Jakob Bro Trio, fot. Andreas Koefoed Na zdjęciu Jakob Bro Trio
Muzyka

19. Jazzowa Jesień w Bielsku-Białej im. Tomasza Stańko - dzień pierwszy

  •  Bielskie Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej
    ul. Słowackiego 27
  •  Wstęp: 140, 120 zł

Jakob Bro featuring Arve Henriksen i Jorge Rossy: Uma Elmo (ECM)

Vijay Iyer Trio featuring Linda May Han Oh & Tyshawn Sorey: Uneasy (ECM)

Jakob Bro featuring Arve Henriksen i Jorge Rossy: Uma Elmo (ECM)
Uma Elmo jest jego piątym albumem, na którym Jakob Bro - uznawany za jeden z najciekawszych głosów gitarowych jazzu - gra główną rolę, nagranym dla ECM. Jakob Bro przedstawia na tej płycie swoje nowe trio, które tworzy z norweskim trębaczem Arve Henriksenem i hiszpańskim perkusistą Jorge Rossy. Wydany w 2021 roku album zbiera doskonałe recenzje na całym świecie.Jednym z ważniejszych momentów albumu to utwór To Stanko. Jak mówi sam artysta: Skomponowałem utwór To Stanko, aby uczcić życie i brzmienie Tomasza Stańko, w którego zespole grałem, nagrywałem i z którym koncertowałem na całym świecie przez ponad pięć lat.

Jakob Bro jest gitarzystą i kompozytorem, który stał się najważniejszym reprezentantem duńskiej sceny jazzowej na świecie. W swoim dorobku ma imponującą liczbę autorskich albumów, na których wystąpili również wyjątkowi soliści, tacy jak: Lee Konitz, Bill Frisell, Paul Motian, Kenny Wheeler czy Paul Bley. Drogę do nagrywania dla wytwórni ECM otworzyła mu współpraca z Paulem Motianem & The Electric Bebop Band (Garden of Eden, ECM, 2006) oraz Tomaszem Stańko (Dark Eyes, ECM, 2009). Debiutem Jakuba Bro (jako lidera) dla ECM była płyta Gefion, nagrana w trio z Jonem Christensenem i Thomasem Morganem.
Jakob Bro – gitara
Arve Henriksen – trąbka
Jorge Rossy – perkusja

Vijay Iyer Trio featuring Linda May Han Oh & Tyshawn Sorey: Uneasy (ECM)
Vijay Iyer to według opiniotwórczego portalu Pitchfork jeden z najbardziej interesujących i żywiołowych młodych pianistów współczesnego jazzu. Wiosną ukazał się jego najnowszy album Uneasy, nagrany w trio z Lindą Oh na kontrabasie i Tyshawnem Soreyem na perkusji.

Vijay Iyer to urodzony w 1971 roku pianista jazzowy, kompozytor, lider, producent i pisarz. Jest uznawany za człowieka renesansu, którego kariera i działalność obejmuje zarówno nauki ścisłe, humanistyczne, jak i dziedziny sztuki. Niezależnie od kariery muzycznej, Iyer studiował fizykę i matematykę na Uniwersytecie Yale. Obronił także doktorat z fizyki na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Jego badania obejmowały między innymi percepcję muzyki. Publikuje artykuły w magazynach naukowych. Vijay Iyer był kilkakrotnie nominowany do nagrody Grammy jako kompozytor-pianista. Został uhonorowany licznymi nagrodami: MacArthur Fellowship, Doris Duke Performing Artist Award, a United States Artist Fellowship, the Alpert Award in the Arts oraz dwoma nagrodami Echo. Czterokrotnie prestiżowy magazyn Downbeat uznał go za najlepszego muzyka roku. Od 2013 roku nagrywa dla ECM Records.

organizator
Bielskie Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej
ul. Słowackiego 27, 43-300 Bielsko-Biała
tel. 338281645, 338281655, 512265535
mail: bck@bck.bielsko.pl   strona internetowa: www.bck.bielsko.pl

bilety, rezerwacje: tel. 338281645 i 338281655, od 1 grudnia 2020 roku kasa w pokoju nr 12, całodobowo bilety można kupować na stronie internetowej: www.bck.bielsko.pl
Bielsko-Biała logo
Pełna Kultura
Bielski Magazyn Aktualności

ul. ks. Stanisława Stojałowskiego 32
I piętro, pokoje 103 i 105
43-300 Bielsko-Biała