61. Tydzień Kultury Beskidzkiej Na zdjęciu plakat festiwalu - góral
Muzyka

61. Tydzień Kultury Beskidzkiej

  •  Regionalny Ośrodek Kultury
    ul. 1 Maja 8
  •  Wstęp: wstęp wolny, z wyjątkiem Jabłonkowa

Na przełomie lipca i sierpnia, Beskidy i okolice opanuje śpiew, muzyka, a także taniec ludowy. Zarówno polski, jak i zagraniczny folklor, w tradycyjnej lub bardziej nowoczesnej postaci, na dobre zagości w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Makowie Podhalańskim, Oświęcimiu oraz Ujsołach, Jabłonkowie i Istebnej.

Znamy już program ramowy 61. Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Tegoroczne święto folkloru i kultury góralskiej, zgodnie z tradycją, potrwa 9 dni. Od 27 lipca do 4 sierpnia blisko 100 zespołów z Polski i ze świata zatańczy w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Makowie Podhalańskim, Oświęcimiu oraz Ujsołach, Jabłonkowie i Istebnej.

Tydzień Kultury Beskidzkiej to jedno z największych i jednocześnie najstarszych tego typu wydarzeń w Europie. W tym roku, podczas 61. edycji festiwalu, w amfiteatrach i na placach miast odbędzie się około 60 koncertów, a ulicami Wisły, Szczyrku, Żywca, Jabłonkowa i Istebnej przejdą wielobarwne, roztańczone korowody.

Festiwal jest świetną okazją do zobaczenia, posłuchania i zasmakowania elementów kultury Górali zamieszkujących Beskidy. Podczas wydarzenia zaprezentują się także zespoły z innych części naszego kraju oraz grupy z Europy i znacznie odleglejszych kontynentów. Nie zabraknie rękodzieła, sztuki ludowej, różnorodnych warsztatów, wystaw, koncertów folkowych i wyśmienitego jadła regionalnego.

W pierwszej części TKB odbywać się będzie jeden z najważniejszych i najbardziej prestiżowych dla polskich Górali konkursów, czyli 55. Festiwal Folkloru Górali Polskich. Zespoły, kapele, grupy śpiewacze, instrumentaliści i śpiewacy z całego łuku Karpat rywalizować będą o Złote Żywieckie Serca. Zaraz po tym zgromadzona w Żywcu publiczność będzie mogła towarzyszyć tancerzom i muzykom z całego świata w zmaganiach o Grand Prix 33. Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych.

Więcej szczegółów można znaleźć na stronie internetowej: https://tkb.art.pl/61-tydzien-kultury-beskidzkiej-program-ramowy/.

organizator
Regionalny Ośrodek Kultury
ul. 1 Maja 8, 43-30 Bielsko-Biała
tel. 338220593
mail: rok@rok.bielsko.pl   strona internetowa: https://rok.bielsko.pl/

galeria czynna: pn.-pt. w godz. 10.00-17.00
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

ul. ks. Stanisława Stojałowskiego 32
I piętro, pokoje 103 i 105
43-300 Bielsko-Biała