RozmaitościRozmaitości

Rozmaitości Piechotą i rowerem po Dolinie Wapienicy


Stowarzyszenie Olszówka rozpoczyna nowy projekt wycieczkowy dotyczący Doliny Wapienicy. Jest to odpowiedź na ogromne zainteresowanie naszym miastem ze strony mieszkańców. Świadczą o tym tłumy na każdej wycieczce, które stowarzyszenie organizuje nieprzerwanie od 11. sezonów w Cygańskim Lesie.
Wapienica, zapora, fot. Paweł Sowa. Stowarzyszenie Olszówka zaprasza: Piechotą i rowerem po Dolinie Wapienicy

Organizatorzy wycieczek ze Stowarzyszenia Olszówka postanowili, że rozszerzą obszar, który chcą pokazywać, o ten który bezpośrednio z nim sąsiaduje. Wiosną tego roku w Światowy Dzień Wody niedostępna na co dzień korona zapory w Dolinie Wapienicy została udostępniona do zwiedzania. Zainteresowanie ze strony mieszkańców było ogromne. Pojawiły się głosy, że sama możliwość spaceru po koronie to za mało. Ludzie chcą również wiedzieć o historii jej powstania. Stowarzyszenie Olszówka idąc na przeciw zapotrzebowaniu mieszkańców, chce umożliwić poznanie historii powstania zapory oraz wielu tajemnic jakie kryje Dolina Wapienicy.

Zapora znajduje się dokładnie w środku doliny będąc punktem odniesienia dla mieszkańców spacerujących po niej. Jednak wiedza o niej oraz dolinie - jej historii, tradycji i przyrodzie jest znikoma. Czas żeby to zmienić.

Dolina Wapienicy posiada wiele znaków obecności ludzi żyjący w przeszłości, zachowane są tu jedne z najstarszych śladów archeologicznych w Bielsku-Białej, m.in. na górze Palenica. Przez wiele dziesiątków lat należała do rodziny książąt Sułkowskich, właścicieli zamku w Bielsku. To od nich pochodzi inna nazwa tego terenu - Dolina Luizy.

Tu znajduje się największy zwarty obszar Bielska-Białej o wybitnych walorach przyrodniczy. Dlatego mieszkańcy lubią to odpoczywać na łonie natury.

Stowarzyszenie Olszówka zaprasza mieszkańców do wędrówki w czasie i przestrzeni, aby odkryć ślady działalności człowieka w Dolinie Wapienicy, tworzące krajobraz kulturowy i przyrodniczy miasta.

Propozycja skierowana jest do wszystkich mieszkańców Bielska-Białej i jest elementem projektu Zapora w Dolinie Wapienicy i jej otoczenie finansowanego ze środków Gminy Bielsko-Biała oraz z akcji 1% dla Stowarzyszenia"Olszówka - Organizacji Pożytku Publicznego.

Wycieczki są bezpłatne!

13 października, godzina 10.00 - spotkanie przy pętli autobusu nr 16 przy ul. Zapora. Wycieczkę poprowadzi Jacek Zachara.

Zostaną przybliżone różnego rodzaju inicjatywy społeczne podejmowane w przeszłości mające na celu ochronę Doliny Wapienicy (idea parku ekologicznego i rezerwatów społecznych) oraz tworzące podwaliny powstałego ruchu obrońców przyrody w Polsce, a zainicjowanych w Dolinie Wapienicy. Uczestnicy zapoznają się z historią i funkcjami wielu obiektów występujących w dolinie - domku na zaporą, leśniczówką. Zostanie rozwikłana tajemnica pnia dębu przed domkiem nad zaporą, przybliżona zostanie działalność Stacji Edukacji Ekologicznej, powstania miesięcznika Dzikie Życie, inicjatywa Strażników Miejsc Przyrodniczo Cennych.

 

Wycieczki organizowane są przez Stowarzyszenie Olszówka pod patronatem Bielsko-Bialskiego Towarzystwa Historycznego.

 

Piechotą i rowerem po Dolinie Wapienicy
    , godz.10.00
miejsce: pętla autobusu nr 16 przy ul. Zapora
BiletyWstęp wolny
Stowarzyszenie Olszówka
al. Armii Krajowej 141/55, 43-300 Bielsko-Biała
tel. 338161196,
79 pkt. powrót do listy


| Strona wydrukowana z serwisu http://www.pelnakultura.info |