GalerieGalerie

Galerie 11. Ogólnopolskie Biennale Fotografii Kochać człowieka


Randez vous. Galeria Fotografii B & B zaprasza: 11. Ogólnopolskie Biennale Fotografii Kochać człowieka

Kochać człowieka to piękna idea, która powinna być podstawą funkcjonowania całej rodziny człowieczej. Bo jeśli my wszyscy pochodzimy od Adama i Ewy, to jesteśmy krewniakami

i powinniśmy się wspierać, a nie sobie szkodzić. Wydawałoby się, że to takie oczywiste,

jednak już na początku naszych dziejów miały miejsce zdarzenia zaprzeczające tej pięknej idei,

o czym świadczy historia Kaina i Abla. Napięcia, zazdrość, antagonizmy, wrogość, agresja stale są obecne między nami, mimo wielu starań o jedność, wspólnotę, wzajemne wspieranie się.

W rodzinie człowieczej dla każdego jest miejsce, tylko trzeba wyjść poza swój zamknięty świat

i dostrzec drugiego, który może być zupełnie inny niż my, może lubić co innego niż my, słuchać innej muzyki, być fanem innego klubu piłkarskiego, inaczej się ubierać i parę innych rzeczy może nas różnić. Odmienność wzbogaca, przynosi nowe poznanie, otwiera na nowe sprawy

i relacje, nie mniej ciekawe niż te, które nas pochłaniają.

 

Kochać człowieka to zobaczyć drugiego i jego świat, takim jakim jest. Ten drugi to wszak członek naszej wielkiej i bardzo różnorodnej rodziny. Nie jest prawdą, że z rodziną dobrze wychodzi się tylko na zdjęciu. Mówi o tym wystawa pokonkursowa organizowana w cyklu dwuletnim przez Oświęcimskie Centrum Kultury. Tegoroczna odsłona to mieszanka obrazów ciepłych i radosnych oraz obrazów smutnych i bolesnych. Takich jak współczesne życie. Zebrane fotografie są szeroką panoramą relacji międzyludzkich, coraz bardziej sterowanych przez technologię, reklamę i media. Wielu z nas poddaje się bezwiednie presji dominujących wzorców kulturowych, tracąc swoją oryginalność, otwartość i rzeczywistą niezależność.

 

Na wystawie znajdziemy sporo kadrów opowiadających o problemach występujących

między ludźmi i skutkach funkcjonowania obecnego modelu kulturowego, jakimi są samotność

i izolacja. Na szczęście daje się również zauważyć, że hasło „Kochać człowieka” jest ciągle

dla wielu ludzi aktualne. Na zdjęciach zobaczymy przyjaźń, serdeczne relacje rodzinne, wspólnotę, obdarzanie się uśmiechem i ciepłem, one ciągle mają się dobrze.

 

Wystawa pokonkursowa jest rodzajem przestrogi, analizując cały zebrany w wyniku konkursu materiał, widać wyraźnie przemiany kulturowe, które prowadzą do zamykania się przed innymi. Wrażliwość i dociekliwość fotografów pozwala poznać dzisiejsze relacje a tytuł wystawy ciągle przypomina, co w tych relacjach powinno być najważniejsze, a o czym zdarza nam się czasem zapomnieć w pośpiechu współczesnego życia.

Andrzej Zygmuntowicz

 

11. Ogólnopolskie Biennale Fotografii Kochać człowieka
BiletyWstęp wolny
Galeria Fotografii B & B
ul. 1 Maja 12, 43-30 Bielsko-Biała
96 pkt. powrót do listy


| Strona wydrukowana z serwisu http://www.pelnakultura.info |