29. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej Na zdjęciu logo festiwalu
Teatr

29. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej

  •  Teatr Lalek Banialuka
    ul. Mickiewicza 20
  •  Wstęp: wg cennika

Zawirowania pandemiczne przeniosły 29. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej z 2020 r. do 2022 r. Wpłynęły również na decyzję, aby skupić się przede wszystkim na prezentacji twórczości teatrów europejskich. W tzw. globalnej wiosce unifikowanej poprzez media i koncerny, wciąż jednak możemy odnaleźć ogromną różnorodność filozofii, stylów i technik twórczych. Jesteśmy przekonani, że teatry zaproszone do udziału w tegorocznej edycji, potwierdzą swymi prezentacjami bogactwo i jakość współczesnej, europejskiej sztuki lalkarskiej z nieograniczonymi możliwościami metafor, plastyki oraz animacji. W sposób unikatowy przedstawią człowieka oraz otaczający go świat, eksperymentując z współistnieniem aktora i lalki jako równorzędnych partnerów scenicznych.

Organizator festiwalu - Teatr Lalek Banialuka - zaprasza do udziału w nim zarówno dzieci, jak i dorosłych. Impreza rozpocznie się mocnym akcentem – 21 maja o godz. 16.00 na placyku z figurkami Bolka i Lolka przed Galerią Sfera będzie pokaz ognia Teatru Świat(ł)a oraz koncert grupy perkusyjnej Walimy w Kocioł. Stamtąd głośna festiwalowa parada ruszy przez Sferę, ulicę 11 Listopada na plac Ratuszowy, by tam za zgodą prezydenta Bielska-Białej Jarosława Klimaszewskiego zawładnąć miastem. O godz. 17.10 na placu Ratuszowym zaplanowano pokaz plenerowy Living Picture Visual Theatre z Węgier, z kolei w Sferze w godz. 17.10-20.00 odbywać się będą pokazy performatywne żywych rzeźb Street Art Masters.

Uroczyste otwarcie festiwalu odbędzie się 21 maja o godz. 18.00 w Teatrze Lalek Banialuka, gdzie nasza scena pokaże spektakl o inności, akceptacji i tolerancji – Smoki (w programie festiwalu będą jeszcze dwa przedstawienia Banialuki Proces i Włosy mamy). Po nim festiwalowa publiczność znowu przeniesie się w plener – tym razem na Rynek, żeby o godz. 20.00 wysłuchać koncertu Walimy w Kocioł. O godz. 20.30 po raz kolejny obok figurek Bolka i Lolka przy Sferze da pokaz ognia Teatr Świat(ł)a, a później, o godz. 21.00 Banialuka zaprasza na plac Bolesława Chrobrego na niezwykły – jak zawsze – spektakl ulicznego Teatru Biuro Podróży Eurydyka – nawiązujący do odwiecznej opowieści o parze kochanków Orfeuszu i Eurydyce rozdzielonych przez śmierć i niepogodzonych ze stratą siebie.

W kolejne dni spektakle festiwalu prezentowane będą na scenach: Teatru Lalek Banialuka, Teatru Polskiego, Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz oraz w plenerach: plac Bolesława Chrobrego i plac przed Teatrem Lalek Banialuka (zobaczymy tam Women in Red węgierskiego Living Picture Visual Theatre, teatru ulicznego używającego zmieniających się kostiumów i akordeonu). W festiwalowym programie znalazły się m.in. spektakle z Belgii, Danii, Hiszpanii, Czech i Polski; większość to premierowe prezentacje. Konkursowe przedstawienia oceni jury główne w składzie - Bożena Sawicka, Lucyna Kozień i Konrad Dworakowski oraz jury młodych krytyków: Iga Skolimowska, Katarzyna Pawlicka i Karolina Kosieradzka. Statuetkę Grand Prix festiwalu wykonał światowej sławy rzeźbiarz mieszkający w Bielsku-Białej Bronisław Krzysztof. Swoje nagrody wręczą też Polski Ośrodek Lalkarski POLUNIMA oraz Związek Artystów Scen Polskich.

- Teatr lalek potrafi twórczo pracować nad każdym tematem – zapewniał 13 maja podczas konferencji prasowej w Banialuce dyrektor tego teatru Jacek Popławski, zapowiadając poszczególne spektakle. Jak stwierdził, wiele z prezentowanych przedstawień to monodramy, wykorzystujące oryginalne zestawienia aktorka-lalka, współdzielące części ciała itp. – np. Chaika Compagnie Belova-Iacobelli z Belgii. Z kolei w Traversées Théâtre De L’entrouvert mamy pragnienie porzucenia desek teatralnej sceny i przeniesienia się w naturę, widzowie podążają za aktorką w tym spektaklu. W przedstawieniu czeskiego Divadla Drak – Biały Kieł - dzieki wykorzystaniu kamery wideo publiczność widzi to, na co spogląda tytułowy bohater. Dom Sofie Krog Teater z Danii z wykorzystaniem klasycznych pacynek przedstawia czarną komedię o właścicielce domu pogrzebowego, która zmienia w ostatniej chwili testament. Opolski Teatr Lalki i Aktora w przedstawieniu Wielkie mi coś donosi, że Słoń Pistacjusz połknął Księżyc. Lalka, która nie wie, że jest animowana, to bohaterka spektaklu Mechanika duszy Zero en Conducta Company z Hiszpanii.

