Galerie - Pełna Kultura Bielsko-Biała

Teatr Polski

Galerie Mateusz Zakłada: Miejskie kadry

. Teatr Polski zaprasza: Mateusz Zakłada: Miejskie kadry

Wystawa fotografii Mateusza Zakłady Miejskie Kadry to zestawienie prac z okresu kilku lat obserwacji przede wszystkim polskiego otoczenia - autor nazywa je emocjonalnymi z uwagi na to, w jaki sposób powstają: fotografowanie jest dla mnie zawsze zajęciem magicznym, angażuję w to całe swoje ciało, ale i ducha, a przede wszystkim emocje, co daje mi satysfakcję, rozwija zmysły, wyostrza wrażliwość i uczula na dostrzeganie z pozoru niedostrzegalnego.

Podczas wernisażu wystąpi duet Madame JeanPierre – wokalistka Joanna Markowska i gitarzysta Maciej Muszyński. Pełne ciepła i emocji kompozycje duetu oparte są na pięknych melodiach rozwijających się w żywiołowe improwizacje.

Wernisaż: 10 marca o godz. 16.30 w kawiarni na I piętrze Teatru Polskiego.

Wystawę będzie można oglądać w czasie trwania spektakli na dużej scenie do 10 kwietnia br.

Mateusz Zakłada: Miejskie kadry

BiletyWstęp wolny
Teatr Polski

Dom Kultury Włókniarzy

Galerie 25. Ogólnopolski Konkurs Malarstwa Nieprofesjonalnego im. Ignacego Bieńka

Maciej Pawlus: Emilia -jedna z narodzonego zestawu wystawa. Dom Kultury Włókniarzy zaprasza: 25. Ogólnopolski Konkurs Malarstwa Nieprofesjonalnego im. Ignacego Bieńka

Otwarcie wystawy 25. Ogólnopolskiego Konkursu Malarstwa Nieprofesjonalnego im. Ignacego Bieńka - pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Bielska-Białej Jarosława Klimaszewskiego - połączona z ogłoszeniem wyników i wręczeniem nagród. 

25. Ogólnopolski Konkurs Malarstwa Nieprofesjonalnego im. Ignacego Bieńka

BiletyWstęp wolny
Dom Kultury Włókniarzy

Galerie Alicja Smoczyńska: W mgnieniu oka - 20 lat przygody z malarstwem

Alicja Smoczyńska. Dom Kultury Włókniarzy zaprasza: Alicja Smoczyńska: W mgnieniu oka - 20 lat przygody z malarstwem
Alicja Smoczyńska: W mgnieniu oka - 20 lat przygody z malarstwem

BiletyWstęp wolny
Dom Kultury Włókniarzy

Galerie 21.Ogólnopolski Konkurs Konfrontacje Plastyczne Młodych Twórców

. Dom Kultury Włókniarzy zaprasza: 21.Ogólnopolski Konkurs Konfrontacje Plastyczne Młodych Twórców

Otwarcie wystawy połączone z ogłoszeniem wyników i wręczeniem nagród: 23 maja o godz. 16.0.

21.Ogólnopolski Konkurs Konfrontacje Plastyczne Młodych Twórców

BiletyWstęp wolny
Dom Kultury Włókniarzy

Galeria Bielska BWA

Galerie 14. Ogólnopolskie Biennale Rysunku i Malarstwa Uczniów Średnich Szkół Plastycznych

Katarzyna Mystkowska, Moje futro (dyptyk). Galeria Bielska BWA zaprasza: 14. Ogólnopolskie Biennale Rysunku i Malarstwa Uczniów Średnich Szkół Plastycznych

Przegląd, organizowany przez Zespół Szkół Plastycznych w Bielsku-Białej przegląd obejmuje twórczość młodzieży z popularnych „plastyków”, publicznych i niepublicznych, łącznie z ponad trzydziestu szkół. Biennale jest ważnym przeglądem umiejętności warsztatowych oraz inwencji i aspiracji młodych plastyków. Do jury zapraszani są profesorowie Akademii Sztuk Pięknych w Polsce, którzy wybierają Grand Prix oraz przyznają nagrody i wyróżnienia w dziedzinie malarstwa i rysunku, a także kwalifikują prace na wystawę w Galerii Bielskiej BWA.

 

 

14. Ogólnopolskie Biennale Rysunku i Malarstwa Uczniów Średnich Szkół Plastycznych

Biletywg cennika
Galeria Bielska BWA

Galerie Beata Ewa Białecka: Obraz niepochlebiony / Unfavourable image

Beata Ewa Białecka, Konterfekt Klara, 2018. Galeria Bielska BWA zaprasza: Beata Ewa Białecka: Obraz niepochlebiony / Unfavourable image

 

Głęboko refleksyjny malarski traktat o kobiecie i jej kondycji we współczesnej rzeczywistości. Demontaż stereotypowych ról płciowych. Kobieta wywyższona.

