31. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Euroshorts. Replika w Bielsku-Białej Na zdjęciu grafika informacyjna Euroshorts
Film

31. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Euroshorts. Replika w Bielsku-Białej

  •  Galeria Bielska BWA - Willa Sixta
    ulica Adama Mickiewicza 24
  • Wstęp wolny

Euroshorts to organizowany od przeszło trzydziestu lat międzynarodowy festiwal filmowy, na którym pokazywane są corocznie najlepsze filmy krótkometrażowe. Organizatorem przeglądu jest Fundacja Młodego Kina, której przewodniczącym Zarządu jest Przemysław Młyńczyk, reżyser, scenarzysta, edukator. 31. edycja festiwalu pod hasłem Młodzi Filmowcy rozpoczęła się w 2022 roku w Gdańsku, by w kolejnych miesiącach wyruszyć w trasę po Polsce.

W dniach 11–13 października 2023 roku festiwal zawita także do Bielska-Białej. W programie, oprócz trzech dni pokazów festiwalowych, znajdą się warsztaty, spotkanie wokół książki o filmowcach, rozstrzygnięcie konkursu Filmujemy Bielsko-Białą! oraz koncert. Wszystko odbędzie się w Willi Sixta, przy ul. A. Mickiewicza 24 w Bielsku-Białej. Wstęp jest bezpłatny. Szczegóły znajdują się poniżej.

31. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Euroshorts – replika w Bielsku-Białej

11–13 października 2023, Willa Sixta, ul. A. Mickiewicza 24, Bielsko-Biała

Program
Środa, 11 października 2023

godz. 12.45

Wielka podróż morska z Gdańska do Odessy. Warsztaty dla dzieci

Stu dzielnych marynarzy wyrusza z polskiego portu Gdańsk, aby przez trzy morza i jeden ocean dotrzeć do ukraińskiej Odessy. Podczas zajęć rysujemy, opowiadamy o znanych podróżnikach i gramy na instrumentach. Śpiewamy też polsko-ukraińską piosenkę. Warsztaty trwają godzinę i prowadzi je Przemysław Młyńczyk, reżyser, organizator festiwalu Euroshorts. Obowiązują zapisy: edukacja@galeriabielska.pl
 

godz. 18.00

Zwycięzcy 31. edycji festiwalu EUROSHORTS Młodzi Filmowcy – 87 minut

Pokazy najlepszych filmów krótkometrażowych młodych twórców z całego świata. Zaprezentowany zostanie m.in. film „Dygot” (reż. Joanna Różniak), który otrzymał nagrodę główną Euroshorts 2022 i Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańsk.
 

godz. 23.59

Termin przesyłania linków do filmów zgłaszanych w konkursie Filmujemy Bielsko-Białą! 8. Szczegóły na stronie: https://euroshorts.eu/miasta/bielsko-biala/ 

 

Czwartek, 12 października 2023

godz. 17.30

Prezentacja książki „Nakręceni”

14 osób, 14 różnych profesji, 14 niecodziennych historii. „Nakręceni” to wydana w 2022 roku wyjątkowa publikacja stanowiąca zbiór wywiadów z ludźmi kina, w których opowiadają oni o swoich przygodach. Książka powstała podczas realizacji Wirtualnego Studia Filmowego. Podczas spotkania można będzie ją otrzymać bezpłatnie.

godz. 18.00

Cenne odkrycia z 31. edycji festiwalu EUROSHORTS Młodzi Filmowcy – 80 minut

Drugi dzień pokazów filmowych, dostrzeżonych przez organizatorów. Zaprezentowana zostanie twórczość z wielu krajów, m.in. Japonii, Francji, Ukrainy.

 

Piątek, 13 października 2023

godz. 18.00

Rozstrzygnięcie konkursu Filmujemy Bielsko-Białą! 8

Pokaz filmów zgłoszonych do ósmej edycji konkursu, w którym filmowcy – profesjonaliści i amatorzy – w ciągu dokładnie dwóch minut pokazują wybraną ulicę miasta. Po prezentacji najlepszym twórcom zostaną wręczone nagrody.

Więcej informacji wraz z formularzem zgłoszeniowym znajduje się na dedykowanej stronie konkursu: https://euroshorts.eu/miasta/bielsko-biala/

Występ muzyczny

Piątkowy wieczór urozmaici krótki koncert. Dwa utwory wykona Liliana Iżyk-Pabisiak – wokalistka operowa, obdarzona aksamitnym sopranem lirycznym. Zdobyła wiele nagród w konkursach międzynarodowych: w Australii, Stanach Zjednoczonych, Polsce, Chinach, Anglii, Włoszech, Ukrainie, Słowenii czy Rumunii. Dwukrotnie występowała w nowojorskiej Carnegie Hall. W 2021 roku zagrała rolę gotyckiej księżniczki w filmie muzycznym pt. „Koncert dla Omegi” zrealizowanym przez Fundację Młodego Kina. Od 2023 roku współpracuje ze znaną brytyjską grupą muzyczną Juno Reactor, grającą muzykę psychodelic i goa-trance.

Filmy krótkometrażowe z 31 edycji festiwalu Euroshorts – Twórcze filmy reklamowe z USA – 87 minut

Charakterystyką festiwalu Euroshorts jest dostrzeganie zarówno filmów niekomercyjnych, jak i reklamowych. W ostatnim dniu trwania bielskiej repliki festiwalu widzowie zobaczą najlepsze reklamy i kampanie społeczne z USA.

31. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Euroshorts – replika w Bielsku-Białej oraz konkurs Filmujemy Bielsko-Białą! 8 odbywają się dzięki dotacji z budżetu miasta Bielska-Białej. Organizatorzy: Fundacja Młodego Kina, Galeria Bielska BWA.

organizator
Galeria Bielska BWA - Willa Sixta
ulica Adama Mickiewicza 24, 43-300 Bielsko-Biała strona internetowa: www.galeriabielska.pl

w maju 2024 wystawy czynne od wtorku do niedzieli w godz. 10.00–18.00 (z wyjątkiem Nocy Muzeów 18 maja: 15.00–23.00). Od maja do października ogród dostępny od 10.00 do 21.00. Wstęp wolny

Wydarzenia    

Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

ul. ks. Stanisława Stojałowskiego 32
I piętro, pokoje 103 i 105
43-300 Bielsko-Biała