Koncert TKB na estradzie w Wiśle, fot. materiały ROK 57. Tydzień Kultury Beskidzkiej Trwajmy w tradycji Na zdjęciu zespół folklorystyczny w tańcu
Muzyka

57. Tydzień Kultury Beskidzkiej Trwajmy w tradycji

  •  Regionalny Ośrodek Kultury
    ul. 1 Maja 8
  •  Wstęp: on-line

Największa impreza góralska w kraju potrwa 25 lipca do 2 sierpnia, tym razem przede wszystkim w internecie

Prawie 150 zgłoszeń wpłynęło na tegoroczny Festiwal Folkloru Górali Polskich on-line – to pierwszy taki wynik w ponad półwiecznej historii konkursu, który organizowany jest corocznie w ramach Tygodnia Kultury Beskidzkiej. O tym, kto w tym roku będzie zdobywcą Złotych Żywieckich Serc, dowiemy się 2 sierpnia o godz. 18.00 podczas wirtualnego koncertu laureatów.

Wielkimi krokami zbliża się wielkie święto folkloru – 57. Tydzień Kultury Beskidzkiej Trwajmy w tradycji - które potrwa od 25 lipca do 2 sierpnia 2020 r., głównie w internecie, chociaż nie tylko... Mimo że zespoły folklorystyczne bardzo tęsknią za występami przed publicznością, z powodów wszystkim znanych nadal nie mogą zatańczyć ani obyrtki, ani hajduka, ani siustanego. Dlatego w 51. Festiwalu Folkloru Górali Polskich on-line biorą udział wyłącznie: kapele (ponad 20), liczni instrumentaliści i śpiewacy ludowi (w tym mistrz i uczeń) oraz grupy śpiewacze (ponad 60). To łącznie ponad 600 uczestników, głównie z województw śląskiego i małopolskiego. W tym roku zespoły nie zaprezentują w żywieckim amfiteatrze tańców i obrzędów.

– Zdając sobie sprawę z tego, że nic nie zastąpi bezpośredniego spotkania twórcy z odbiorcą, chcieliśmy stworzyć choćby namiastkę przeprowadzanego co roku FFGP. Ale ogromna liczba zgłoszeń, pięknie nagranych, niejednokrotnie w górskiej scenerii, pokazała nam, jak bardzo potrzebne są takie konkursy. Wykonawcy pragną dzielić się swoją pasją, grać i śpiewać góralskie nuty. To dla nich ogromna wartość. Widać to wyraźnie teraz, w czasie pandemii, kiedy próby zostały zawieszone – mówi dyrektor programowo-artystyczna Tygodnia Kultury Beskidzkiej Magdalena Koim. – Jesteśmy bardzo zadowoleni, że zdecydowaliśmy się zorganizować konkurs on-line. Zainteresowanie, jakie wzbudził, pokazuje nam, że warto było to zrobić – dodaje.

Paradoksalnie to właśnie dzięki nietradycyjnej, internetowej formule konkursu, mogły wziąć w nim udział osoby, które były przekonane, że już to się nie uda. Wśród nich znalazła się na przykład 75-letnia Józefa Sordyl, siostra Zofii Sordyl. Zgłosiły się tak naprawdę obie. Te niezwykle utalentowane bliźniaczki to wielokrotne laureatki Złotych Żywieckich Serc, uhonorowane też Nagrodą im. Oskara Kolberga. Śpiewają od dzieciństwa archaicznym, białym głosem i gwarą góralską. Pieśni uczyły się od swojej mamy.

– Zadzwoniły do mnie i spytały, czy bym ich nie nagrała. Pomogłam też wypełnić karty zgłoszeniowe – opowiada Brygida Sordyl, góralska śpiewaczka, kierowniczka Zespołu Regionalnego Lipowianie z Lipowej, etnomuzykolog. – Józia nie byłaby w stanie wystąpić, chociażby ze względu na upały. Widać było jej radość, że znowu może wystąpić i że jest potrzebna. Ostatecznie to nagranie w domu okazało się dużym ułatwieniem. Śpiewanie podczas FFGP zawsze było dla nich poruszające - dodaje.