Agata Smalcerz:
Na wystawę Obraz niepochlebiony składają się prace z lat 2011–2018. Malarstwo Beaty Ewy Białeckiej odnosi się do traumatycznych przeżyć związanych z cierpieniem, chorobą, bólem po stracie. Malując uproszczone ciała, modelowane światłocieniem jak rzeźby, nieco przypominające postaci z obrazów Fernanda Légera, artystka nadaje im siłę uniwersalności. To nie portrety konkretnych kobiet i dziewczynek, ale symboliczne obrazy wykorzystujące utrwalone w historii sztuki typy przedstawień cierpiących matek, jak Pietà czy Mater Dolorosa. W ostatnich pracach artystka wprowadziła do obrazu haft, nadając pracom nową jakość, nie tylko estetyczną, ale przede wszystkim znaczeniową. 

Beata Ewa Białecka:
Zajmuje mnie świat kobiet. Od wielu lat konsekwentnie feminizuję ikonografię religijną, przemieniam ikonę męską w żeńską, demontuję stereotypowe role płciowe.

Wywyższam i podkreślam rolę kobiety, matrylinearne związki między kobietami. Często maluję kobietę w postaci Piety lub Mater Dolorosy.

Na wystawie zaprezentuję obrazy z ostatnich pięciu lat, odzwierciedlające bardziej kontemplatywne podejście do obrazu, połączone z wprowadzeniem małego formatu, skupione na detalu.

Rozszerzyłam tradycyjne malarstwo o element rzemiosła. Krosno malarskie stało się jednocześnie krosnem hafciarskim. Praca ta polega na dosłownym przekłuciu obrazu igłą, czyli de facto na destrukcji powierzchni malatury. Haft jest powtarzalną, medytacyjną czynnością, kojącą i ból, i nerwy. Haftowane płuca, serca, ręce, stopy przyjmują formę współczesnego relikwiarza. Slogan Must Have włącza się do gry znaczeń. Ręce i stopy haftowane są w miejscach stygmatów. To rodzaj zaklinania życia, ale i głębokiego przeświadczenia o tym, że do jego pełni niezbędne jest cierpienie, które prędzej czy później doświadcza każdego bez wyjątku. Są znakiem bólu i udziału w cierpieniu niezbędnym – w tradycji religijnej – do odkupienia.

Konterfekty Córek otaczam irracjonalnym kultem, celebruję malarski wizerunek, ubieram je do trumny, nakładam żałobne sukienki. Tym samym dokonuję swoistego rytuału przejścia.

Wchodzę w dialog z tradycją haftu religijnego, Maryjnymi sukienkami czy szatami liturgicznymi. Nadkładam na namalowane postaci rodzaj koszulek, sakralizuję tym samym malarski wizerunek.

Beata Ewa Białecka - urodzona w 1966 roku w Mikołowie. Absolwentka Wydziału Malarstwa Sztalugowego Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom w pracowni prof. Jerzego Nowosielskiego (1992). Nagrodzona złotą odznaką Primus Inter Pares ASP w Krakowie (1992), nominowana do Paszportu Polityki w kategorii Sztuki wizualne (2007) oraz do Sovereign European Art Prize (2008). Stypendystka krakowskiej ASP (półroczna rezydencja, Syke, Niemcy, 1991), Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (1999), Prezydenta Miasta Gdańska (2005, 2018), Marszałka Województwa Pomorskiego (2006, 2008, 2011, 2018). Nominowana do Pomorskiej Nagrody Artystycznej 2016 (Gdańsk, 2017) oraz do Pomorskich Sztormów 2019, plebiscytu Gazety Wyborczej Trójmiasta oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego (w kategorii Człowiek roku w kulturze). Laureatka Grand Prix Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 6. Triennale Sacrum Sztuka wobec zła w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie oraz 21. Festiwalu Współczesnego Malarstwa Polskiego na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie (2006). Wyróżniona przez jury w 36. Ogólnopolskim Konkursie Malarstwa Współczesnego Bielska Jesień w Galerii Bielskiej BWA (2003) oraz przez redakcję kwartalnika Artluk podczas Targów Sztuki organizowanych w Bielsku-Białej przez Galerię Bielską BWA (2010).

Autorka kilkudziesięciu wystaw indywidualnych, w ostatnich latach m.in.: Dzięki Bogu jestem kobietą (2014, Galeria Sztuki im. Jana Tarasina, Kalisz); Akupiktury (2016–2017, Galeria Opus, Łódź; CKiS Wieża Ciśnień, Konin; Galeria Sztuki Zamek, Zamek Książąt Pomorskich, Szczecinek; Galeria Wozownia, Toruń); Efekt Aureoli (2017, BWA Olsztyn); Obraz niepochlebiony (2018, Miejski Ośrodek Sztuki, Gorzów Wielkopolski; BWA Kielce); Ave Kobieta (2018, Muzeum Narodowe, Oddział Zielona Brama, Gdańsk).

Uczestniczka wielu wystaw zbiorowych w kraju i za granicą.

Prace artystki znajdują się w wielu polskich i zagranicznych kolekcjach sztuki współczesnej, m.in. Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu, Muzeum Narodowym oraz Nowym Muzeum Sztuki Nomus w Gdańsku, Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej, Kolekcji Sceny Plastycznej KUL Leszka Mądzika w Lublinie, Kolekcji Pakoskiej Antoniego Michalaka w Pakości, a także w Museo Roberto Polo w Toledo (Hiszpania) i Anya Tish Gallery Collection w Houston (USA).

