MuzeaMuzea

Muzea Europejskie Dni Dziedzictwa


. Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej – Zamek Sułkowskich zaprasza: Europejskie Dni Dziedzictwa

Po raz kolejny bielskie muzeum bierze udział w Europejskich Dniach Dziedzictwa. Zapraszamy do zapoznania się z programem przygotowanym przez naszych muzealników. Wszystkie wykłady są bezpłatne i odbywają się w siedzibie muzeum.

Książęta Sułkowscy – żołnierze niepodległości?, prowadzenie Grzegorz Madej

Opowieść o przedstawicielach magnackiego rodu Sułkowskich, którzy na różne sposoby wpisali się w walkę o niepodległą Rzeczpospolitą, począwszy od konfederacji barskiej, przez czasy napoleońskie, Wiosnę Ludów, aż po rok 1918.

 

Jedno miejsce – dwa pomniki, prowadzenie Kinga Kawczak

W zbiorach Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej znajdują się dwa gipsowe projekty monumentu Adama Mickiewicza, autorstwa Ryszarda Sroczyńskiego, oraz archiwalia dotyczące pomnika Gabriela Narutowicza. Będą one punktem wyjścia do rozważań nad formą upamiętnienia znanych Polaków w Bielsku-Białej.

„Polskie sploty” nad Białą – dorobek badań archeologicznych i architektonicznych II Rzeczpospolitej w Starym Bielsku, prowadzenie Bożena i Bogusław Chorąży

 

Okres II Rzeczpospolitej to czas realizacji pierwszych profesjonalnych badań archeologicznych i architektonicznych na ziemi bielskiej. Dotyczą one dwóch obiektów istotnych dla średniowiecznych dziejów tego obszaru – grodziska oraz kościoła pw. św. Stanisława, położonych w Starym Bielsku. W obydwu przypadkach prace badawcze prowadzone były pod auspicjami Muzeum Śląskiego w Katowicach – instytucji muzealnej i naukowej powołanej do życia przez władze województwa śląskiego w czasach II Rzeczpospolitej.

Adam Bunsch w Bielskiej Szkole Przemysłowej, prowadzenie Teresa Dudek Bujarek

 

Obraz Adama Bunscha zatytułowany Ogród Szkoły Przemysłowej w Bielsku stanowić będzie punkt wyjścia do rozważań nad rolą tego artysty w mieście nad Białą i znaczeniem Państwowej Szkoły Przemysłowej w kształtowaniu polskiego życia kulturalnego.

 

 

 

Europejskie Dni Dziedzictwa
BiletyWstęp wolny
Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej – Zamek Sułkowskich
ul. Wzgórze 16, 43-300 Bielsko-Biała
tel. 338111035,
godziny otwarcia: wt., sob. 9.00–15.00, śr.–pt. 9.00–16.00, niedz. 10.00–18.00, pon. nieczynne
176 pkt. powrót do listy


| Strona wydrukowana z serwisu http://www.pelnakultura.info |