2. Festiwal Piosenek Bielsko-Bialskich Artystów Na zdjęciu plakat koncertu
Muzyka

2. Festiwal Piosenek Bielsko-Bialskich Artystów

  •  Bielskie Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej
    ul. Słowackiego 27,
  • Wstęp wolny

Pierwszy festiwal odbył się dwa lata temu w ramach Dni Bielska-Białej w związku z 70. rocznicą połączenia Bielska i Białej. Obecna edycja organizowana jest z okazji jubileuszu 300-lecia nadania praw miejskich Białej.

Grand Prix pierwszego festiwalu zdobyła Oliwia Lach, a tytuł Osobowości Festiwalu przypadł Kindze Kizner. Oliwia wygrała piosenką Om Iwony Loranc i jako zwyciężczyni festiwalu otworzy tegoroczną edycję. Nagrodą za Grand Prix była m.in. sesja nagraniowa - produkcja piosenki w Studio Lambda Records. I tak też powstała piosenka do słów Oliwii oraz muzyki Pawła Stępnia Pokaż, której premiera odbyła się podczas GraMY doBBro w ubieglym roku w BCK i również w tym samym dniu została wyemitowana na antenie Radia Bielsko.  W tym roku Oliwia Lach rozpocznie festiwal tą piosenką a także zaśpiewa piosenkę Biegnę do ciebie z płyty Zespołu Włóczykije Energia Miasta.

Wielka Gala Festiwalu odbędzie się w BCK 4 czerwca o godz. 16.30. Laureatom, i tu nowość, będzie towarzyszył zespół muzyczny złożony z 9 muzyków. Jako gośćcie specjalni wystąpią aktorzy Teatru Polskiego: Wiktoria Węgrzyn-Lichosyt i Tomasz Lorek, a także jurorka festiwalu, wokalistka i aktorka scen muzycznych – Marta Świątek-Stanienda. Zaśpiewają piosenki bielskich artystów.  

Festiwal ma na celu poznanie i popularyzację repertuaru znanych szerzej w Polsce bielsko-bialskich artystów takich, jak: Maria Koterbska, Jacek Lech, Urszula Dudziak, Bohdan Smoleń, Renata Przemyk, Jerzy Stuhr, Beata Przybytek, Beata Bednarz, Dominika Gawęda, Iwona Loranc, Klaudiusz Maga, Zbigniew Preisner, Gosia Andrzejewicz, Paweł Golec, Roman Frankl i Ciocia Tunia oraz bielskich zespołów: Grupy Furmana, Akurat, Lizard i Dzień Dobry. Dopuszcza się do wyboru dla uczestników festiwalu wylansowane covery niektórych artystów jak np. Przemija uroda w nas Marii Koterbskiej (piosenka Seweryna Krajewskiego) czy np. Copacabana Romana Frankla (piosenka pierwotnie wykonywana przez Barry'ego Manilowa ) a w Polsce wylansowana przez Frankla do słów Agnieszki Osieckiej.

Na uczestników festiwalu czekają fantastyczne nagrody, finansowe i nie tylko. I tak zdobywca Grand Prix otrzyma 800 zł. Ciekawe kto nim będzie w tym roku. Zgłoszenia do poniedziałku 8 maja. Przesłuchania odbędą się w piątek 12 maja w Osiedlowym Centrum Kultury Beskidzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej Pegaz-Aleksander.

Zwycięzca festiwalu otrzyma także w nagrodę sesję nagraniową - produkcję własnej piosenki, ufundowaną przez studio nagraniowe Lambda Records, którego przedstawiciel, muzyk, aranżer, kompozytor i producent muzyczny – Paweł Stępień, zasiądzie w jury. Kto będzie jej szczęśliwym posiadaczem dowiemy się na wielkiej Gali, która odbędzie się 4 czerwca w Bielskie Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej.

Informacje o jurorach festiwalu na stronie: https://festiwal-piosenki-bielsko-bialskich-artystow.pl/?fbclid=IwAR3uR9pJrRCuSnuw2yezm-fXNCI2jQfy1P4Jk5TOs6arFP532EFFgMJN6po

Organizatorem pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta B-B jest Fundacja Wspierania Talentów Dzieci, Młodzieży i Dorosłych Włóczykije a współorganizatorami miasto Bielsko - Biała i Bielskie Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej oraz partnerem jest Osiedlowe Centrum Kultury Beskidzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej Pegaz-Aleksander. Pomysłodawcą i dyrektorem festiwalu jest Aleksandra Stępień – prezes Fundacji Wspierania Talentów Dzieci, Młodzieży i Dorosłych Włóczykije.

organizator
Fundacja Wspierania Talentów Dzieci, Młodzieży i Dorosłych Włóczykije
ul. Jabłoniowa 8, 43-340 Kozy strona internetowa: http://www.fundacjawloczykije.pl/


Bielsko-Biała logo
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

ul. ks. Stanisława Stojałowskiego 32
I piętro, pokoje 103 i 105
43-300 Bielsko-Biała