 

Beata Ewa Białecka: Obraz niepochlebiony / Unfavourable image

Biletywg cennika
Galeria Bielska BWA

Galerie Antoni Rząsa

Antoni Rząsa, Homo sapiens, 1961

Kurator wystawy: Marcin Rząsa

Mam kawałek drzewa i patrzę – dopóki nie zobaczę. Rzeźba bardzo uzależniona jest od tego drzewa – mawiał artysta. Retrospektywna wystawa prac w 100-lecie urodzin rzeźbiarza, który ukochał drewno.

 

Agata Smalcerz, dyrektor Galerii Bielskiej BWA:

W 2019 roku przypada setna rocznica urodzin Antoniego Rząsy. Z tej okazji w całej przestrzeni Galerii Bielskiej BWA prezentowana będzie wystawa retrospektywna artysty. Prace pochodzą z Galerii Antoniego Rząsy – muzeum artysty w Zakopanem, mieszczącym się w zbudowanym przez niego domu przy ul. Bogdańskiego 16a, które prowadzi jego syn Marcin, również rzeźbiarz, wraz z żoną, Magdą Ciszewską-Rząsą, fotografką. Antoni Rząsa, urodzony w Futomie na Rzeszowszczyźnie, w 1938 roku rozpoczął naukę w Szkole Przemysłu Drzewnego w Zakopanem, przerwaną przez wojnę. Szkołę ukończył w 1952 roku jako 33-latek i od razu zaczął w niej pracować, zatrudniony przez Antoniego Kenara. Pracę pedagogiczną zakończył w 1973 roku, zmarł w roku 1980 w Zakopanem. W latach 60. XX wieku Antoni Rząsa stał się jednym z bardziej znanych polskich rzeźbiarzy. Tworzył rzeźby drewniane, inspirowane sztuką ludową, odznaczające się prostotą form. Tak mówił artysta: Staram się zamknąć w rzeźbie różne stany psychiczne człowieka – pogodę, poświęcenie, miłość, mądrość, cierpienie, rozpacz, przerażenie. Niekiedy moje postacie wyrażają milczące pytanie, kim jest człowiek i jaki jest cel jego przemijania. Staram się wołać (…) o zanikającą w dzisiejszych czasach godność ludzką.

Wystawie rzeźb towarzyszyć będą prace fotograficzne Haliny Rząsowej, żony artysty, przedstawiające pejzaże z Futomy i Dachnowa.

Antoni Rząsa urodzony w Futomie na Podkarpaciu; zmarł 26 stycznia 1980 roku w Zakopanem. Z okazji 100-lecia urodzin Galeria Antoniego Rząsy organizuje wiele rocznicowych wydarzeń. Są to m.in. wystawa retrospektywna w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej, wystawa mebli Rząsy w zakopiańskiej galerii, wystawa w Galerii Hasiora w Muzeum Tatrzańskim, sesja naukowa, plener fotograficzny na Rzeszowszczyźnie i mnóstwo spotkań.

 

Antoni Rząsa
Antoni Rząsa, Zamyślona Zadumana, 1960

Biletywg cennika
Galeria Bielska BWA

Galerie Dzień Wolnej Sztuki

Antoni Rząsa, Zamyślona Zadumana, 1960

Wybrane dzieła Antoniego Rząsy będą przedmiotem rozważań i dyskusji w towarzystwie kuratora wystawy oraz historyków sztuki. 

 

 

Dzień Wolnej Sztuki

BiletyWstęp wolny
Galeria Bielska BWA

Galerie Konterfekt. Portret w dawnym stylu

Warsztaty rodzinne, podczas których uczestnicy stworzą swoje portrety w oparciu o technikę kolażu. Prosimy o przyniesienie swoich portretów fotograficznych do wykorzystania na kserokopiarce.

prowadzenie: Małgorzata Krzempek, edukatorka artystyczna

zapisy: poniedziałek - piątek, w godz. 7.00-15.00 pod nr tel.: 501 521 728 lub poprzez e-mail: m.krzempek@galeriabielska.pl.

 

Konterfekt. Portret w dawnym stylu

Bilety10 zł
Galeria Bielska BWA

Galerie Emanacja kobiecości w twórczości B. E. Białeckiej

Konterfekt Coffin Portrait of Filia, 2018, 40 x 40 cm olej na płótnie. Galeria Bielska BWA zaprasza: Emanacja kobiecości w twórczości B. E. Białeckiej

wykład Ady Piekarskiej, absolwentki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, słuchaczki studiów podyplomowych w zakresie historii sztuki w Polskiej Akademii Nauk

Emanacja kobiecości w twórczości B. E. Białeckiej

BiletyWstęp wolny
Galeria Bielska BWA

Galerie Obraz niepochlebiony - otwarte oprowadzanie po wystawie

Beata Ewa Białecka: Bezsenność. Galeria Bielska BWA zaprasza: Obraz niepochlebiony - otwarte oprowadzanie po wystawie

W Wielki Czwartek, 18 kwietnia o godz. 18.00 Galeria Bielska BWA zaprasza na otwarte oprowadzanie kuratorskie po wystawie Obraz niepochlebiony Beaty Ewy Białeckiej.
prowadzenie: Agata Smalcerz, kurator wystawy, historyk sztuki, dyrektor Galerii Bielskiej BWA

Obraz niepochlebiony - otwarte oprowadzanie po wystawie

BiletyWstęp wolny
Galeria Bielska BWA

Dom Kultury w Kamienicy

Galerie Palmy wielkanocne

10-12 kwietnia w godz. 9.00-15.00 wystawa palm wielkanocnych. Ogłoszenie wyników konkursu oraz finisaż 13 kwietnia o godz. 11.00.

