FilmFilm

Film Montaż przedstawia: Głośne Kino Nieme po polsku


Stowarzyszenie Montaż, Galeria Bielska BWA oraz Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Bielsku-Białej zapraszają na Montaż przedstawia: Głośne Kino Nieme po polsku – pokazy niemych filmów z muzyką na żywo. Pierwszy z nich odbędzie się 28 września 2019 r. o godz. 18.00 w Galerii Bielskiej BWA. Do Halki w reż. Konstantego Meglickiego z 1932 roku zagra zespół ACME/Jurczyk/Mach. Drugi z pokazów zaplanowano na 25 października w sali koncertowej ZPSM w Bielsku-Białej.

Halka w reż. Konstantego Meglickiego z 1929 roku jest inspirowaną operą Stanisława Moniuszki historią tragicznej miłości. Piękna góralka Halka zakochuje się w bogatym szlachcicu, Januszu, odtrącając adorującego ją Jontka. Wkrótce jednak dziewczyna boleśnie przekonuje się, że miłosnym obietnicom panicza nie można wierzyć… Do filmu zagra ACME/Jurczyk/Mach.

Pokazy, które odbędą się w Bielsku-Białej oraz Katowicach są kontynuacją projektu Głośne Kino Nieme, realizowanego przez Stowarzyszenie Montaż i Galerię Bielską BWA od 2010 roku. Projekt uzyskał dofinansowanie z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego.

 

Odpowiedzcie na Zew morza – 25 października w sali koncertowej szkoły muzycznej przy ul. Wyspiańskiego 5a pokazany zostanie film z 1927 r. w reż. Henryka Szaro z towarzyszeniem muzyki na żywo w wykonaniu formacji o nieco tajemniczej nazwie Jo La Szip. Muzycy obiecują, że zabiorą nas w niezapomniany rejs, podczas którego będziemy się kołysać zarówno w rytmie pojawiających się na ekranie fal, jak i płynących dźwięków.

Stach, kapitan statku, pracujący nad ważnym dla marynarki wynalazkiem, wchodzi w konflikt z bezwzględnym dla załogi bosmanem, szefem szajki przemytników. Przemytnicy porywają Stacha i zabierają cenną dokumentację. Ocalić go może jedynie narzeczona Hanka. Zrekonstruowana i odnowiona cyfrowo perełka polskiego kina niemego to dzieło jednego z najwybitniejszych przedwojennych reżyserów, Henryka Szaro. Burzliwe losy miłości Hanki i Stacha rozgrywają się m.in. na tle polskiego morza, a zdjęcia plenerowe powstawały w Gdańsku, Gdyni i Pucku.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Projekt został dofinansowany z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego.

Film poddano restauracji cyfrowej w ramach projektu Nitrofilm: Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach XI Priorytetu Kultura i dziedzictwo kulturowe Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

 

Montaż przedstawia: Głośne Kino Nieme po polsku
BiletyWstęp wolny
Stowarzyszenie Montaż
ul. Dzwonkowa 105, 43-382 Bielsko-Biała
tel. 507026210, 889764684,
49 pkt. powrót do listy


| Strona wydrukowana z serwisu http://www.pelnakultura.info |