
Ballady i romanse




Ballady i romanse w inscenizacji Pawła Aignera to zaskakujące i wielobarwne widowisko, które ukazuje jedno z najważniejszych dzieł literatury polskiej z niemałym dystansem i poczuciem humoru. Adam Mickiewicz napisał Ballady i romanse, które stały się manifestem polskiego romantyzmu, niemal 200 lat temu. W opozycji do oświeceniowego szkiełka i oka odwoływał się do zjawisk nadprzyrodzonych, przywołując nieziemskie istoty, ponad wszystko wychwalając uczucia, intuicję i wiarę jako narzędzia poznawania świata. Opowiedziane w balladach historie często komiczne czy groteskowe z perspektywy współczesnego odbiorcy, wychowanego w popkulturze, która całymi garściami czerpie z romantyzmu właśnie, momentami stają się opowieściami rodem z filmów grozy. Twórcy inscenizacji odeszli od pełnego patosu i zadęcia sposobu odczytania słów wieszcza i postanowili ukazać je przez pryzmat współczesności i wspomnianej estetyki.
Na scenie Banialuki doszło więc do swoistego zapętlenia czasu widocznego także w przepięknych kostiumach (autorstwa Zofii de Ines) i muzyce (kompozycje Pawła Klimka). Pełne przepychu kontusze i żupany uzupełniają współczesne akcenty, jednocześnie umowność scenografii pozwala widzowi na odwoływanie się do własnej wyobraźni oraz scen już widzianych. Charakter inscenizacji uzupełniają znakomite, różnorodne kompozycje muzyczne często wypełnione nowoczesnym brzmieniem.
Odarte z patyny Ballady i romanse z pewnością staną się bliższe współczesnym, młodym odbiorcom, a może i samym Romantykom.
reż. Paweł Aigner
scenografia: Zofia de Ines
muzyka: Piotr Klimek
wyk: Maria Byrska, Małgorzata Król, Marta Marzęcka, Magdalena Obidowska, Władysław Aniszewski, Konrad Ignatowski, Włodzimierz Pohl, Ziemowit Ptaszkowski
Ballady i romanse