Palmy wielkanocne

BiletyWstęp wolny
Dom Kultury w Kamienicy

Galerie 8. Wystawa Młodej Grafiki

DK, fot. Paweł Sowa. Dom Kultury w Kamienicy zaprasza: 8. Wystawa Młodej Grafiki

Zwiedzanie pn-pt w godz. 8.00-19.00.

8. Wystawa Młodej Grafiki
BiletyWstęp wolny
Dom Kultury w Kamienicy

Dom Kultury w Lipniku

Galerie Eugeniusz Molski: W kręgu sacrum

. Dom Kultury w Lipniku zaprasza: Eugeniusz Molski: W kręgu sacrum
Eugeniusz Molski: W kręgu sacrum

BiletyWstęp wolny
Dom Kultury w Lipniku

Galerie Alicja Wątor: Piękno jest wokół nas... Bielsko-Biała w delikatnej sztuce akwareli

. Dom Kultury w Lipniku zaprasza: Alicja Wątor: Piękno jest wokół nas... Bielsko-Biała w delikatnej sztuce akwareli

Wystawa Alicji Wątor, stypendystki Miasta Bielska-Białej w Dziedzinie Kultury i Sztuki.

Alicja Wątor: Piękno jest wokół nas... Bielsko-Biała w delikatnej sztuce akwareli
BiletyWstęp wolny
Dom Kultury w Lipniku

Dom Kultury w Olszówce

Galerie Agnieszka Król: Kalejdoskopowa przestrzeń

. Dom Kultury w Olszówce zaprasza: Agnieszka Król: Kalejdoskopowa przestrzeń

Wystawa malarstwa.

Agnieszka Król: Kalejdoskopowa przestrzeń

BiletyWstęp wolny
Dom Kultury w Olszówce

Galerie Maria Łakomik: Kuba – powrót do przeszłości

. Dom Kultury w Olszówce zaprasza: Maria Łakomik: Kuba – powrót do przeszłości


Maria Łakomik: Kuba – powrót do przeszłości

BiletyWstęp wolny
Dom Kultury w Olszówce

Galerie Moja mała ojczyzna – zwiastuny wiosny w Cygańskim Lesie

Wystawa pokonkursowa.

Moja mała ojczyzna – zwiastuny wiosny w Cygańskim Lesie
BiletyWstęp wolny
Dom Kultury w Olszówce

Dom Kultury im. Wiktorii Kubisz

Galerie Anna Witkowicz: Rysuję

Anna Witkowicz: Rysuję. Dom Kultury im. Wiktorii Kubisz zaprasza: Anna Witkowicz: Rysuję

Artystka o wystawie: Podczas wystawy ilustracji Rysuję zostaną zaprezentowane moje prace z ostatnich 2 lat. Prace są z dziedziny ilustracji i grafiki projektowej. Te dyscypliny uzupełniają się nawzajem, lecz to rysunek jest dla mnie najważniejszy, ponieważ doświadczenia i umiejętności wypracowane w tej dziedzinie sztuki, wykorzystuję w ilustracjach i grafice projektowej. 

Anna Witkowicz
Artystka pochodząca z Kobiernic, niewielkiej miejscowości koło Bielska-Białej. Absolwentka Instytutu Sztuki Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, która dyplom magistra sztuki uzyskała w 2011. Obecnie jest doktorantką w macierzystej uczelni, a ponadto prowadzi Studio grafiki i reklamy w Międzybrodziu Bialskim, gdzie tworzy własną markę w dziedzinie projektowania graficznego i ilustracji.

 

Anna Witkowicz: Rysuję

BiletyWstęp wolny
Dom Kultury im. Wiktorii Kubisz

Galeria Środowisk Twórczych

Galerie Kolory piątej ewangelii

20. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej na Podbeskidziu Sacrum in Musica.
Kwiatkowski Jacek: Suk w Jerozolimie akwarela,gwasz, 70x50, 2015 r. / Jacek Kwiatkowski: Suk w Jerozolimie akwarela, gwasz, 70x50, 2015 r. / Agnieszka Mitura: Modlitwa-mnich etiopski, olej, płótno, 92x73 cm, 2015 r.

