieckiej można będzie oglądać trzy koncerty towarzyszące, a w niedzielę 1 sierpnia poznamy również laureatów 52. FFGP.

Ciekawie zapowiada się program weekendowego TKB w Makowie Podhalańskim (24–25 lipca i 31 lipca – 1 sierpnia). Estrada w Oświęcimiu zaprasza widzów od piątku 30 lipca do niedzieli 1 sierpnia.

Nie zabraknie w tym roku korowodów inicjujących TKB. W sobotę 24 lipca o godz. 15.30 przez Wisłę przejdą polskie zespoły występujące wieczorem w Amfiteatrze im. Stanisława Hadyny oraz grupy miejscowe. Korowody ruszą też w niedzielę 25 lipca (tuż po mszach w góralskiej oprawie) – w Szczyrku (godz. 12.30) i Żywcu (godz. 11.00), natomiast o godz. 15.30 w Istebnej na rozpoczęcie 26. Festynu Istebniańskiego.

Koncerty zespołów TKB można bowiem również oglądać na imprezach towarzyszących. W pierwszy weekend TKB odbędzie się 26. Festyn Istebniański w Istebnej (24–25 lipca), a w drugi 43. Wawrzyńcowe Hudy w Ujsołach (31 lipca – 1 sierpnia), gdzie jak co roku zapłonie huda, czyli imponująco wysokie ognisko. 74. Gorolski Święto w Jabłonkowie na Zaolziu zapowiada transmisję online. Mieszkańcy Bielska-Białej również mogą spodziewać się koncertu TKB na bielskim Rynku w niedzielę 1 sierpnia.

W tym roku powędrujemy również w obszary wykraczające poza folklor… Pojawią się koncerty inspirowane tradycyjnymi brzmieniami: Od folkloru do folku i Górale patriotycznie (Żywiec), Folkowe klimaty (Oświęcim) czy występ Goorala (Szczyrk). Z kolei spotkaniem z archaicznymi nutami będzie koncert Muzyka gór (Żywiec).

Program ramowy można zobaczyć tutaj: https://tkb.art.pl/58-tydzien-kultury-beskidzkiej-program-ramowy/

 

1 sierpnia 1 sierpnia o godz. 17.00 na Rynku w Bielsku-Białej wystapią:

MYSTKOWIANIE – Zespół Regionalny z Mystkowa

(powiat nowosądecki, województwo małopolskie)

patronat: Stowarzyszenie Mystkowianie, Gminny Ośrodek Kultury w Kamionce Wielkiej

kierownictwo zespołu: Benedykt Poręba, Kamil Wiatr

choreografia: Patryk Rutkowski

kierownictwo muzyczne: Remigiusz Szczecina

skład kapeli: skrzypce prym, skrzypce sekund, klarnet, trąbka, basy, heligonka

adres strony internetowej: mystkowianie.pl

Podczas TKB zespół zaprezentuje lokalne zróżnicowanie kulturowe Mystkowa. Wieś, leżąca w obrębie gminy Kamionka Wielka, umiejscowiona jest na podwójnym pograniczu – między grupami krakowskimi (od północy) oraz góralskimi (od południa), a także między grupą etnograficzną Lachów sądeckich (od zachodu) i Pogórzan (od wschodu). Pomimo tej wielokulturowości mieszkańcy wsi zaliczani są do grup lachowskich. Dodatkowym czynnikiem, wpływającym na unikatowość lokalnej tradycji, było bezpośrednie sąsiedztwo grup rusińskich górali karpackich (Łemków), a także powstała w 1876 roku kolej relacji Tarnów-Leluchów, która za sprawą wybudowanej stacji w Kamionce Wielkiej przyczyniła się do umocnienia wymiany kulturalnej z miastem. Program taneczny przygotowany na TKB będzie się składał z kilku części. Pierwsza ukazuje tańce Lachów sądeckich z pogranicza lachowsko-pogórzańskiego. Została ona oparta na zrekonstruowanych tańcach i melodiach z Mystkowa i okolic, odkrytych podczas badań terenowych. Wśród najciekawszych tańców należy wymienić: polkę z liściem, walca starodawnego, polkę w lewo i polkę sumionkę. Kolejne części programu prezentują tańce Lachów sądeckich z centralnej części regionu, następne tańce Pogórzan, a na koniec tańce mieszczan sądeckich. Warto dodać, że Mystkowianie jako pierwszy w Polsce zespół odtworzyli unikalny, zapomniany folklor mieszczan sądeckich. Mozolne i długofalowe badania umożliwiły rekonstrukcję muzyki i tańca. Członkowie zespołu zaprezentują unikatowe stroje Lachów sądeckich noszone we wsi Mystków. Warto zwrócić uwagę na taniec zabawowy, który został odtworzony na podstawie badań terenowych.

 

KOŚCIERZYNA – Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca z Kościerzyny

(powiat kościerski, województwo pomorskie)

patronat: Kościerski Dom Kultury im. Józefa Wybickiego w Kościerzynie

kierownictwo zespołu, choreografia: Anna Lideke-Konert

kierownictwo muzyczne: Maciej Burandt

skład kapeli: akordeon, klarnet, skrzypce, trąbka, puzon, kontrabas, flet poprzeczny, diabelskie skrzypce

adres strony internetowej: facebook.com/ZPiT.Koscierzyna

Zespół działa od 1974 roku. Jest członkiem polskiej sekcji CIOFF. Podczas TKB zaprezentuje dwa widowiska. Podczas pierwszego zabierze widzów na kaszubską wieś, gdzie rozpocznie się „Kaszёbskô zôbawa”. Będzie to suita pieśni i tańców z różnych zakątków regionu – od Jastarni i Zelewa na północy po Brzeźno i Brusy na południu. Druga suita, pt. „Më òd morza” („My od morza”), ukazuje natomiast tradycje rybackie z terenów nadmorskich. Pieśni i tańce obrazują pracę, życie oraz los rybaków, a także ich rodzin, zależny od ciężkiej i niebezpiecznej pracy na morzu. Na scenie pojawia się wiele rekwizytów, takich jak sieci, wiosła, wiklinowe kosze czy beczka na śledzie. Grupa baletowa występuje w strojach rybackich.

 

WIERCHY – Zespół Pieśni i Tańca im. Józefa Szczotki z Milówki

(powiat żywiecki, województwo śląskie)

patronat: Gminny Ośrodek Kultury w Milówce

kierownictwo zespołu: Jadwiga Michalska

choreografia: Jan Gąsiorek

kierownictwo muzyczne: Marcin Biegun

skład kapeli: skrzypce prym, skrzypce sekund, kontrabas

Zespół istnieje od 1971 roku. Wierchy podczas TKB zaprezentują folklor górali żywieckich. Zatańczą obyrtkę, koło, krzyżoka, polki, walca, siustanego, krakowiaka, taniec dziewczyn, konia, hajduka. Warto zwrócić uwagę na zróżnicowanie strojów tancerzy w zależności od wieku.

organizator
Regionalny Ośrodek Kultury
ul. 1 Maja 8, 43-30 Bielsko-Biała
tel. 338220593
mail: rok@rok.bielsko.pl   strona internetowa: https://rok.bielsko.pl/

galeria czynna: pn.-pt. w godz. 10.00-17.00

Wydarzenia    

Bielsko-Biała logo
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

ul. ks. Stanisława Stojałowskiego 32
I piętro, pokoje 103 i 105
43-300 Bielsko-Biała