TeatrTeatr

Teatr Teatr74: joanna.głosy ziemi


. Klub Miasto zaprasza: Teatr74: joanna.głosy ziemi

11 grudnia o godzinie 19.00 na scenie Klubu Miasto zostanie wystawiona sztuka krakowskiego Teatru74 pt. joanna.głosy ziemi.

Spektakl inspirowany tekstem Paula Claudela Joanna d'Arc na stosie i filmem Carla Theodora Dreyera Pasja Joanny d'Arc, rozbity tekstem Błażeja Tokarskiego Maria Egipcjanka.
Joanna, dziewica męczennica - Joanna Dryś
Maria Egipcjanka, ladacznica - Dominika Sułtan
Boska Matka, święta Tiamat - Anna Błażewicz
Jeffrey Dahmer, kapłan - Borys Krzysztyński/Jakub Romanowski

inscenizacja: Błażej Tokarski

(…) gdy język i symbolika ofiary w konkretnym kontekście kulturowym podlegają różnorodnym interpretacjom, to w miejscu odprawienia obrzędu pozostają rzeczywiste kości, poświadczając, że dokonał się tam rzeczywisty ubój. Religia jest realistyczna na śmierć i życie – co sytuuje ją niewątpliwie w bliskości z naturą.
Walter Burkert, Stwarzanie świętości

W spektaklu Teatru74 joanna.głosy ziemi widzimy Joannę d'Arc w momencie jej najcięższej próby - śmierci na stosie. Historia politycznego procesu staję się tu pretekstem do rozważań o idei ofiary przebłagalnej, a sama Joanna staje się dziewicą, której poświęcenie ma uratować chylący się ku upadkowi świat. Bohaterstwo młodej, autentycznie religijnej dziewczyny zostaje przeciwstawione zdeprawowanej i uwikłanej w politykę władzy kościelnej. Twórcy spektaklu skupiają się zarówno na duchowym i cielesnym wymiarze ofiary dziewczyny. Przedstawiają ambiwalencję rytuału, ukazując zarówno jego okrucieństwo, jak i niewytłumaczalną, inspirującą moc. Gdy myślimy o społeczności, która wybiera kozła ofiarnego i składa go w ofierze bogom, trudno nam myśleć o tym inaczej niż o perwersji, jednak heroizm nastolatki, która mimo wątpliwości i wewnętrznych rozterek oddaje życie za to w co wierzy, budzi szacunek i podziw. Być może dlatego Joanna tak bardzo fascynuje i nie pozwala uznać siebie za bohaterkę dawno skończonego dramatu.

uwaga: w czasie przedstawienia używany jest efekt lamp stroboskopowych

bilety: przedsprzedaż 20 zł, w dniu przedstawienia 25 zł
dostępne online bbmiasto.pl/bilet/teatr74/
oraz w Klubie Miasto pn-pt od godz. 12.00 sb-nd od godz. 16.00

Teatr74: joanna.głosy ziemi
Bilety25, 20 zł
Klub Miasto
plac Mickiewicza 2, 43-300 Bielsko-Biała
tel. 338112082,
Bilety na koncerty są do nabycia w punktach sprzedaży:1. Klub Miasto, Pl. Mickiewicza 2, Bielsko-Biała2. Pigal Cafe, ul. Przechód, Bielsko-Biała3. Rock Galeria, Rynek 6, Bielsko-Biała4. Rock Galeria, Staszica 7, Bielsko-Biała
61 pkt. powrót do listy


| Strona wydrukowana z serwisu http://www.pelnakultura.info |