W programie jubileuszowego 20. festiwalu Sacrum in Musica znajduje się wystawa Kolory piątej Ewangelii prezentująca 70 dzieł z kolekcji Komisariatu Ziemi Świętej w Krakowie. Są to obrazy współczesnych artystów, dla których inspiracją była pielgrzymka do Ziemi Świętej. W tym wyjątkowym plenerze wzięło udział 16 malarzy związanych z Kazimierską Konfraternią Sztuki w Kazimierzu Dolnym. Wśród kilkudziesięciu obrazów, malowanych najczęściej farbami olejnymi na płótnie, przeważa malarstwo pejzażowe, często odwołujące się do impresjonistycznej stylistyki.

wernisaż: 24 kwietnia po koncercie muzyki żydowskiej

Kolory piątej ewangelii
Bartłomiej Michałowski: Jerozolima - panorama, akwarela, 100x75, 2015 r.. Galeria Środowisk Twórczych zaprasza: Kolory piątej ewangelii

Biletywg cennika
Galeria Środowisk Twórczych

Galeria Fotografii B & B

Galerie Wojciech Plewiński: Zauważone .. kiedyś w Polsce

Wojciech Plewiński: Zauważone .. kiedyś w Polsce. Galeria Fotografii B & B zaprasza: Wojciech Plewiński: Zauważone .. kiedyś w Polsce

 

 

Wojciech Plewiński: Zauważone .. kiedyś w Polsce

BiletyWstęp wolny

Galerie Katarzyny Zolich: Katalog miejsc niewidzialnych

. Galeria Fotografii B & B zaprasza: Katarzyny Zolich: Katalog miejsc niewidzialnych

Każda władza ma swoje zaplecze. Repozytorium rzeczy, składane scenografie, wizerunki i symbole czekające na występ. Magazyny pełne papieru, manifesty i mapy podboju ilustrują pewną koncepcję i stan wizualnego języka danego społeczeństwa. Zaplecze ujawnia estetykę demokracji. W Polsce zarejestrowanych jest obecnie 77 partii politycznych. Miejsca te często przechodzą metamorfozę dostosowując się do obowiązujących standardów wizualnych i wizerunkowych. Jest to również dokument o transformacji, szczątkach dawnego systemu oraz ludziach i przestrzeniach odchodzących w niepamięć.

Katalog miejsc niewidzialnych to projekt będący dokumentalnym zapisem miejsc zorganizowanych i zaaranżowanych jako przestrzenie funkcjonujące w uniwersum idei oraz wartości. Poszerzony o kontekst czasu (2012 - 2017) pokazuje przemianę, która dokonała się w samym podejściu do polityczności.

Każda praca jest prostym i krótkim opowiadaniem, które dotyka wieloznacznej problematyki uwikłania w kontekst tego, co dla danej wspólnoty jest wspólne, co zostaje uwidocznione, kto staje się przedmiotem, a kto podmiotem ideologicznej narracji.

Specyfika wnętrz, skupienie na detalu dostarcza, prócz atrakcyjnych wizualnie kadrów, wielu informacji, które mogą być interesujące zarówno dla badaczy: socjologów czy antropologów jak i odbiorcy, który nie ma wglądu w przestrzenie, w których podejmowane są decyzje istotne z perspektywy każdego obywatela.

Katarzyny Zolich: Katalog miejsc niewidzialnych
BiletyWstęp wolny

Galeria Wzgórze

Galerie Galeria Wzgórze - stałe wystawy

Galeria Wzgórze, fot. Paweł Sowa. Galeria Wzgórze zaprasza: Galeria Wzgórze - stałe wystawy

M.in. prace Anny Lampe, Wojciecha Sikorskiego, Jerzego Wróblewskiego, Jerzego Dmitruka, Leszka Stańko, Alicji Kotwicz, Tadeusza Kantora, Wojciecha Kossaka, Eugeniusza Wańka, Ernesta Zawady, Adeli Wiśniewskiej, Antoniego Liszki, Ryszarda Karchuta, Małgorzaty Jęty Katarzyny Ziomkowskiej-Chmury i grafiki  Pavla Hlavatego; kolekcja dzieł Andrzeja Szewczyka i ekspozycja autorska Wojciecha Gawora.
Firma portretową działającą przy galerii.

Galeria Wzgórze - stałe wystawy
BiletyWstęp wolny
Galeria Wzgórze

Galerie Tomasz Gawor: Pasja - Droga miłości Jezusa

Tomasz Gawor: Pasja - Droga miłości Jezusa. Galeria Wzgórze zaprasza: Tomasz Gawor: Pasja - Droga miłości Jezusa

Zbiór czternastu prac przedstawiających Drogę Krzyżową, wykonane w technice farb akrylowych w połączeniu z techniką ołówkową na papierze.

Tomasz Gawor, urodzony w 1983 roku w Żywcu. Studia w Instytucie Sztuki Wydziału Artystycznego UŚ w Cieszynie (2003-2008). Dyplom z grafiki artystycznej pod kier dr hab. Józefa Knopka (2008). Aktualnie pracuje w Domu Kultury Włókniarzy, realizując swoje pasje artystyczne jako grafik/plastyk prowadząc warsztaty dla najmłodszych.

ostatnie wystawy:
2016, Kształty, formy, fragmenty: Galeria Wzgórze, Bielsko-Biała
2018, Pasja, Droga miłości Jezusa: Aula Domu Katolickiego parafii Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Żywcu

 

Tomasz Gawor: Pasja - Droga miłości Jezusa

BiletyWstęp wolny
Galeria Wzgórze

Galerie 32. urodziny Galerii Wzgórze

. Galeria Wzgórze zaprasza: 32. urodziny Galerii Wzgórze
32. urodziny Galerii Wzgórze