Kilkanaście godzin materiałów, zrealizowanych niejednokrotnie w pięknych górskich plenerach, obejrzy, a następnie oceni komisja w składzie: Anna Borucka-Szotkowska (przewodnicząca, muzykolog), Zbigniew Wałach (muzyk), Aleksander Smaga (muzyk), Przemysław Ficek (muzyk), Katarzyna Pach-Sznepka (sekretarz komisji). Ocenie podlega przede wszystkim zgodność z najważniejszymi cechami muzyki danego regionu.

Podczas koncertu laureatów 2 sierpnia o godz. 18.00, który zostanie wyemitowany na stronach internetowych (tkb.art.pl, Facebooku i YouTube) usłyszymy grę na wielu unikatowych instrumentach ludowych, również pasterskich, takich jak: żywieckie i zakopiańskie dudy, trombity, skrzypce, fujarki, okaryny. Będzie to wydarzenie warte uwagi wszystkich, którzy cenią sobie brzmienie autentycznej, dawnej muzyki ludowej.

W tym roku w konkursie biorą też udział m.in. Antoni Gluza ze Szczyrku – tegoroczny laureat Nagrody im. Oskara Kolberga, góralski muzyk, instrumentalista i wirtuoz gry na tradycyjnych instrumentach pasterskich; Monika Wałach-Kaczmarzyk – niezwykle utalentowana góralska multiinstrumentalista i śpiewaczka z Jaworzynki w Beskidzie Śląskim, liderka Kapeli Góralskiej Jetelinka, założycielka zespołu Czadeczka z Jaworzynki; Krzysztof Trebunia-Tutka – lider zespołu Trebunie-Tutki, multiinstrumentalista, dudziarz po ciupadze, bo jak sam mówi koza to jego dziedzictwo rodzinne (zob. http://dudziarze.pl/), a także architekt i pedagog oraz konferansjer TKB.

Konkurs tradycyjnego grania i śpiewania od lat organizowany jest podczas TKB jako część Festiwalu Folkloru Górali Polskich na żywieckim Rynku przez Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej oraz Miejskie Centrum Kultury w Żywcu.

Podczas 57. TKB Trwajmy w tradycji, codziennie od 25 lipca do 2 sierpnia o godz. 18.00 swój premierowy program zaprezentuje tam inna estrada TKB (Wisła, Szczyrk, Żywiec, Maków Podhalański, Oświęcim oraz Ujsoły, Jabłonków, Istebna). Niektóre materiały transmitowane będą na żywo. Natomiast o godz. 20.00 organizatorzy zapraszają do internetu na cykl koncertów prowadzonych przez znanych i lubianych konferansjerów TKB. Zobaczmy najciekawsze występy zespołów polskich i zagranicznych z trzech ostatnich lat.

https://tkb.art.pl/

https://www.facebook.com/TydzienKulturyBeskidzkiej

https://www.youtube.com/TydzienKulturyBeskidzkiej

organizator
Regionalny Ośrodek Kultury
ul. 1 Maja 8, 43-30 Bielsko-Biała
tel. 338126908
mail: rok@rok.bielsko.pl  

galeria czynna: pn.-pt. w godz. 10.00-17.00

Wydarzenia    

niedziela

2

sierpnia

18:00


koncert laureatów

Skontaktuj się

sobota

25

lipca

18:00


koncert on-line

Skontaktuj się

niedziela

26

lipca

18:00


koncert on-line

Skontaktuj się

poniedziałek

27

lipca

18:00


koncert on-line

Skontaktuj się

wtorek

28

lipca

18:00


koncert on-line

Skontaktuj się

środa

29

lipca

18:00


koncert on-line

Skontaktuj się

czwartek

30

lipca

18:00


koncert on-line

Skontaktuj się

piątek

31

lipca

18:00


koncert on-line

Skontaktuj się

sobota

1

sierpnia

18:00


koncert on-line

Skontaktuj się

Bielsko-Biała logo
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

pl. Ratuszowy 6, pok. 232, 233
43-300 Bielsko-Biała