Kasia Pietrzko, fot. Paweł Sowa Na zdjęciu Kasia Pietrzko
Muzyka

19. Jazzowa Jesień w Bielsku-Białej im. Tomasza Stańko - dzień trzeci

  •  Bielskie Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej
    ul. Słowackiego 27
  •  Wstęp: 100, 80 zł

Kasia Pietrzko: projekt specjalny

Skalpel + Jazz Quartet & Piotr Damasiewicz Music For S

Kasia Pietrzko: projekt specjalny

Jazzowa Jesień w Bielsku-Białej im. Tomasza Stańko, kontynuuje eksplorację nowego pokolenia polskiego jazzu. Pianistkę Kasię Pietrzko poproszono o stworzenie projektu specjalnego, dającego szansę realizacji jej wieloletniego marzenia: koncertu na duży skład - jazzowe combo i chór. 

Kasia Pietrzko, pianistka, kompozytorka, aranżerka. Jest absolwentką krakowskiej Akademii Muzycznej, gdzie jest obecnie słuchaczką studiów doktoranckich. Swoje umiejętności doskonaliła również w Nowym Jorku u Aarona Parksa, Taylora Eigsti, Johny’ego O’Neala, Aarona Goldberga i Kenny’ego Wernera. Jej debiut Forthright Stories (2017) został bardzo pozytywnie przyjęty przez krytyków i środowisko w kraju i za granicą, otrzymując najwyższe oceny. Został nagrany z Corcoranem Holtem (USA) na kontrabasie oraz Piotrem Budniakiem na perkusji. Jej występ na Sopockim Festiwalu Jazzowym tamtego roku na zaproszenie Grega Osby’ego został wspomniany w amerykańskim magazynie Downbeat. Laureatka Mateusza Trójki Polskiego Radia w kategorii Debiut Roku za Forthright Stories oraz nagrody Grand Prix Jazz Melomani 2018 w kategorii Nadzieja Melomanów. Według miesięcznika Jazz Forum jest drugą nową nadzieją. Pianistka była nominowana do nagrody Fryderyki 2018 w kategorii Debiut Roku.

W lutym 2018 roku zagrała pierwszy koncert z Tomaszem Stańko, który zapowiadał dalszą współpracę i jesienną, europejską trasę koncertową. Trębacz wyjątkowo docenił talent Pietrzko i wieścił jej dużą karierę.

Katarzyna Pietrzko - fortepian
Andrzej Święs - kontrabas
Piotr Budniak - perkusja

Cyprian Baszyński - trąbka
Jacek Namysłowski - puzon
Marek Konarski - klarnet basowy, saksofon tenorowy
Jarek Kaczmarczyk - flet, klarnet basowy
Maciej Kądziela - saksofon altowy, saksofon barytonowy
ośmioosobowy chór mieszany

 

Skalpel + Jazz Quartet & Piotr Damasiewicz Music For S

Elektroakustyczne impresje inspirowane muzyką Tomasza Stańko.

Skalpel to polski duet nujazzowy tworzony przez Marcina Cichego i Igora Pudło. Latem 2019 roku z okazji 77. rocznicy urodzin Tomasza Stańko, Skalpel wspólnie z trębaczem Piotrem Damasiewiczem po raz pierwszy zaprezentowali program Music for S.

– Nie miał to być koncert żałobny, ale celebracja życia Tomasza Stańko – mówi Igor Pudło. – Przygotowaliśmy własną panoramą jego twórczości: od poczynań awangardowych, freejazzowych, utrwalonych na płycie Twet czy nagraniach koncertowych z klubu Remont i z Pałacu Prymasowskiego, poprzez bardziej przystępne formy, jak te z płyty C.O.C.X., czy wreszcie muzykę znaną z jego albumów nagranych dla wydawnictwa ECM. Próbujemy stworzyć takie uniwersum muzyki Tomasza Stańko, które w naszych głowach istnieje od dawna. Już na naszych pierwszych płytach sięgaliśmy po sample z jego albumów, jednak nigdy dotąd nie wykorzystywaliśmy brzmienia jego trąbki – dodaje artysta.
Marcin Cichy – elektronika
Igor Pudło – elektronika
Piotr Damasiewicz – trąbka
Damian Kostka – kontrabas
Piotr Rakowski – wibrafon
Rafał Dutkiewicz – perkusja

organizator
Bielskie Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej
ul. Słowackiego 27, 43-300 Bielsko-Biała
tel. 338281645, 338281655, 512265535
mail: bck@bck.bielsko.pl   strona internetowa: www.bck.bielsko.pl

bilety, rezerwacje: tel. 338281645 i 338281655, od 1 grudnia 2020 roku kasa w pokoju nr 12, całodobowo bilety można kupować na stronie internetowej: www.bck.bielsko.pl
Bielsko-Biała logo
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

pl. Ratuszowy 6, pok. 232, 233
43-300 Bielsko-Biała