BiletyWstęp wolny
Galeria Wzgórze

Klub Nauczyciela

Galerie W drodze

wystawa prac uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy Podkowa
fot. Paweł Sowa. Klub Nauczyciela zaprasza: W drodze

wernisaż: 14 marca, godz. 14.00

W drodze

BiletyWstęp wolny
Klub Nauczyciela

Galerie Wystawa sztuki użytkowej uczestników warsztatów w Klubie Nauczyciela

fot. Paweł Sowa. Klub Nauczyciela zaprasza: Wystawa sztuki użytkowej uczestników warsztatów w Klubie Nauczyciela
Wystawa sztuki użytkowej uczestników warsztatów w Klubie Nauczyciela

BiletyWstęp wolny
Klub Nauczyciela

Galerie Krystyna Bromirska: Kolory mojej fantazji

fot. Paweł Sowa. Klub Nauczyciela zaprasza: Krystyna Bromirska: Kolory mojej fantazji

Malarstwo.

Krystyna Bromirska: Kolory mojej fantazji

BiletyWstęp wolny
Klub Nauczyciela

Galeria Akademicka ATH

Galerie 2D+3D/ Sławomir Śląski+Przemysław Dudzik/ Plakat+ Ceramika

. Galeria Akademicka ATH zaprasza: 2D+3D/ Sławomir Śląski+Przemysław Dudzik/ Plakat+ Ceramika

 Przemysław Dudo Dudzik (ur. 1967 w Jaworznie) Studiował malarstwo na wydziale sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie i na wydziale artystycznym Uniwersytetu Śląskiego. Dyplom w 1994 w pracowni Jerzego Wrońskiego. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, rysunkiem, projektowaniem graficznym, projektowaniem wnętrz a także scenografią. Od 1995 organizuje wystawy w Galerii Obecnej w Jaworznie a od 1999 kieruje muzeum miejskim. Od 2010 zajmuje się rzeźbą i ceramiką. Krąg zainteresowań uzupełniają zainteresowania z zakresu szeroko rozumianej eteryki i rzeczywistości pozazmysłowej. Zainteresowania te materializują się w obecnych realizacjach. Prowadzona od ponad trzydziestu lat aktywność twórcza i artystyczna jest ciągiem doświadczeń poszukiwania kompromisów pomiędzy wewnętrzną potrzebą kreacji a konwenansem nisko wibracyjnej materialistycznej rzeczywistości.

 

2D+3D/ Sławomir Śląski+Przemysław Dudzik/ Plakat+ Ceramika

BiletyWstęp wolny
Galeria Akademicka ATH

Galerie prof. Maria Korusiewicz: Wielogłosy

ATH, fot. Lucjusz Cykarski. Galeria Akademicka ATH zaprasza: prof. Maria Korusiewicz: Wielogłosy

 

prof. Maria Korusiewicz: Wielogłosy

BiletyWstęp wolny
Galeria Akademicka ATH

Galerie prof. Rafał Strent: Kanaan

wystawa prac prezesa Związku Polskich Artystów Plastyków  w ramach 20 Beskidzkiego Festiwalu Nauki i Sztuki

wernisaż: 30 maja, godz. 14.00

prof. Rafał Strent: Kanaan
BiletyWstęp wolny
Galeria Akademicka ATH

Galerie Krzysztof Mikołajczyk: Ptaki doliny górnej Wisły

wystawa fotografii
Krzysztof Mikołajczyk: Ptaki doliny górnej Wisły
BiletyWstęp wolny
Galeria Akademicka ATH

Ars Nova

Galerie Ars Nova

. Ars Nova zaprasza: Ars Nova

Od 1 do 30 kwietnia w  Bielskiej Witrynie Prezentacji Twórczości Artystycznej będą prezentowane rzeźby, płaskorzeźby oraz misy i patery ceramiczne wykonane przez uczestników warsztatów w ramach programu nauki technik ceramiki artystycznej. 

Ars Nova zaprasza na naukę technik ceramiki artystycznej. Organizujekurs zawodowy ceramiki i organizacji pracowni, kurs zawodowy fusingu oraz zajęcia Eko Designu.

Ars Nova
BiletyWstęp wolny
Ars Nova

Barometr Coffee & Bar

Galerie Michał Rosner: Inteligentne roboty NASA

. Barometr Coffee & Bar zaprasza: Michał Rosner: Inteligentne roboty NASA

Szkice.

Michał Rosner: Inteligentne roboty NASA
BiletyWstęp wolny
Barometr Coffee & Bar

Klubokawiarnia Aquarium, Galeria Bielska BWA

Galerie Iwona Wilczek: Kuloodporni

Iwona Wilczek z cyklu Kuloodporni. Klubokawiarnia Aquarium, Galeria Bielska BWA zaprasza: Iwona Wilczek: Kuloodporni

Wernisaż: poniedziałek, 1 kwietnia, godz. 18.00. W trakcie wernisażu spotkanie z zawodnikami drużyny Amp Futbolu Bielsko-Biała. 

Projekt fotograficzny pt. Kuloodporni przedstawia naturalistyczne portrety sportowców ekstraklasowej drużyny Amp Futbolu Kuloodproni Bielsko-Biała, jednej z zaledwie pięciu podobnych drużyn w Polsce. Portrety zawodników i trenerów uzupełniają zdjęcia z treningów obrazujące ruch, opowiadające o bohaterach cyklu.