Obok przedstawień w programie festiwalu znalazły się liczne warsztaty, dyskusje, a także czytanie performatywne utworu nagrodzonego w 33. Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży, wystawa fotografii z poprzednich festiwali Beskidzkiego Towarzystwa Fotograficznego w Galerii Sfera, pokazy etiud aktorskich oraz koncerty. Zwycięzcę 29. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Lalkarskiej poznamy 25 maja o godz. 16.00 w Banialuce, na zakończenie festiwalu z koncertem wystąpi tam zespół CudaWianki.

Honorowy patronat nad festiwalem objęli wiceprezes Rady Ministrów, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. dr hab. Piotr Gliński oraz prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski. Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasta Bielska-Białej, Instytutu Liszta – Węgierskiego Centrum Kultury w Warszawie w ramach węgierskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej oraz Instytutu Francuskiego w Polsce.

Szczegółowy repertuar festiwalu Teatr Lalek Banialuka publikuje na swojej stronie internetowej oraz na stronie samego festiwalu www.puppetryartfestival.com


festiwalowe wydarzenia:

Compagnie Belova-Iacobelli (Belgia): Chaika
Akcję Mewy Czechowa umieszczają w umyśle Czajki – starej aktorki, która w ostatnim spektaklu żegna się z aktorstwem. Bohaterka musi zagrać Irenę Arkadinę - słynną aktorkę, która cieszy się swoim sukcesem, ale podobnie jak Czajka również zbliża się do końca swojej kariery.
reż. Natacha Belova and Teresita Iacobelli

Sofie Krog Teater (Dania): The House
Spektakl opowiada historię Rodzinnego Domu Pogrzebowego. To złożone przedstawienie lalkowe zostało osadzone w obrotowym planie, który zawiera skomplikowane oświetlenie, dziwne urządzenia i przerażające efekty dźwiękowe - idealne miejsce na tę komicznie mrożącą krew w żyłach podróż.
reż. Sofie Krog & David Faraco

Zero en Conducta Co., Rotativa Performing Arts (Hiszpania): The Mechanics of the Soul
Nolan jest marionetką, więc jego życie nie ma sensu bez lalkarzy, ale dopiero kiedy sprawiają, że żyje, zastanawia się: Gdzie jest moja wola? Czy moje emocje są prawdziwe? Jak mogłem samodzielnie oddychać?
reż. Zero en Conducta

Opolski Teatr Lalki i Aktora (Polska): Wielkie mi Coś
Dziewiętnastego kwietnia o godzinie dwudziestej trzeciej dwadzieścia Słoń Pistacjusz połknął Księżyc. Tak zaczyna się opowieść o Słoniu, który niechcący połknął księżyc, o Wilku, który próbuje ów księżyc odzyskać i o Edgarze, Najmniejszym Ziarenku Piasku, przekonanym, że zostało stworzone do rzeczy wielkich.
reż. Marta Guśniowska

Teatr Biuro Podróży (Polska): Eurydyka
Niepokój i konieczność izolacji od najbliższych stały się nieoczekiwanie powszechnym doświadczeniem podczas pandemii. Dlatego najnowszy spektakl Teatru Biuro Podróży jest artystyczną reakcją na zagrożenie rozłąką z ukochaną osobą.
reż. Paweł Szkotak

Festiwalowe utrudnienia – zamknięcie ulic:

w dniach od 21 maja 2022 od godz. 6.00 do 25 maja 2022 do godz. 24.00 nastąpi wyłączenie z ruchu ul. Adama Mickiewicza - na odcinku od ul. Kącik do ul. Henryka Sienkiewicza - oraz parkingu przy zbiegu ulic Juliusza Słowackiego i Henryka Sienkiewicza;

21 maja 2022 w godzinach od ok. 16.50 do ok. 17.00 nastąpi chwilowe wstrzymanie ruchu (na ok. 10 minut) na przejściu dla pieszych w ul. ks. Stanisława Stojałowskiego przy placu Ratuszowym z uwagi na przejście od ul. 11 Listopada i ul. Ratuszowej na plac Ratuszowy parady festiwalowej artystów.

Divadlo Drak (Czechy): White Fang
Produkcja oparta na słynnej powieści przygodowej Jacka Londona White Fang. Biały Kieł - krzyżówka psa i wilczego szczeniaka - w okresie dorastania spotyka się z przemocą i nienawiścią, a także życzliwością, a nawet miłością. Co ostatecznie zostanie odciśnięte w jego duszy?
reż. Jakub Vašíček

Szczegóły repertuaru ukażą się z początkiem maja na stronie internetowej teatru www.banialuka.pl i festiwalu www.puppetryartfestival.com

organizator
Teatr Lalek Banialuka
ul. Mickiewicza 20, 43-300 Bielsko-Biała
mail: biuro@banialuka.pl   strona internetowa: www.banialuka.pl

bilety:
- w Kasie Teatru - pn.-pt. w godz. 8.00-16.00, ni. w godz. 9.00-12.00, tel. 338150914, 338221047 lub 338123394 - w. 32
- w Biurze Obsługi Widza - pn.-pt. w godz. 8.00-16.00, ni. w godz. 8.00-16.00, tel. 338150914, 33 8221047 lub 338123394, e-mail: impresariat@banialuka.pl
- w systemie sprzedaży on-line - na niedzielne przedstawienia oraz wybrane spektakle w inne dni tygodnia - www.banialuka.pl/repertuar - przycisk kup bilet
Bielsko-Biała logo
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

ul. ks. Stanisława Stojałowskiego 32
I piętro, pokoje 103 i 105
43-300 Bielsko-Biała