wawrzyńcowa huda fot arch. Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Ujsołach
Rozmaitości

57. Tydzień Kultury Beskidzkiej: Górale zapalą hudę

  •  Regionalny Ośrodek Kultury
    ul. 1 Maja 8
  •  Wstęp: on-line

Również w tym roku górale z Ujsół podpalą wysokie ognisko zwane wawrzyńcową hudą, co zostanie zaprezentowane w internecie 1 sierpnia jako jedno z wydarzeń 57. Tygodnia Kultury Beskidzkiej Trwajmy w tradycji organizowanego przez Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej. Będą to już 42. Wawrzyńcowe Hudy – wyłącznie wirtualne.

Chociaż 42. Wawrzyńcowe Hudy odbędą się tylko wirtualnie, huda zapłonie naprawdę, a nagranie tego wydarzenia zostanie zaprezentowane w sieci 1 sierpnia (sobota) o godz. 21.30 jako jedna z audycji 57. Tygodnia Kultury Beskidzkiej Trwajmy w tradycji

– O tym ostatecznie zadecydował ten obrzydliwy wirusek, który poprzewracał nasze życie do góry nogami – mówi wójt gminy Ujsoły Tadeusz Piętka. – On w tym roku rządzi i dzieli, on rozdaje karty. Jedno jednakże nie ulega żadnej wątpliwości: wawrzyńcowa huda zapłonie w Ujsołach na pewno. Tak jak to było rok temu i tak jak to było sto czy dwieście lat temu. I wreszcie tak, jak to było wtedy, kiedy zapłonęła po raz pierwszy, przeganiając z Ujsół zarazę tam, gdzie pieprz rośnie... 

Okazuje się, że epidemie w dawnych czasach wielokrotnie nawiedzały Beskidy, dziesiątkując ludność, również Ujsoły. Jak głosi miejscowa legenda, ogień przepędził chorobę ze wsi. A było to tak...Dawno, dawno temu na Ujsoły padł blady strach z powodu zarazy dziesiątkującej wieś. Mieszkańcy przestali wychodzić z domów, wypasać owce i orać pola... Pewien gazda, a był to Wawrzyn Sporek, zobaczył we śnie słupy ognia buchające od ziemi do nieba. Zerwał się na równe nogi i popędził do księdza, aby mu to opowiedzieć. Ksiądz zaradził, aby na najwyższych wierchach o północy zapalić wysokie ognie. Gazda powbijał w ziemię drewniane pale, poukładał jałowce, chrust i całość podpalił. Wkrótce radość zagościła w Ujsołach, bo zaraza minęła, jak ręką odjął. Odtąd ujsolanie wierzą, że to św. Wawrzyniec – patron ognia ochronił wieś od wszelkiego zła i niechybnej zagłady. Kto wie, być może tegoroczna, 20-metrowa huda przegoni i koronawirusa...

– Historia, ponad głowami wielu pokoleń, zatacza wielkie koło – kontynuuje Tadeusz Piętka. – Znów mamy czas zarazy i znów sięgamy po ogień, aby tę zarazę wypalił do cna. Zaryzykuję stwierdzenie, że tegoroczne podpalenie wawrzyńcowej hudy nabierze wyjątkowego i przejmującego sensu. Oto niespodziewanie dla nas samych wracamy do źródeł. To świetna lekcja dla każdego z nas. Warto się nad nią pochylić i odrobić ją ze zrozumieniem.

Estrada w Ujsołach zaprasza również 1 sierpnia na godz. 18.00 na prezentowany on-line reportaż pt. Ujsolskie ognie, czyli skąd jesteśmy i dokąd zmierzamy..., podczas którego starsi mieszkańcy opowiedzą o swoich wspomnieniach dotyczących tradycji palenia hudy. Reportaż ubarwią regionalne pieśni w wykonaniu zespołu oraz kapeli Młode Juhasy z Ujsół, a także poezja rodzimych poetów w wykonaniu dzieci z grupy folklorystycznej Jedlicka z Glinki.

Transmisje z Ujsół oraz innych estrad podczas 57. Tygodnia Kultury Beskidzkiej Trwajmy w tradycji będzie można oglądać m.in. na stronach internetowych:

https://tkb.art.pl/
https://www.facebook.com/TydzienKulturyBeskidzkiej
https://www.youtube.com/TydzienKulturyBeskidzkiej

Codziennie od 25 lipca do 2 sierpnia o godz. 18.00 swój premierowy program zaprezentuje tam inna estrada TKB. Niektóre materiały transmitowane będą na żywo. Natomiast każdego dnia o godz. 20.00 emitowany będzie cykl koncertów, prowadzonych przez znanych i lubianych konferansjerów TKB, podczas których zobaczymy najciekawsze występy zespołów polskich i zagranicznych z trzech ostatnich lat. Na wydarzenia plenerowe ROK zaprasza do Wisły, Szczyrku i Żywca. Szczegóły na afiszach.
 

organizator
Regionalny Ośrodek Kultury
ul. 1 Maja 8, 43-30 Bielsko-Biała
tel. 338126908
mail: rok@rok.bielsko.pl  

galeria czynna: pn.-pt. w godz. 10.00-17.00

Wydarzenia    

Bielsko-Biała logo
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

pl. Ratuszowy 6, pok. 232, 233
43-300 Bielsko-Biała