Po cyklu PolKA, portretującym współczesne kobiety, Kuloodporni to kolejny projekt dokumentalny Iwony Wilczek, w którym głównym bohaterem jest człowiek. W przypadku Kuloodpornych, dewiza niepełnosprawnych sportowców staje się jednocześnie mottem portretów: Chcieć, znaczy – móc, niepełnosprawność nie jest przeszkodą dla realizacji marzeń sportowych. 

Amp Futbol to jedna z mocno rozwijających się dyscyplin sportowych osób niepełnosprawnych. Mogą w niej trenować i grać wszystkie osoby po jednostronnej amputacji kończyny (zawodnicy grający w polu są po amputacji kończyny dolnej a bramkarze – kończyny górnej) oraz osoby z innymi, jednostronnymi wadami kończyn. Płeć i wiek nie mają znaczenia.

Kuloodporni Bielsko-Biała to ekstraklasowa drużyna Amp Futbolu. Jeden z zaledwie pięciu tego typu zespołów w Polsce. W finałowym turnieju, który odbył się we wrześniu 2018 roku, drużyna wywalczyła tytuł wicemistrza Polski. Głównym celem Kuloodpornych jest aktywizacja sportowa osób niepełnosprawnych. Marzeniem drużyny jest także walka Mistrzostwo Polski Amp Futbol Ekstraklasy.

Iwona Wilczek – urodziła się w 1987 roku w Strzelcach Opolskich. Absolwentka fotografii w Collegium Da Vinci w Poznaniu, a także kulturoznawstwa na Uniwersytecie Opolskim oraz europeistyki na Politechnice Opolskiej. Obecnie doktorantka w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

Fotografia jest dla niej medium artystycznym, pozwalającym wykorzystywać wyobraźnię czy eksperymentować z kolorem i formą. Zafascynowana folklorem. Realizuje indywidualne projekty dokumentalne, w których głównym bohaterem jest człowiek. Koncentruje się na emocji i ekspresji wyrażonej w portrecie.

 

Iwona Wilczek: Kuloodporni

BiletyWstęp wolny
Klubokawiarnia Aquarium, Galeria Bielska BWA

Galerie Magdalena Ciszewska-Rząsa: Zemplen. Zima

Magdalena Ciszewska-Rząsa, z cyklu Zemplen

Wystawa fotografii Magdy Ciszewskiej-Rząsy obejmująca prace powstałe podczas pobytu artystki w Zemplen na Węgrzech na przełomie lat 2010–2011. Cykl przedstawia pejzaże zimowe wykonane w okolicach Tokaju: u zbiegu Cisy i Bodrogu, na zboczach góry Tokaj, w okolicznych wioskach i na polach. Autorka często odwiedzała Węgry, ale bywała tam zawsze latem. Pierwszy pobyt zimą okazał się zaskakujący, ale jednocześnie inspirujący dla oka fotografa. –Pierwszy raz w życiu pojechałam do mojego małego raju zimą, ale okazało się, że kraj zasnął. Okutany w wilgotną, mroźną mgłę zastygł w bezruchu - przyznała artystka.

 

Magda Ciszewska-Rząsa – urodzona w 1972 roku w Warszawie. Absolwentka Wydziału Rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, dyplom w pracowni profesora Grzegorza Kowalskiego (1999). Od 1999 roku jest żoną Marcina Rząsy. Mama Franka, Heli i Marty. Mieszka i pracuje w Galerii Antoniego Rząsy w Zakopanem. Uczy też fotografii w Zespole Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem.

 

Magdalena Ciszewska-Rząsa: Zemplen. Zima
Magdalena Ciszewska-Rząsa, z cyklu Zemplen

BiletyWstęp wolny
Klubokawiarnia Aquarium, Galeria Bielska BWA

Urząd Miejski w Bielsku-Białej

Galerie #graMydoBBro

. Urząd Miejski w Bielsku-Białej zaprasza: #graMydoBBro

W dniach 15 marca – 15 kwietnia w centrum handlowym Gemini odbędzie się wystawa zdjęć artystów biorących udział w koncercie #graMydoBBro.  Otwarcie wystawy zaplanowane jest na 15 marca na godzinę 18.00. Zdjęcia wystawione będą na licytacje a dochód przeznaczony na hospicjum. Zagra zespół SIS. 

#graMYdoBBro to wspólna inicjatywa Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej oraz lokalnych artystów. Akcja została zapoczątkowana przez jedną ze znanych piosenkarek, która po tragicznej śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, zachęciła środowiska artystyczne do integracji. Bielsko-Biała podjęło inicjatywę, ale w swój własny sposób i 11 lutego w Teatrze Polskim w naszym mieście mieliśmy okazję wysłuchania niezwykłego koncertu, w którym ponad 30 wokalistów, muzyków i zespołów z różnych środowisk (a łącznie – 150 osób!) wyraziło sprzeciw dla nienawiści oraz dało wyraz jedności i solidarności. 

Prezentujemy wystawę portretów większości osób koncertu #graMYdoBBro, wykonanych przez bielskiego fotografa Arkadiusza Tumidajskiego, właściciela Studia Fotoobrazek, członka Krajowego Cechu Fotografów. Arkadiusz jest laureatem wielu nagród i wyróżnień konkursów fotograficznych tym samym reprezentuje nasze miasto na łamach prasy branżowej. Chętnie wspiera akcje charytatywne w regionie, przekazując swoje prace FotoArT na aukcje.

Portrety zostały wykonane w kuluarach Teatru Polskiego w dniu koncertu, po zejściu ze sceny każdego artysty, dyrektora teatru oraz prezydenta i wiceprezydenta Bielska-Białej.

Zdjęcia wydrukowane zostały dzięki wsparciu finansowemu Gemini Parku w formacie 40 x 60 cm, na wysokiej jakości papierze fotograficznym, z umieszczonym stemplem autoryzacyjnym autora portretu oraz naklejone na usztywniającej piance.
5 kwietnia portrety będą opublikowane na stronie Facebook / graMY doBBro
cena wywoławcza to tylko 50 zł,
pod zdjęciem wpisz swoją deklarowaną kwotę,
14 kwietnia o północy nastąpi zakończenie licytacji,
po odbiór zdjęć należy się zgłosić do Gemini Parku w Bielsku-Białej, na ręce reprezentanta hospicjum dokonać deklarowanej wpłaty.

#graMydoBBro

miejsce: Gemini
BiletyWstęp wolny
Urząd Miejski w Bielsku-Białej

Galeria PPP

Galerie Wiesław Łysakowski: wystawa plakatu

. Galeria PPP zaprasza: Wiesław Łysakowski: wystawa plakatu

 5.04.2019, godz.19.00

wystawa do 26.04.2019

Wiesław Łysakowski: wystawa plakatu

BiletyWstęp wolny
Galeria PPP

Galerie Magdalena Stelmaszyńska: Strony strefy

Magdalena Stelmaszyńska: Strony strefy . Galeria PPP zaprasza: Magdalena Stelmaszyńska: Strony strefy

Wystawa twórczości.

Magdalena Stelmaszyńska: Strony strefy

BiletyWstęp wolny
Galeria PPP

Galeria Tadeo-Art

Galerie Galeria Tadeo-Art

Galeria Tadeo-Art, fot. z archiwum galerii

W wybraną niedzielę każdego miesiąca Galeria Tadeo-Art organizuje dzień otwarty. Jest to szczególna okazja do odwiedzenia galerii. W dniu drzwi otwartych obowiązują specjalne, promocyjne ceny na zakup obrazów. 

Galeria Tadeo-Art
Galeria Tadeo-Art, fot. z archiwum galerii. Galeria Tadeo-Art zaprasza: Galeria Tadeo-Art
BiletyWstęp wolny
Galeria Tadeo-Art

8 stolików

Galerie Paweł Mrowiec: 20 000 mil - zdjęcia z Luizjany oraz Teksasu

Paweł Mrowiec: 20 000 mil - zdjęcia z Luizjany oraz Teksasu. 8 stolików zaprasza: Paweł Mrowiec: 20 000 mil - zdjęcia z Luizjany oraz Teksasu

- Projekt 20 000 mil traktuję jako odkrywanie swojego pochodzenia, jednocześnie widząc Stany Zjednoczone jako turysta. Specyfika miast w USA różni się od dobrze mi znanej charakterystyki miast Europejskich, które w pewien sposób są do siebie podobne i korespondują ze wspólnym duchem starego kontynentu. W Stanach Zjednoczonych wszystko jest nowe, egzotyczne, niehomogeniczne, bogate, zróżnicowane. Projekt 20 000 mil pokazuje moją wizję tego świata, w którym zakorzeniona jest moja rodzina, ale którego nigdy nie znałem – pisze autor.

Wernisaż wystawy połączony będzie ze sprzedażą prac autora.

 https://www.facebook.com/events/2220896954827557/

Paweł Mrowiec: 20 000 mil - zdjęcia z Luizjany oraz Teksasu

BiletyWstęp wolny
8 stolików

fabryka kapeluszy art studio

Galerie Znieczulenie miejscowe – wystawa grupy CO2

Grupę CO2 tworzą Marzena Gębala, Michał Malinowski, Maria Szymała, Wojciech Pelc, Marta Mędrzak-Gajda, Marek Gajda, pseudonim Jagoda Olszewska - czyli Jadwiga Olszewska, Ilona Barszcz, Mariusz Tyburowski, Weronika Wilczyńska, Anna Gądek, Ela Gądek, Maria Bitka, Agnieszka Woźniak i Łukasz Szewczyk.

Znieczulenie miejscowe – wystawa grupy CO2

BiletyWstęp wolny
fabryka kapeluszy art studio

Galeria Malarstwa i Rysunku Anny Magdziarz, Sfera II, 2 piętro

Galerie Ewa Kanik: Chwile

Wernisaż wystawy malarstwa oraz kameralny koncert skrzypcowy i promocja płyty Joanny Marie odbędą się 18 maja o godz. 17.00.

 

 

Ewa Kanik: Chwile

BiletyWstęp wolny


Do góry


| Strona wydrukowana z serwisu http://www.pelnakultura.info |